آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۴۶۱۲
شهر
۸

نامه شهردار تهران به شهرداران کلانشهرها در پی انتشار کرونا در پایتخت

تامین منافع ملی جز از مسیر «مسوولیت پذیری جهانی» میسر نیست

شهردار تهران در پی شیوع کروناویروس در اغلب کشورهای جهان، در پیامی به شهرداران کلان شهرهای جهان، با اشاره به تاثیر منفی تحریم ها و محدودیت های ایجاد شده برای ایران در تامین نیازهای بهداشتی و درمانی، گفت: شهرداری تهران دست یاری به سوی همه شهرداران کلان شهرهای جهان دراز می کند و به نوبه خود آمادگی دارد هر نوع همکاری لازم برای حرکت در چنین مسیری را در برنامه خود قرار دهد. شاید کرونا، زمینه ای برای تغییری تاریخی در مدیریت جهانی در جهانی باشد که بحران ها در آن جهانی شده اند.

به گزارش ایسنا، در پیام پیروز حناچی شهردار تهران آمده است: «در جهان امروز بحران ها به سرعت جهانی می شوند. در چنین جهانی سرنوشت هیچ ملتی از دیگران به کلی جدا نیست. شیوع سریع بیماری کرونا در کشورهای مختلف، صدمه های وارد شده به سلامتی و امنیت روانی انسان ها و همچنین ضررهای وارد شده به اقتصاد جهانی نشان می دهند که کشورهای مختلف نمی توانند نسبت به «بحران» در یک نقطه خاص از جهان بی تفاوت باشند.

زندگی در جهانی با «بحران های جهانی شده» نیازمند تجدیدنظر در الگوهای حکمرانی ملی و بازاندیشی در نسبت امر ملی با امر جهانی است. جهان برای مدیریت بحران های جهانی شده ای مانند بیماری های مسری، تهدیدات زیست محیطی، سلاح های کشتار جمعی، مساله مهاجرت، اشکال متنوع تروریسم، نژادپرستی و ملی گرایی افراطی و مسائلی از این دست، نیازمند تغییر الگوی سیاست ورزی در سطح بین الملل و «مسوولیت پذیری جهانی» است. این در حالی است که مطابق گزارش های صندوق بین المللی پول در سال 2017، 10 درصد از کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، 50 درصد ثروت را در کشورهای عضو این سازمان در اختیار دارند. امکانات آموزشی، بهداشتی و درمانی توزیعی به شدت نابرابر در سطح جهانی دارند و بسیاری از کشورها از معضلات مربوط به توسعه نیافتگی رنج می برند. فقر و توسعه نیافتگی و فقدان آموزش و بهداشت، برابر با ناتوانی بیشتر در مقابله با بحران هاست و ما نمی توانیم سهم سیاست های جهانی در تداوم فقر و توسعه نیافتگی در بسیاری از کشورها را نادیده بگیریم.

برای نمونه ایران، امروز در حالی با بحران کرونا روبه رو است که تحت شدیدترین تحریم های ناعادلانه اقتصادی به سر می برد. کشورهای مختلف و شرکت های مختلف تجاری از مبادله با ایران سر باز می زنند. به همین دلیل توانمندی کشور برای تهیه زیرساخت های بهداشتی، درمانی و بیمارستانی لازم برای مبارزه با این بیماری کاهش یافته است.

با همه اینها ما روزانه در تهران با جمعیتی بیش از 8.5 میلیون نفر، بیش از 1500 واگن مترو و پنج هزار اتوبوس و  60هزار تاکسی را مستقیم و غیر مستقیم ضدعفونی می کنیم. بیش از 200 گروه از ماموران ما در آتش نشانی و سازمان خدمات شهری شهرداری معابر و اماکن عمومی را ضدعفونی می کنند. بیش از 50 سوله بحران هر یک با 70 تخت بیمارستانی برای مراقبت از بیماران به دست شهرداری در حال تجهیز است. در 20 گرمخانه از بی خانمان ها در برابر کرونا حفاظت می کنیم. به کمک تبلیغات و گفت وگو با مردم تا 60 درصد از میزان تردد در شهر کاسته ایم، بیش از 500 مکان فرهنگی، 900 مکان ورزشی و 42 بازار را در آستانه سال نو که روزهایی مهم برای مردم ماست، در سطح شهر تعطیل کرده ایم.

از طریق 250 فروشگاه و بازار در سطح شهر، نیازهای اولیه خوراکی و بهداشتی زندگی شهروندان را تامین می کنیم. تفکیک زباله را ممنوع کرده ایم. روزانه بیش از دو هزار تن زباله بیشتری در تهران جمع آوری می کنیم و مطابق ضوابط بهداشتی همه آنها را در مکانی جداگانه دفن می کنیم. کادر پزشکی و درمانی متخصص و دلسوز ما با تمام قوا در میدان حضور دارند تا بحران کرونا را با سرعت هر چه بیشتر مهار کنند. با این همه ما مدیران ایرانی، با تمام وجود تاثیرات منفی تحریم ها و بی عدالتی هایی را که به مدت چند دهه مردم ایران را هدف قرار داده و بر سر راه توسعه کشور موانع متعددی ایجاد کرده اند، حس می کنیم. امکانات ما برای تهیه نیازهای دارویی و بهداشتی و درمانی محدود شده است. چنین مواجهه ای با ایران همچنان ذیل سیاست هایی صورت می گیرد که در آن نه حتی منافع ملی که منافع انتخاباتی یک جریان مشخص در امریکا را بر «مسوولیت پذیری جهانی» ترجیح داده است.»

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرنوشت، در بخش دیگری از این پیام آمده است: «امروز ما برای غلبه بر «بحران های جهانی شده» نیازمند سیاستمدارانی هستیم که متوجه باشند تامین منافع ملی جز از مسیر «مسوولیت پذیری جهانی» میسر نیست. امروزه شهرها از فقدان چنین مسوولیت پذیری جهانی، بیشترین ضربات را متحمل شده اند. مدیران شهری در اکثر شهرهای جهان، به عنوان نزدیک ترین نمایندگان سیاسی به بدنه جامعه و دموکراسی، می توانند با سیاست گذاری های مشترک و قاطع، مرزهای سازنده بی عدالتی و نابرابری را پشت سر گذاشته و نقشی مهم در مطالبه و نهادینه سازی ایده «مسوولیت پذیری جهانی» ایفا کنند. آنها می توانند پیشگام اتحاد برای «مسوولیت پذیری جهانی» باشند. شهرداری تهران دست یاری به سوی همه شهرداران کلان شهرهای جهان دراز می کند و خود نیز به نوبه خود آمادگی دارد هر نوع همکاری لازم برای حرکت در چنین مسیری را در برنامه خود قرار دهد. شاید کرونا، زمینه ای برای تغییری تاریخی در مدیریت جهانی در جهانی باشد که بحران ها در آن جهانی شده اند.»