آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۴۶۱۲
شهر
۸
گزارش

بررسی کارنامه یک ماهه شهرداری در مسیر مبارزه ملی با کرونا در پایتخت

آزمون دشوار مدیریت شهری در روزهای پر التهاب پایتخت

گروه اجتماعی: «با وجود تمامی تلاش های صورت گرفته و بسیج امکانات، تجهیزات و امکانات شهرداری تهران به خاطر تحریم ها در حدی نیست که بتوان، پایتخت را قرنطینه کرد.» اینها بخش هایی از سخنان شهردار تهران در جلسه روز یکشنبه شورای شهر است که ضمن ارایه گزارشی از اقدامات شهرداری در مسیر مبارزه با کرونا بیان کرد. پیروز حناچی که در طول این یک ماه، به خاطر شیوع کرونا یکی از سخت ترین ماه های دوره مدیریت خود در شهرداری را پشت سر می گذارد، از بسیج تمامی امکانات شهرداری و بخش های مختلف آن برای همراهی با شهروندان و ریشه کن کردن کرونا در پایتخت خبر داد؛ از ایجاد بیش از هزار تخت در سوله های بحران تا افزایش ساعت های کاری فروشگاه های شهروند و سازمان های میوه و تره بار و ضدعفونی کردن تمامی وسایل حمل و نقل عمومی. با این وجود تلاش برای مبارزه با ویروسی کشنده در شهری 8 میلیونی به نظر می رسد کار سختی باشد. اقداماتی که شاید شهروندان تنها آن را در قالب ضدعفونی کردن اتوبوس ها یا فروشگاه ها و تاکسی ها دیده باشند. اما گستردگی انتشار این ویروس در حدی است که شهردار تهران را به عنوان مدیریت مجموعه ای با 65 هزار پرسنل، برآن داشته تا برای ادامه راه دست به دامان شهرهای بزرگ جهان برای کمک به مدیریت شهری تهران شود. وی در نامه ای که خطاب به شهرداران کلان شهرهای جهان نوشته آورده است: شهرداری تهران دست یاری به سوی همه شهرداران کلان شهرهای جهان دراز می کند و به نوبه خود آمادگی دارد هر نوع همکاری لازم برای حرکت در چنین مسیری را در برنامه خود قرار دهد شاید کرونا، زمینه ای برای تغییری تاریخی در مدیریت جهانی در جهانی باشد که بحران ها در آن جهانی شده اند، نامه ای که می تواند نشان از درک اوج تمامی کمبودها در بحران کنونی باشد. با این حال و حتی در همین شرایط هم شهرداری تهران تمامی بخش های خود را بسیج کرده تا آخرین لحظه، درخط مقدم مبارزه با کرونا در پایتخت باشند. از سازمان بهشت زهرا گرفته تا مترو و اتوبوس رانی و سازمان میادین و تره بار واداره سلامت وسازمان خدمات اجتماعی و...

باز هم اقشار آسیب پذیر

در بین مراکز تحت پوشش شهرداری شاید گرمخانه ها و کودکان کار بیشترین آسیب پذیری را نسبت به ابتلا به کرونا دارند. برای همین از همان نخستین روزها شهرداری از طریق سازمان اجتماعی خود برنامه ویژه ای را برای گندزدایی و تامین بهداشت گرمخانه ها و آموزش کودکان کار در نظر گرفته است. مالک حسینی سرپرست سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری با بیان اینکه با کمک سازمان های مردم نهاد در حوزه آموزش و ارایه لوازم بهداشتی به کودکان کار که در گودهای زباله اطراف تهران هستند توانستیم اقدامات موثری داشته باشیم، می گوید: با توجه به توقف فعالیت تعدادی از زباله گردان، قطعا این افراد با مشکل معیشتی روبه رو می شوند که ما در این میان دغدغه امنیت غذایی آنها را داشتیم که در همین راستا اقدام به طبخ روزانه 200 پرس غذا ویژه این افراد می کنیم که البته آماده هستیم با استفاده از ظرفیت خیرین این تعداد را به 1000 پرس غذا در روز افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه در سال های گذشته برنامه های متعددی در گرمخانه های تهران و در آستانه سال نو برپا می شد که حالا با توجه به شیوع کرونا تعدادی از این برنامه ها  متوقف شده است، گفت: در پی شیوع کرونا نمی توانیم برنامه های جمعی برگزار کنیم اما قطعا نسبت به پهن کردن سفره هفت سین و توزیع سبزی پلو با ماهی میان کارتن خواب ها اقدام خواهیم کرد.

حسینی به مشکل تامین ماسک برای مراجعان به گرمخانه ها اشاره کرده و می گوید: در روزهای ابتدایی با مشکل تامین ماسک برای مددجویان مان مواجه بودیم که خوشبختانه خط تولید ماسک توسط این افراد کارتن خواب و معتاد که آشنا به خیاطی بودند راه اندازی شد و حالا نه تنها برای تمامی گرمخانه ها ماسک تولید می کنیم حتی به هلال احمر نیز این ماسک ها را تحویل دادیم و روزانه 3000 ماسک توزیع می کنیم.

وی با گلایه از کمبود اعتبارات، شهرداری را تنها نهاد حاضردرصحنه کمک به کودکان کار واقشار آسیب پذیر مراجعه کننده به گرمخانه ها دانسته و می گوید: در حالی ما در حوزه کودکان کار و گرمخانه ها حتی یک ریال هم دریافت نکردیم که با توجه به تعطیل شدن جذب معتادان ماده 16 و ندامتگاه ها و تشدید پدیده افراد بی سرپناه در تهران که توان خروج از پایتخت را ندارند، پذیرش گرمخانه های پایتخت افزایش یافته است. به گونه ای که در پی شیوع کرونا تعداد مراجعین به گرمخانه های پایتخت حتی از شب های برفی تهران نیز بیشتر بوده است و شهرداری به تنهایی بار این مساله را به دوش می کشد.

اما اقدامات شهرداری تنها محدود به گرمخانه ها نمی شود. مالک حسینی در مورد اقدامات سازمان اجتماعی نیز به اقداماتی که توسط کارشناسان این سازمان و سازمان های مردم نهاد برای آموزش زباله گردها و کودکان کار صورت می گیرد اشاره می کند و می گوید: در حوزه کودکان کار اقدام خوبی با حضور فعالان مدنی و سمن ها آغاز شد و از چند روز پیش در محل تجمع زباله گردها حضور داریم و خدمات پزشکی و آموزش آنها را در دستور کار خود قرار دادیم.  مالک حسینی همچنین به اجرای طرح ویژه ای برای گودهای زباله گردی و مراکز تجمعی کودکان اشاره کرد و گفت: در این طرح ضمن غربالگری اولیه و دادن یک وعده غذای گرم به آنها تا پایان بحران کرونا، یک خط ویژه ارتباطی به آنها می دهیم تا در صورت بروز مشکل با ما تماس گیرند چرا که بعضا این افراد خانواده ای ندارند و در صورت بروز مشکل نمی دانند که باید با چه کسانی تماس بگیرند. سازمان اجتماعی شهرداری این روزها به صورت شبانه روزی تلاش مضاعفی را برای حفظ سلامت شهروندان مراجعه کننده به گرمخانه ها و کودکان کار و زباله گردها انجام می دهد که بسیار متنوع تر از این حرف هاست. از توزیع روزانه نزدیک به 200 پرس غذای گرم در بین زباله گردها که می تواند تا هزار پرس غذا افزایش پیدا کند تا تولید و توزیع بیش از 3هزار ماسک و توزیع آنها در گرمخانه ها و ضدعفونی کردن هرروزه این گرمخانه ها.

شهروند در خدمت شهروندان

در این روزهای کرونایی یکی از مهم ترین دغدغه های شهروندان تامین کالاهای اساسی است. شهرداری با وجود دو سازمان میوه و تره بار و همچنین شبکه فروشگاه های شهروند در این بخش هم به طور طبیعی با کرونا درگیر است. شهردار تهران در جلسه شورای شهر از افزایش کار میادین میوه و تره بار و فروشگاه های شهروند خبر داد و تاکید کرد که شهرداری تلاش خواهد کرد تا درتامین نیازهای اولیه شهروندان از هیچ کاری فروگذار نکند. علاوه بر اینها شهروند اقدامات دیگری را هم در روزهای التهاب آور کرونایی انجام داده که اساس آن برپایه خریدهای اینترنتی و تامین سلامت شهروندان در فروشگاه هاست. مهدی امراللهی مدیرعامل شرکت شهروند درخصوص تلاش های صورت گرفته برای توسعه خریدهای اینترتی از شهروند می گوید: با شیوع ویروس کرونا، سفارش مجازی در شهروند افزایش پیدا کرده است. در همین خصوص در جلسه اخیر ستاد کرونا، با سازمان تاکسیرانی توافقی کردیم که یک سری تاکسی در اختیار ما قرار بدهند تا شهروند بتواند کالاهای سفارش شده را برای مردم ارسال کند و هم اکنون این همکاری ایجاد شده است؛ اما تعداد درخواست های مجاز بیش از حد انتظار است. مشکل در بخش فروش مجازی بحث ارسال کالاهاست و غیر از این مساله در تمامی فروشگاه های شهروند کالا به میزان کافی وجود دارد و مشکل تنها ارسال کالاهاست که این مساله در چند روز آینده رفع خواهد شد.

وی افزود: همچنین با پیک بادپا مدت هاست در حال مذاکره هستیم که البته در بحث هزینه ها با این مجموعه به توافق نرسیده ایم و مساله ای که وجود دارد این است که ارسال کالا با ارزش 300هزار تومان از سوی شهروند باید به صورت رایگان انجام شود و سر این مساله هنوز با پیک بادپا به توافق نرسیده ایم که مجددا فردا جلسه ای را با مسوولان این مجموعه داریم.

وی با ذکر اینکه فروشگاه شهروند از ابتدای شیوع ویروس کرونا در پایتخت اقدامات بسیاری را برای پیشگیری از ابتلای کارکنان شهروند تمهیداتی را انجام داده و آنها را ملزم به استفاده از ماسک و دستکش کرده است در خصوص اقدامات صورت گرفته برای تامین سلامت مراجعه کنندگان به شعب شهروند نیز می گوید: برای تامین سلامت شهروندان تمام چرخ های دستی که در فروشگاه شهروند مورد استفاده مشتریان قرار می گیرد حداقل سه تا چهار بار ضدعفونی می شوند. در مجموع ضمن صیانت از کارکنان شهروند به مشتریان هم این توجه انجام می شود همچنین با استفاده از دستگاه تب سنج ورود افراد مشکوک به ویروس کرونا به فروشگاه کنترل می شوند.

اما آیا قرار است تمامی شعب شهروند شبانه روزی شوند. مدیرعامل این شرکت در این خصوص می گوید: برای ارایه خدمات مناسب به شهروندان تعداد فروشگاه های شبانه روزی شهروند افزایش یافته است که این مساله با استقبال مردم مواجه شده است.البته معمولا از ساعت 2 بامداد تعداد مراجعه کنندگان به فروشگاه های شهروند 90 درصد کاهش می یابد.  به گفته وی حتی مصوب شده تا در تمامی فروشگاه ها، پزشک مستقر شود .یکی از مشکلات این روزهای شهروندان تهیه مواد شوینده و ضدعفونی کننده و بعد از آن دستکش و ماسک است که این تب با آغاز خانه تکانی ها شدت گرفته است.

امراللهی در مورد چگونگی عرضه این کالاها در شهروند می گوید: در تلاشیم با تامین این تجهیزات آنها را در اختیار شهروندان قرار دهیم که این مساله را از طریق وزارت بهداشت پیگیری کردیم تا چنانچه امکان داشته باشد سهمیه ای در اختیار شرکت شهروند قرار دهند و مسوولان وزارت بهداشت قول دادند که آن را تامین کنند.

مدیرعامل شرکت شهروند همچنین در رابطه با عرضه شوینده در فروشگاه های شهروند خاطرنشان کرد: عرضه شوینده ها در فروشگاه های شهروند به اندازه کافی انجام می شود؛ ولی در مورد ژل های آنتی باکتریال یک سری محدودیت هایی هست و در حال مذاکره با وزارت بهداشت هستیم و ان شاءالله بتوانیم تامین کنیم.

اما شاید جالب ترین بخش ماجرا آنجا باشد که با وجود چند برابر شدن مشتریان شهروند این فروشگاه همچنان به رسم سال های قبل تخفیف های 10 تا 20 درصدی را برای کالاهای خود در نظر گرفته است.

زباله های خطرناک

پسماند وزباله ها نیز از جمله مواردی هستند که اگر در بحران های بیولوژیکی فکری برای آنها نشود، می تواند عاملی برای گسترش بیشتر بحران شود. اهمیت این موضوع به حدی است که نماینده سازمان بهداشت جهانی در این خصوص می گوید: در خصوص دفن و بازیافت پسماندهایی که در زمان شروع بیماری ها تولید می شود حفاظت از مردم در مقابل این پسماندها اهمیت پیدا می کند چرا که پسماندهای بیمارستان ها در این زمان می توانند به واقع خطرناک باشند. برای همین به دستور شهردار تهران، در همان روزهای نخست آغاز توفان کرونا، سازمان پسماند طرح ویژه ای را برای جمع آوری و دفن پسماندهای تهران آغاز کرد. اولین اقدام در این زمینه هم، تعیین محلی در آرادکوه برای دفن بهداشتی زباله های بیمارستانی بود. صدرالدین علیپور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با این وجود مدعی است که شهرداری از همان روزهای اول اعلام انتشار این ویروس تدابیر ویژه ای را برای جمع آوری و دفن زباله های بهداشتی اتخاذ کرده که موثر نیز بوده است. وی در این زمینه می گوید: اقدامات ویژه سازمان پسماند از دو هفته پیش و همزمان با اقدامات سایر کشورها آغاز شد. در ابتدا تلاش کردیم کارگرانی که در مراکز دفع و دفن زباله فعال هستند و کارگران خدمات شهری که در سطح شهر مشغول هستند را به امکانات محافظتی و مراقبتی مانند دستکش و ماسک تجهیز کنیم.

وی ادامه می دهد: در گام دوم، همزمان با شیوع ویروس کرونا در ایران، به دلیل احتمال وجود پسماندهای آلوده مانند دستکش و پد در پسماندهای خانگی، در اتفاقی هماهنگ مراکز تفکیک پسماند را در مناطق و مرکز آرادکوه تعطیل کردیم. این تعطیلی با پرداخت حقوق کارگران تا 15 فروردین ماه ادامه خواهد داشت.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با بیان اینکه همزمان با شیوع ویروس کرونا، یکی از مشکلات موجود رهاسازی دستکش و ماسک در معابر و ترکیب آنها با پسماندهای عادی در مخازن است، گفت: برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در افراد زباله گرد و انتقال آن به سایر شهروندان، با دادستانی مکاتبه کردیم و خواستار ممنوعیت کامل زباله گردی و تفکیک پسماند از سطح مخازن شدیم. در نهایت با دستور دادستان محترم به نیروی انتظامی، در این روزها به طور جدی با پدیده زباله گردی برخورد می شود که همین امر موجب شده تا کمتر شاهد حضور زباله گردها باشیم. البته امیدواریم با اجرای موفق طرح کاپ (کاهش پسماند) در آینده شاهد کم رنگ شدن هر چه بیشتر این پدیده مذموم در شهر باشیم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع پسماندهای پزشکی پرداخته و عنوان می کند: در این خصوص، تلاش کردیم تا تعداد ناوگان های جمع آوری و حمل پسماند را افزایش دهیم که البته این مورد شامل پسماندهای عادی هم می شود. تحت این شرایط دفعات جمع آوری بیشتر شده تا پسماندها در زمان کمتری به ویژه از بیمارستان جمع آوری شوند.

علیپور ادامه داد: در مورد بیمارستان هایی که ایزوله هستند و بیماران مبتلا به کرونا را به طور ویژه پذیرش می کنند نیز ناوگان جداگانه ای پیش بینی کردیم و تمهیدات حفاظتی خاصی برای کارگران در نظر گرفتیم. سایت ویژه ای هم برای دفن این نوع پسماند در نظر گرفتیم و عمق دفن و آهک پاشی را بیشتر کردیم تا اثرات آن برای محل دفن و کارگران به حداقل برسد.

 با این وجود به نظر می رسد شبکه خانواده بزرگ رفتگران و پیمانکاران سازمان پسماند و کارگران و پرسنل آن درکنار زباله گردها شاید بیشترین ضریب احتمال خطر ابتلا به کرونا را داشته باشند. برای همین مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از تقویت گشت های ویژه نظارت بر رفت و روب مناطق و جمع آوری و انتقال پسماندهای خانگی، پزشکی و ساختمانی پایتخت خبرمی دهد و می گوید: البته حضور شبانه گشت های سازمان پسماند در شهر امری معمول است که در سال های گذشته نیز انجام می شده ولی در این روزها این کار با جدیت بیشتری دنبال می شود.

«صدرالدین علیپور» اما در عین حال خبر از اضافه شدن 25 خودروی گشت در این روزهای کرونایی پایتخت برای نظارت هر چه بیشتر بر روند جمع آوری و امحای زباله ها می دهد و می گوید: خوشبختانه 25 خودروی وانت مزدای دو کابین جدید خریداری شده تا اقدامات مربوط به نظارت واحدها در مناطقی همچون آبعلی و آرادکوه و نقاط مختلف تهران با سهولت بیشتری صورت بگیرد. به گفته وی این 25 خودروکه در قالب تیم های گشت در معابر پایتخت مستقر می شوند، موظفند تا نظارت دقیقی بر رفت و روب مناطق و جمع آوری و انتقال پسماندهای خانگی، پزشکی و ساختمانی داشته باشند.

وی با بیان اینکه حضور ویژه این گشت ها در شرایطی که کشور و به طور خاص تهران، با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کند ضروری است، گفت: یکی از ماموریت های تیم گشت جلوگیری از هر نوع زباله گردی در پایتخت است؛ از آن جا که همزمان با شیوع ویروس کرونا با حکم دادستانی پدیده زباله گردی کاملا ممنوع اعلام شد، نیروهای ما با حضور شبانه در خیابان ها و محلات در صورت مشاهده زباله گردها، این موضوع را به نیروی انتظامی گزارش داده و اخطارهای لازم را به منطقه می دهند.

علیپور خاطر نشان کرد: نیروهای سازمان پسماند هیچ گونه حق قانونی برای برخورد قهری با این گروه را ندارند و این امر به طور تام و تمام بر عهده نیروی انتظامی است.

ابلاغ دستورالعمل داخلی توسط واحد HSE سازمان به کلیه بخش های وزارت بهداشت و سازمان بهداشت جهانی؛ ا نجام واکسیناسیون هپاتیت پرسنل؛ ارسال دستورالعمل وزارت بهداشت برای ایستگاه ها و مراکز دفع،  الزام پیمانکاران به تامین و به کارگیری تجهیزات حفاظت فردی شامل ماسک، لباس کار و دستکش توسط پرسنل و نظارت سختگیرانه بر انجام آن از جمله دیگر اقداماتی است که علیپور از آنها به عنوان راهکارهای این سازمان برای مقابله با کرونا و جمع آوری ایمن زباله ها یاد می کند.

میوه های کرونایی

در این روزها بنا بر توصیه پزشکان مصرف مرکبات چندین برابر شده است. با این وجود مدیرعامل سازمان میوه و تره بار با تایید این مطلب مدعی است که هیچ مشکلی برای تامین مایحتاج شهروندان در بازارهای میوه و تره بار وجود ندارد.

سعید راد ضمن ضمن اعلام افزایش دو الی سه برابری مصرف مرکبات و میوه در پی شیوع کرونا در تهران با بیان اینکه از آنجایی که قیمت مرکبات، مواد پروتئینی و میوه در این میادین نسبت به بازار آزاد کمتر است اظهار کرد: میزان مراجعه مردم افزایش یافت که در همین راستا سنجش تب کلیه همکاران در دستور کار قرار گرفت.

پیش از این گفته شده بود که قرار است سازمان میوه و تره بار هم به سامانه عرضه آنلاین مجهز شود. مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران در این خصوص گفت: باید بگویم سازمان فناوری شهرداری تهران چند سامانه فروش اینترنتی را معرفی کرده که در حال حاضر کارشناسان ما در حال اتخاذ راهکارهای اجرایی هستند. البته باید بگویم ما تاکید کردیم حتما باید قیمتی که در میادین اعلام می شود بر روی این سامانه ها نیز بارگذاری شود.

همچنین به گفته مدیرعامل سازمان مدیریت میادین شهرداری شعب میوه و تره بار به صورت شبانه روزی پاک سازی و ضد عفونی می شود و این در حالی  است که خدمات رسانی به شهروندان از طریق تامین و عرضه ارزاق عمومی و مایحتاج مورد نیاز آنها نیز بدون وقفه ادامه دارد.

 وی با اشاره به اینکه با توجه به افزایش تقاضای شهروندان و لزوم پاسخگویی به این تقاضای روزافزون، ساعت کار روزانه میادین میوه و تره بار را در هفته آخر 4 ساعت افزایش داده ایم، می گوید: 2 ساعت تعطیلی بین روز میادین را حذف کرده و زمان پایان کار این مراکز را نیز از 7 عصر به 9 شب افزایش داده ایم.

عزاداری ویروسی

 چه بخواهیم و چه نخواهیم ویروس کرونا قاتلی خاموش است که هر روز ده ها نفر از هموطنان مان را به کام مرگ می کشاند. از سویی دفن این فوت شدگان به خاطر مسری بودن ویروس کرونا باید تحت شرایط خاصی صورت گیرد. به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی پروتکل ویژه ای را برای دفن فوت شدگان تدوین و ابلاغ کرده است که در تهران، وظیفه اجرای آن برعهده سازمان بهشت زهراست. این سازمان از جمله دستگاه هایی است که در این روزها به دور از هر گونه جنجالی، مطابق با پروتکل های بهداشتی اعلام شده از سوی ستاد مبارزه با کرونای کشور، وظیفه دفن بهداشتی فوت شدگان را دارد. گرچه در چند روز گذشته در مورد نحوه دفن فوت شدگان و لزوم خواندن نماز میت و غسل آنها حاشیه هایی را موجب شده بود.

با این حال سعید خال، مدیرعامل سازمان بهشت زهرای تهران با تاکید بر رعایت کلیه موارد بهداشتی مورد نیاز و مسائل شرعی در بهشت زهرا می گوید: برای کلیه متوفیان موارد شرعی با نظارت کامل انجام می شود و همچنین تمام اماکن و امکانات بهشت زهرا به صورت روزانه و در چندین نوبت ضدعفونی می شود.

وی تاکید می کند: ناوگان حمل و نقل ما، پرسنل و کلیه لوازم مصرفی هر روز و پس از هر ماموریت مورد گندزدایی و ضدعفونی قرار می گیرد. در کنار این موضوع لوازم و تجهیزات فردی مورد نیاز پرسنل سازمان بهشت زهرا در اختیارشان قرار گرفته تا بتوانند از خود در برابر بیماری های احتمالی محافظت دقیقی داشته باشند.

این روزها اما مدیران بهشت زهرا با دغدغه دیگری هم مواجه هستند. اینکه نکند مردم در آخرین پنجشنبه سال به بهشت زهرا هجوم آوردند. گرچه تجربه پنجشنبه و جمعه گذشته و ممانعت مردم از حضور در بهشت زهرا باعث شد تا مسیرهای منتهی به این محل کاملا خلوت باشد. با این وجود شهردار و مدیران شهری امیدوارند مانند هفته گذشته در این پنجشنبه هم شهروندان در خانه ها بمانند و برای زیارت اهل قبور راهی بهشت زهرا نشوند تا به تشدید انتشار این ویروس کمک نکنند. خال در این خصوص می گوید: ما امسال هیچ برنامه ای نداریم. برای همین از تمامی هموطنان استدعا می کنیم تا در خانه های خود باقی بمانند و پنجشنبه به بهشت زهرا نیایند چون در آن صورت شاید مجبور به بستن درهای این سازمان شویم.

با این حال بهشت زهرا همچنان باید به خدمات عادی خود برای دفن شدگان روزمره خود ادامه دهد. مدیرعامل بهشت زهرا در این خصوص می گوید: ما همچنان به کار خود برای پذیرش و دفن فوت شدگان عادی ادامه می دهیم. البته با لحاظ نکات کامل بهداشتی.  وی البته از همه همراهان فوت شدگان درخواست می کند تا از حضور در بهشت زهرا و برگزاری مراسم های پرتعداد خودداری کنند، چرا که این سازمان جلوی اینگونه ترددها را نیز خواهد گرفت تا در راستای تامین سلامت شهروندان مانع از ابتلای عزاداران به ویروس کرونا شود.

اهم اقدامات مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری در  روزهای کرونایی تهران

اداره ارتباط با رسانه

 •     برگزاری تورهای بازدید اصحاب رسانه از فعالیت های شهرداری تهران
 •    برگزاری بیش از 10 نشست خبری به صورت آنلاین و حضور مسوولان در برنامه های رسانه ملی
 •    تهیه بیش از 60 خبر درخصوص اقدامات شهرداری و نشر آن در سایت شهرنوشت
 •    تهیه و تدوین بیش از 500 خبر و گزارش و یادداشت جهت انتشار در پایگاه خبری تحلیلی شهر
 •    تهیه 25 گزارش تصویری فارسی و 19 گزارش تصویری انگلیسی توسط آژانس عکس شهرداری
 •    پوشش اخبار سازمانی و آموزش های مرتبط با موضوع کرونا در پرتال شهرداری

 معاونت تبلیغات و انتشارات

 •    طراحی و تولید 35 اینفوگرافی با موضوعیت کرونا
 •    طراحی و تولید 20 موشن گرافی با محوریت کرونا

   طراحی 37 پوستر

 •    چاپ و توزیع 15 هزار پوستر اطلاع رسانی
 •    انتشار و نمایش بیش از30 اینفوگرافی و موشن گرافیک در تلویزیون های شهری و تلویزیون های مترو
 •    چاپ و توزیع طرح های آموزشی و پیشگیرانه وزارت بهداشت در فضاهای عمومی
 •    برگزاری مسابقه «قصه های من و کرونا» با همکاری اداره کل آموزش شهروندی و استارت آپ «آی قصه»

 معاونت روابط عمومی

 •    تهیه دستورالعمل پیوست رسانه ای با عنوان «پیوست رسانه ای درخصوص گسترش ویروس کرونا»، درخصوص اقدامات پیشگیرانه از ویروس کرونا و ابلاغ آنها به روابط عمومی های بخش های مختلف شهرداری

   معاونت اجرایی

 •     اعزام همکاران خدمات جهت تست غربالگری کرونا
 •     اعزام همکاران موتوری جهت تست غربالگری کرونا
 •     اعزام همکاران عکاس و خبرنگار جهت تست غربالگری
 •     ضدعفونی کامل و پلمب نمایشگاه گفت وگو
 •     تعطیلی و کنسل کردن تمامی نمایشگاه های بوستان گفت وگو
 •     برگزاری جلسات به صورت ویدیو کنفرانس

معاونت امور بین الملل

 •     تلاش برای هرچه بهتر برگزار شدن جلسات شهردار و مدیران شهرداری با همتایان سایر کشورها درخصوص کرونا
 •     برگزاری جلسه بزرگ شهردارو مدیران ارشد شهرداری با نمایندگان سازمان بهداشت جهانی در مورد ویروس کرونا