آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۴۸۵۳
بورس کالا
۱۵
خبر

تلاش مسکو برای تثبیت صدرنشینی در جهان؛ سهم روسیه از بازار جهانی گندم 4 برابر شد

گندم از کالاهای اساسی و از منابع اصلی غذایی مردم دنیا است که تولیدکنندگان بزرگ آن، در تعیین قیمت این محصول نقش زیادی دارند. آمارها نشان می دهد از اوایل قرن بیست و یکم میلادی تاکنون سهم روسیه در بازار گندم دنیا چهار برابر شده است، آن هم در شرایطی که گرم شدن کره زمین به افزایش راندمان تولید در این کشور منتهی شده و برنامه ریزی های دولتی هم مسیر برای رونق تولید غلات با محوریت گندم را تقویت کرده است.

به گزارش «کالاخبر»، روسیه در سال های اخیر سرمایه گذاری زیادی در بخش کشاورزی خود انجام داده است که حاصل این سیاست افزایش توان تولید محصولات مختلف در این کشور بود. طبق این گزارش روسیه در سال گذشته توانست در جایگاه بزرگ ترین صادرکننده گندم در دنیا بایستد و در سال جاری هم در همین جایگاه قرار خواهد گرفت. وب سایت «ریا نوستی» در این زمینه نوشت: انتظار می رود حجم برداشت گندم در سال 2020 بالاترین میزان از سال 2017 تاکنون باشد. حتی پدیده گرمایش زمین که برای بسیاری از کشورهای دنیا یک معضل محسوب می شود برای کشاورزان مناطق سردسیر روسیه یک نعمت است و باعث می شود تا حجم محصول برداشت شده، افزایش یابد و فرصت کشت محصول هم بیشتر شود. در سال 2017، روسیه بالاترین میزان صادرات گندم را در تاریخ کشورش ثبت کرد ولی بعد ازآن سال، میزان صادراتش کمتر شد که دلیل این مساله، افزایش مصرف داخلی عنوان شد. اما روند افزایش صادرات از طریق افزایش حجم تولید به منظور تامین نیاز داخل و تامین نیار صادراتی در دستور کار قرار گرفت و این کشور موفق شد تا این سیاست را اجرایی کند.

طبق آمارهای موجود در سال کشاورزی 2017-2018 میلادی، روسیه 4/ 40 میلیون تن گندم به بازارهای جهانی صادر کرد، ولی میزان صادراتش در سال 2018-2019 به مرز 2/ 35 میلیون تن تقلیل پیدا کرد. انتظار می رود در سال جاری هم این کشور پهناور بتواند 36 میلیون تن گندم را به بازارهای جهانی عرضه کند. «ایگو پاسویکی»، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک محصولات کشاورزی روسیه بر این باور است که این کشور می تواند جایگاه خود را به عنوان بزرگ ترین صادرکننده گندم در دنیا حفظ کند. جایگاهی که این کشور برای کسب آن سرمایه گذاری زیادی انجام داد. باید درنظر داشت در شرایط فعلی که قیمت گندم در دنیا هم کاهش پیدا کرده، ولی حجم صادرات این کشور هنوز چشمگیر بوده که بیانگر توان بالای روسیه در این حوزه است. در پایان باید گفت طی 6 سال گذشته توان تولید محصولات کشاورزی در روسیه 20 درصد رشد کرده و هم اکنون حدود نیمی از بازار صادرات گندم دنیا در اختیار روسیه است. آمارها نشان می دهد از اوایل قرن بیست و یکم میلادی تاکنون سهم روسیه در بازار گندم دنیا چهار برابر شده است.