آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۲۲۴۳۱
اقتصادی
۴

بیانیه مشترک اوپک و آژانس بین المللی انرژی

درآمد نفتی کشورهای در حال توسعه 85 درصد کاهش می یابد

دبیرکل اوپک و رئیس آژانس بین المللی انرژی اعلام کردند که در صورت تداوم شرایط کنونی بازار نفت، درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز کشورهای در حال توسعه در سال 2020، 85 درصد کاهش می یابد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دبیرخانه اوپک، فاتح بیرول، رئیس آژانس بین المللی انرژی و محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز دوشنبه در گفت وگویی تلفنی، با استناد به تحلیل اخیر آژانس بین المللی انرژی با بررسی تاثیر این ویروس بر کشورهای آسیب پذیر در حال توسعه، اظهار کردند: در صورت ادامه شرایط کنونی بازار، درآمد نفت و گاز این کشورها در سال 2020 میلادی با 50 تا 85 درصد کاهش، به کمترین رقم در دو دهه اخیر می رسد.

دبیرکل اوپک و رئیس آژانس بین المللی انرژی تاکید کردند این موضوع به ویژه برای هزینه های عمومی در بخش هایی حیاتی مانند مراقبت های بهداشتی و آموزش اثرگذار است و عواقب اقتصادی و اجتماعی عمده ای خواهد داشت.

گفتنی است قیمت نفت که درهفته های اخیر از افت تقاضای ناشی از شیوع کرونا آسیب دیده است، پس از آنکه هفته گذشته عربستان با کاهش قیمت نفت خود و وعده افزایش عرضه به بازار، به اقدام روسیه در مخالفت با کاهش بیشتر تولید نفت واکنش نشان داد، بیشترین افت از سال1991 را به ثبت رساند و به کانال 20 دلاری وارد شد.

به اعتقاد کارشناسان، در شرایط بوجود آمده، احتمالا تا مدتی قیمت نفت در بازه 25 تا 35 دلار نوسان خواهد داشت که این موضوع بسیاری از کشورهای تولیدکننده نفت را با مشکل تامین بودجه مواجه خواهد کرد.

همزمان با ریزش قیمت ها در بازار نفت، شاخص بورس های جهان هم سقوط کم سابقه ای را تجربه کرده و حمایت های دولت آمریکا از بازار سرمایه این کشور هم تا کنون نتیجه معکوس داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی ان بی سی، با آغاز معاملات روز دوشنبه آمریکا حتی علیرغم کاهش نرخ بهره فدرال رزرو و ارائه مشوق های اقتصادی بزرگی توسط این بانک، سهام آمریکا سقوطی تاریخی را به ثبت رساندند.

تا ساعت 18 به وقت تهران و ساعت اولیه معاملات بورس وال استریت، هر سه شاخص سهام آمریکا بیش از 10 درصد سقوط کردند که این باعث شد معاملات برای 15 دقیقه تعطیل شود.

شاخص میانگین صنعتی داوجونز دو هزار و 500 واحد یا حدود 11 درصد سقوط کرد و به 20 هزار و 649 واحد بازگشت. اس اندپی500 هم 275 واحد یعنی بیش از 10 درصد سقوط کرد و به دو هزار و 435 واحد رسید.

سقوط سنگین دیروز شاخص اس اندپی را بیش از 27 درصد از رکورد اخیر خود پایین تر آورد، در حالی که داوجونز هم حالا 30 درصد از رکورد یک ماه پیش خود فاصله گرفته است.