آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۴۸۵۳
نفت و پتروشیمی
۱۱

خبر

آمریکا خرید نفت برای ذخایر استراتژیک خود را طی دو هفته آینده آغاز می کند

تسنیم : یکی از منابع وزارت انرژی آمریکا اعلام کرد این کشور خرید نفت خام برای ذخایر استراتژیک خود را تا دو هفته دیگر آغاز می کند و این ذخایر را طی چند ماه پر خواهد کرد.

 به گزارش از رویترز، دونالد ترامپ به وزارت انرژی دستور داده این ذخایر را پر کند. هدف از این اقدام کمک به تولیدکنندگان داخلی انرژی است که از کاهش قیمت نفت ناشی از گسترش ویروس کرونا و جنگ قیمت بین عربستان و روسیه ضربه خورده اند. وزارت انرژی آمریکا اعلام کرد ظرفیت این ذخایر استراتژیک 713 میلیون بشکه است و می تواند 77 میلیون بشکه نفت خام اضافی را در خود جای دهد. مشخص نبود دولت چگونه می خواهد مخارج این خرید را تامین کند. قیمت 77 میلیون بشکه نفت با نفت بشکه ای کمتر از 30 دلار، حدود 3/ 2 میلیارد دلار خواهد بود.  منبعی که این خبر را از وزارت انرژی آمریکا منتشر کرده مطمئن است که همه چیز به سرعت پیش می رود: با توجه به بحث هایی که در صنعت نفت صورت گرفته مطمئنیم که این ذخایر طی چند ماه پر خواهند شد. دونالد ترامپ که چشم به انتخابات ماه نوامبر دارد هفته پیش در توییتر گفت: این به نفع مصرف کنندگان است، قیمت بنزین پایین می آید. ولی کاهش قیمت نفت همچنین می تواند بسیاری از تولیدکنندگان داخلی نفت خام در آمریکا را به ورشکستگی بکشاند.

هند به دنبال استفاده از نفت ارزان

در این میان، وزارت نفت هند نیز از وزارت دارایی خواسته حدود 48 تا 50 میلیارد روپیه (حدود 674 میلیون دلار) برای خرید نفت در 8 تا 9 نفتکش بسیار بزرگ در اختیار آن قرار دهد تا ذخایر استراتژیک خود را پر کنند. به گزارش رویترز، هند قصد دارد از قیمت پایین نفت عربستان و امارات برای پر کردن ذخایر استراتژیک نفت خود استفاده کند. به دنبال جنگ قیمتی سعودی‎ها با روسیه در اوپک پلاس که به از هم پاشیدن توافق کاهش تولید منجر شد، عربستان سعودی و ابوظبی، دو تولیدکننده بزرگ اوپک اعلام کرده اند به رغم قیمت پایین نفت تولید خود را افزایش می دهند. این دو کشور همچنین بهای رسمی نفت خود را به شکل کم سابقه ای کاهش داده اند. به این ترتیب، مصرف کنندگان فرصت دارند ذخایر خود را با نفت ارزان پر کنند. یکی از مقامات آگاه هندی در این خصوص گفت: فرصت مناسبی برای ماست تا قراردادهای خود را با شرکت نفت ابوظبی و آرامکو نهایی کرده و ذخایر استراتژیک خود را پر کنیم. شرکت ذخایر استراتژیک نفت هند و وزارت نفت و دارایی این کشور هنوز اظهارنظری نکرده اند و شرکت های نفت ادناک و آرامکو از پاسخگویی خودداری کردند.هند سومین واردکننده و مصرف کننده بزرگ نفت دنیاست که حدود 80 درصد نفت موردنیاز خود را وارد می کند و در سه منطقه در جنوب این کشور ذخایر استراتژیک نفتی دارد تا 87/ 36 میلیون بشکه نفت معادل 5 میلیون تن برای مواقع کمبود عرضه ذخیره داشته باشد. یک منبع دیگر نفتی گفت: «این زمان مناسبی برای پر کردن ذخایر استراتژیک قبل از افزایش قیمت است.»

کاهش سرمایه گذاری غول نفتی عربستان به دلیل کرونا

شانا : شرکت سعودی آرامکو عربستان اعلام کرد به دلیل گسترش ویروس کرونا، سرمایه گذاری خود را کاهش می دهد.به گزارش خبرگزاری رویترز از دبی، شرکت آرامکو عربستان روز یکشنبه (25 اسفندماه) اعلام کرد که به دلیل گسترش ویروس کرونا، قصد دارد سرمایه گذاری خود را کاهش دهد. این شرکت همچنین از افت شدید سوددهی خود در سال 2019 میلادی خبر داد، به گونه ای که این رقم از برآورد این شرکت در گزارش اولیه این سوددهی نیز کمتر بود. طبق پیش بینی آرامکو، سرمایه گذاری آن در سال 2020 میلادی 25 میلیارد تا 30 میلیارد دلار خواهد بود، درحالی که این رقم در سال 2019 میلادی به 8/ 32 میلیارد دلار می رسید.

کاهش 85 درصدی درآمد نفتی کشورهای درحال توسعه

شانا : دبیرکل اوپک و رئیس آژانس بین المللی انرژی اعلام کردند که در صورت تداوم شرایط کنونی بازار نفت، درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز کشورهای در حال توسعه در سال 2020، 85 درصد کاهش می یابد.به گزارش «شانا» به نقل از دبیرخانه اوپک، فاتح بیرول، رئیس آژانس بین المللی انرژی و محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز دوشنبه (26 اسفندماه) در گفت وگویی تلفنی به بررسی وضع کنونی بازارهای جهانی نفت پرداختند. بارکیندو و بیرول از بحران شدید جهانی بهداشت ناشی از ویروس کرونا و آثار آن بر ثبات اقتصاد و بازار، به ویژه در کشورهای در حال توسعه، ابراز نگرانی کردند. دو طرف با استناد به تحلیل اخیر آژانس بین المللی انرژی با بررسی تاثیر این ویروس بر کشورهای آسیب پذیر درحال توسعه، اظهار کردند: در صورت ادامه شرایط کنونی بازار، درآمد نفت و گاز این کشورها در سال 2020 میلادی با 50 تا 85درصد کاهش، به کمترین رقم در دو دهه اخیر می رسد. دبیرکل اوپک و رئیس آژانس بین المللی انرژی تاکید کردند این موضوع به ویژه برای هزینه های عمومی در بخش هایی حیاتی مانند مراقبت های بهداشتی و آموزش اثرگذار است و عواقب اقتصادی و اجتماعی عمده ای خواهد داشت. بارکیندو و بیرول بر اهمیت یافتن راه هایی برای به حداقل رساندن تاثیر اوضاع کنونی بر کشورهای آسیب پذیر درحال توسعه تاکید و همچنین توافق کردند در این باره ارتباط نزدیکی داشته باشند و به مشاوره های منظم خود درباره تحولات بازار نفت ادامه دهند.

مذاکرات فنی اوپک پلاس لغو شد

ایسنا : نشست کمیته فنی اوپک و غیراوپک که قرار بود روز چهارشنبه در وین برگزار شود، در پی به نتیجه نرسیدن تلاش های میانجیگری برای رفع اختلاف میان عربستان سعودی و روسیه لغو شد. یک منبع آگاه به رویترز گفت: این نشست لغو شده است. هنوز معلوم نیست برگزاری این نشست به زمان دیگری موکول خواهد شد یا خیر. برخی از کارکنان مقر اوپک به منظور اقدامات احتیاطی در برابر شیوع ویروس کرونا، به دورکاری رفته و از خانه کار می کنند.