آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۴۸۵۳
صنعت و معدن
۳

خبر

تامین پارچه مورد نیاز تولید لباس های پزشکی و ماسک

دنیای اقتصاد : سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، از تامین و تولید مواد اولیه و پارچه برای کارگاه های تولیدی، صنعتی و صنفی در جهت تولید لباس های یکسره پزشکی و ماسک خبر داد. به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، مهدی صادقی نیارکی در نشست مشترک با تولیدکنندگان اقلام بهداشتی از جمله ماسک و لباس های پزشکی از تامین 15 هزار تن پارچه خبرداد.

وی با اشاره به اینکه کمبودی در کشور در زمینه تامین مواد اولیه ماسک نداریم، ادامه داد: ظرفیت های نصب شده تولید پارچه های مورد نیاز تولید ماسک، هم اکنون با حداکثر تولید در حال کار هستند که بر این اساس برای توزیع پارچه های تولید شده، دو مسیر تولید ماسک از طریق اصناف و نیز کارگاه های تولید در بخش های مختلف صنعتی را دنبال می کنیم. صادقی نیارکی همچنین از هماهنگی های لازم در زمینه تهیه پارچه و مواد اولیه لباس های بیمارستانی خبر داد و گفت: در این نشست مشترک تمام زنجیره تولید لباس های یکسره پزشکی گردهم آمدند و استانداردها مطرح شد تا با ساماندهی کارگاه های تولیدی بتوانیم در این زمینه نیاز جامعه پزشکی و پرستاری را مرتفع کنیم. این مقام مسوول در وزارت صمت ادامه داد: هر جایی در کشور که ظرفیتی برای تولید اقلام بهداشتی وجود دارد، هماهنگی لازم را برای صدور مجوز آنی و موقت انجام می دهیم. وی گفت: در زمینه استانداردسازی نیز به توافقات خوبی رسیدیم و استانداردهای اقلام تولیدی را مشخص کرده ایم که چه اقلامی با چه استانداردی باشد، همچنین در زمینه تامین مواد اولیه نیز همه تلاش این است که در اسرع وقت در واحدهای تولیدی توزیع شود. سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت همچنین گفت: ناظرانی در واحدهای تولیدی مستقر هستند تا توزیع اقلام تولیدی نیز در یک مسیر مشخصی با نظارت وزارت بهداشت صورت گیرد. صادقی نیارکی گفت: صادرات اقلام بهداشتی نیز ممنوع شده و هم اکنون صادرات دستمال کاغذی، تی شو و مواد اولیه ای همچون آب ژاول ممنوع است تا بتوان از این اقلام در داخل کشور استفاده کرد.

چه مکان هایی در فروشگاه های زنجیره ای ضدعفونی می شود؟

دنیای اقتصاد : رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای از تمهیدات ویژه و ضدعفونی کردن محیط فروشگاهی علاوه بر رعایت بهداشت فردی خبر داد. امیرخسروفخریان در گفت وگو با «ایرنا» گفت: فروشگاه های زنجیره ای عضو این اتحادیه با ضدعفونی کردن سبدهای خرید، استفاده از دستکش های یک بار مصرف و ژل شست وشوی دست، علاوه بر کمک به جلوگیری از شیوع این ویروس خطرناک تلاش خود را بر ایجاد محیطی امن برای خرید مشتریان متمرکز کرده اند.

فخریان با اشاره به ضدعفونی کردن فروشگاه های بزرگ چندمنظوره چند نوبت طی روز گفت: روزانه طی چند نوبت سبدهای خرید، فضای داخلی فروشگاه ها، دستگاه های پوز، ریل های صندوق، مبلمان فروشگاهی و... ضدعفونی می شوند و از طرفی برای حفظ سلامت شهروندان و کارکنان در محل ورودی تمام شعب محلول های مخصوص برای ضدعفونی دست تعبیه شده است. همچنین توزیع ماسک و دستکش نیز برای کارکنان و هموطنان در نظر گرفته شده است.فروشگاه های زنجیره ای سوپرمارکتی طبق مصوبات اخیر، تمامی تجهیزات داخل فروشگاه ها از جمله درب یخچال ها، دسته ترولی ها(چرخ های خرید)، صندوق فروشگاهی و تمامی سطوح در دسترس را در طول روز و به دفعات منظم توسط همکاران خود ضدعفونی می کنند تا محیط امن و بهداشتی برای خرید مشتریان ایجاد شود، ضمن آنکه مشتریان به استفاده از دستکش یک بار مصرف توصیه می شوند. فخریان درخصوص فروشگاه های فعال در حوزه پوشاک گفت: به منظور تضمین سلامت و تاکید هرچه بیشتر بر کنترل بهداشت عمومی، اعضای فعال در رسته پوشاک دستورالعمل های مراقبتی و بهداشتی ویژه ای را درحال اجرا دارند.بر اساس تحقیقات جدید سازمان جهانی بهداشت «WHO»، گرمادهی به لباس ها می تواند تاثیر قابل توجهی بر کاهش بار ویروس احتمالی داشته باشد. با این دستورالعمل مراقبتی، شرایط پرو و تعویض لباس ها به حالت اولیه باز گردانده شد. وی تصریح کرد: مدیران عامل این فروشگاه ها با حضور درمراکز عرضه تحت پوشش خود، عرضه بهداشتی اقلام ضروری به مردم را به طور مستقیم رصد می کنند.

آمار تولید محصولات کشاورزی در سال 97 اعلام شد

دنیای اقتصاد : رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهادکشاورزی، آمار تولید محصولات کشاورزی را در سال 97 اعلام کرد. به گزارش وزارت جهادکشاورزی، کریم احمدی صومعه با بیان اینکه میزان تولید انواع محصولات کشاورزی شامل محصولات زراعی، باغبانی، دام و طیور و شیلات در سال 1397 به 7/ 117 میلیون تن رسیده است که این مقدار نسبت به تولید 7/ 118 میلیون تنی سال 1396، کاهش رشدی معادل 8/ 0 درصد داشته است، افزود: در این میان، میزان تولید انواع محصولات در سال زراعی 1397-1396 بالغ بر 2/ 81 میلیون تن بوده که از سطحی به میزان 1/ 11 میلیون هکتار برداشت شده است.

وی افزود: این میزان تولید نسبت به سال زراعی گذشته 2/ 1 درصد کاهش داشته است. رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهادکشاورزی اظهار کرد: میزان تولید گندم در این سال بالغ بر 3/ 13 میلیون تن بوده که سطحی به میزان 4/ 5 میلیون هکتار را به خود اختصاص داده است. تولید گندم 4/ 16 درصد از کل تولیدات زراعی و سطح این محصول 7/ 48 درصد از سطح برداشت را تشکیل می دهد. احمدی افزود: همچنین میزان تولید غلات در این سال بالغ بر 45/ 20 میلیون تن بوده که از سطحی به میزان 6/ 7 میلیون هکتار برداشت شده است. تولید غلات 18/ 25 درصد از کل تولیدات زراعی و سطح برداشت این محصولات 6/ 68 درصد از سطح برداشت کل محصولات زراعی را تشکیل می دهد. رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهادکشاورزی، میزان تولید محصولات باغبانی در سال 1397 را بالغ بر 53/ 20 میلیون تن اعلام کرد و افزود: این میزان محصول از سطح باروری در حدود 46/ 2 میلیون هکتار حاصل شده و میزان تولید این محصولات در مقایسه با سال 1396 (3/ 21 میلیون تن) تغییر محسوسی نداشته است. احمدی تصریح کرد: پرتقال، انگور و سیب به ترتیب با میزان تولید 1/ 15، 8/ 14 و 3/ 14 میلیون تن، بیشترین سهم را در تولید محصولات باغی داشته اند. تولید فرآورده های پروتئینی کشور از 23/ 14 میلیون تن در سال 1396 به 77/ 14 میلیون تن در سال 1397 رسیده و رشدی معادل 8/ 3 درصد را نشان می دهد. از میزان تولید این فرآورده ها در سال 1397 معادل 5/ 829 هزارتن گوشت قرمز (62/ 5 درصد)، 10 میلیون و 6/ 588 هزار تن شیر (771/ 71درصد)، 2 میلیون و 355 هزار تن گوشت مرغ (95/ 15 درصد)، 5/ 901 هزار تن تخم مرغ (11/ 6 درصد) و 5/ 90 هزار تن عسل (61/ 0 درصد) بوده است.

لایروبی 43 کیلومتر از نقاط حادثه خیز رودخانه های تهران

دنیای اقتصاد : معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران از لایروبی 43 کیلومتر از رودخانه های حوزه عملکرد استان تهران در راستای مدیریت سیلاب و رفع نقاط حادثه خیز خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، احمدعلی قربانیان گفت: در جهت مدیریت سیلاب و رفع نقاط حادثه خیز و بازه های سیل گیر رودخانه های استان تهران و به منظور مدیریت و کنترل سیلاب رودخانه های استان تهران، اقدامات مهمی همچون به روز رسانی و بررسی فنی آخرین وضعیت بیش از 600 نقطه سیل خیز و بازه های سیل گیر انجام شده است.

وی با بیان اینکه لایروبی رودخانه ها یکی از مهم ترین مسائلی است که به هنگام بارش باران می تواند خطر جاری شدن سیلاب را کاهش دهد، تصریح کرد: اطلاع رسانی به تمامی دستگاه های اجرایی و متولی استان اعم از استانداری، ستاد مدیریت بحران استان، شهرداری ها، بخشداری ها، فرمانداران و ادارات راه و شهرسازی جهت آمادگی، پیشگیری و انجام اقدامات اجرایی جهت ایمن کردن نقاط حادثه خیز انجام شده است. قربانیان با اشاره به اینکه لایروبی و بسترسازی بیش از 43 کیلومتر از رودخانه های استان در نقاط بحرانی و سیل خیز توسط دفتر مهندسی رودخانه و امور آب تابعه و با استفاده از بخش خصوصی و نیز در قالب قراردادهای اجاره بستر و حق انتفاع انجام شده است،ادامه داد: همچنین انتخاب و استقرار چهار شرکت پیمانکاری به منظور لایروبی بازه های ضروری در امور آب فیروزکوه و دماوند، تهران و شمیرانات، ری، ورامین و پاکدشت و همچنین شهریار، اسلامشهرو رباط کریم انجام شده است. وی ضمن تاکید بر اینکه به طور قطع رفع تصرف های غیرمجاز و لایروبی رودخانه ها و نهرها می تواند در پیشگیری از خسارت های احتمالی سیل بسیار موثر باشد، افزود: با توجه به هشدارهای سازمان هواشناسی مبنی بر بارش های احتمالی در روزهای پایانی اسفند و فروردین سال آینده، موضوع لایروبی و آزادسازی اراضی حریم و بستر رودخانه ها بیش از گذشته در سال جاری انجام شده تا در آینده از مشکلات احتمالی کاهش یافته و از وقوع هرگونه حادثه پیشگیری شود.

با خیال راحت آب بنوشید؛ کرونایی در کار نیست

دنیای اقتصاد : مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو، با تاکید بر اینکه ویروس کرونا تحت هیچ شرایطی در شبکه آبرسانی زنده نمی ماند، اظهار کرد: مردم نگران سرایت این ویروس از طریق آب نباشند؛ چرا که با وجود عملیات گندزدایی در فرآیند تصفیه آب و کلر باقی مانده در آب هیچ گونه ویروسی در آن زنده نمی ماند.

میثم جعفر زاده، در گفت و گو با «ایسنا» عنوان کرد: حسب توصیه های سازمان بهداشت جهانی نیز موضوع کرونا در شبکه آب شرب مطرح نیست. او با بیان اینکه در پسماند فاضلاب هم این ویروس وجود ندارد، گفت: با توجه به فرآیند تصفیه در تصفیه خانه های فاضلاب، احتمال زنده بودن و تکثیر این ویروس در پسماند نیز وجود ندارد. مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو با بیان اینکه هیچ کدام از استان های کشور نباید نگران این مساله باشند، گفت: آبی که در کشور توزیع می شود کیفیت خوبی دارد و مردم با خیال راحت می توانند از آن استفاده کنند.  

جعفرزاده با اشاره به اهمیت مدیریت مصرف در این روزها، اظهار کرد: با توجه به اینکه اولین توصیه پیشگیرانه مبارزه با کرونا، شست وشو با آب است، رعایت و مدیریت مصرف آب بسیار مهم و قابل توجه است. نکته بعدی نیز این است که در شرایط فعلی و به رغم محدودیت ها، کلیه پرسنل حوزه آب، از سدها تا شبکه توزیع آب با دقت تمام مشغول انجام وظیفه هستند تا در شرایط خاص این روزها خللی در تامین و توزیع آب شرب برای مردم ایجاد نشود.

صدور مصالح ساختمانی از طریق بندر چابهار

دنیای اقتصاد : معاون بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: صادرات مواد معدنی در سال جاری از بندر چابهار افزایش یافت. به گزارش سایت خبری ماهنامه صنعت حمل و نقل به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، حسین شهدادی از افزایش صادرات کالای معدنی از ابتدای سال 98 خبر داد و افزود: طی امسال برای اولین بار مواد معدنی، مصالح ساختمانی، محصولات کشاورزی و فرآورده های نفتی قیر از طریق بندر چابهار صادر شده است. به طوری که طی هفته گذشته محموله 50 هزارتنی مواد معدنی تولیدی استان در بندر چابهار بارگیری و صادر شد.