آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۲۲۴۳۱
اخبار کشور
۱۱

سخنگوی قوه قضائیه: شعب ویژه ای برای تعقیب دروغ پردازان و شایعه سازان تشکیل شده است

سخنگوی قوه قضائیه گفت: دروغ پردازان و شایعه سازان در اسرع وقت شناسایی و تحت تعقیب قرار می گیرند.

به گزارش میزان، غلامحسین اسماعیلی در آخرین نشست خبری خود در سال 98 اظهار داشت: امروز مردم ما بیش از آنکه اخبار ناامیدکننده بروز فساد را بشنوند، شاهد برخورد و مجازات کسانی هستند که مرتکب مفاسد اقتصادی شده اند. امروز مردم ما به جای شنیدن اخبار راجع به غارت بیت المال، گزارشات مربوط به استرداد و بازگشت اموال به غارت رفته به بیت المال را می شنوند که گویای عملکرد مثبت قوه قضائیه در مبارزه با اینکه ویروس است.

محکومیت 2 متهم بانک سرمایه به 20 و 10 سال حبس

اسماعیلی افزود: آخرین رایی که شعبه سوم ویژه رسیدگی به پرونده های اخلال در نظام اقتصادی صادر کرد، راجع به بخشی دیگر از پرونده بانک سرمایه و صندوق تعاونی فرهنگیان است که بر این اساس «محمدرضا جهانبانی» به اتهام اخلال در نظام اقتصادی و تحصیل مال نامشروع به مبلغ 6 هزار و 40 میلیارد ریال، به تحمل 20 سال حبس، 74 ضربه شلاق در انظار عمومی، محرومیت دائم از مشاغل دولتی، استرداد پنج هزار و سه میلیارد و پانصد میلیون و پانصد هزار ریال در حق بانک سرمایه محکوم شده است.

به گفته وی، «عمار صالحی» متهم دیگر این پرونده به جرم معاونت در اخلال در نظام اقتصادی به تحمل 10 سال حبس و محرومیت دائم از خدمات دولتی محکوم شده است.

بازگشت 50 درصد از بدهی های 3 هزار میلیاردی یک بدهکار بانکی

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به استرداد بدهی توسط یکی از بدهکاران بانکی با تلاش قوه قضائیه گفت: یکی از بدهکاران بزرگ بانکی که بیش از سه هزار میلیارد تومان بدهی داشت، با پیگیری های قضایی بیش از 50 درصد از بدهی های خود را تسویه کرده است.

به گفته اسماعیلی، این فرد 530 میلیارد تومان به بانک اقتصاد نوین، 320 میلیارد تومان به بانک پارسیان، 204 میلیارد تومان به بانک توسعه صادرات، 200 میلیارد تومان به بانک ایران زمین، 145 میلیارد تومان به بانک سینا، 110 میلیارد تومان به بانک سرمایه، 59 میلیارد تومان به بانک گردشگری، 23 میلیارد تومان به بانک شهر و 28 میلیارد تومان هم به یکی دیگر از بانک ها مسترد کرده است.

وی ادامه داد: دو فقره دیگر از بدهی های این فرد که شامل 900 میلیارد تومان به بانک اقتصاد نوین و 525 میلیارد تومان به بانک دی است شناسایی شده و 380 میلیارد تومان دیگر سهام شرکت های مختلف به نام این بدهکار بانکی توقیف گردیده است. همچنین ملکی به مساحت 41 هزار مترمربع در منطقه 22 تهران و یک ملک با ارزش در منطقه آجودانیه تهران توقیف شده است و فرآیند واگذاری این موارد به این دو بانک در حال انجام است.

مرخصی به 50 درصد زندانیان امنیتی

سخنگوی قوه قضائیه درباره آخرین وضعیت مرخصی زندانیان گفت: با اجرای بخشنامه ریاست قوه قضائیه تاکنون حدود 85 هزار نفر از زندانیان از این مرخصی بهره مند شدند.

به گفته اسماعیلی، علی رغم فضاسازی ها بیش از 50 درصد از زندانیان امنیتی هم از مرخصی استفاده کرده اند و در مورد اینکه ادعا می شد زندانیان امنیتی از این مرخصی محروم هستند، باید گفت که اصلا این گونه نیست.

تعدادی از افراد شایعه ساز و دروغ پراکن شناسایی و تحت تعقیب قرار گرفته اند

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر برخورد دستگاه قضا با شایعه سازان در رابطه با ویروس کرونا گفت: اولا در همه واحدهای قضایی، شعب ویژه ای خاص تعقیب و پیگیری دروغ پردازان و شایعه سازان هم در دادسرا و هم در دادگاه تشکیل شده است. همچنین ابلاغ و ماموریت ویژه ای برای ضابطین و به ویژه نیروی انتظامی و پلیس فتا صادر شده است که در اسرع وقت این قبیل از افراد شناسایی و تحت تعقیب قرار گیرند که تاکنون تعدادی از افراد شایعه ساز و دروغ پراکن شناسایی شده و تحت تعقیب قرار گرفتند.

پرستار قلابی شایعه ساز هنوز دستگیر نشده است

سخنگوی قوه قضائیه درباره کلیپ پخش شده از زنی که مدعی پرستاری و آمار بالای مرگ و میر بر اثر کرونا در بیمارستان بود، اظهار داشت: بررسی ها در این زمینه صورت گرفت و این فرد اصلا جزو جامعه پرستاری نبود. محتوای مطلب دروغ بود و فرد شناسایی و هویت او مشخص گردیده و تحت تعقیب است. خبر دستگیری این فرد صحت ندارد و افراد دیگری در استان های مختلف در این موضوعات دستگیر شده اند. این فرد تحت تعقیب است و هنوز دستگیر نشده و امیدواریم به زودی دستگیر شود و کذب بودن مطالب وی نیز احراز شده است.

بازگشت 994 واحد صنعتی به چرخه تولید با حمایت دستگاه قضایی

اسماعیلی درباره عملکرد قوه قضائیه در سال رونق تولید اظهار داشت: اقدامات بسیار خوبی در این حوزه انجام دادیم و در یک بازه 6 ماهه با تدابیری که اتخاذ کردیم، از تعطیلی بیش از 500 واحد صنعتی جلوگیری شد یا برخی از واحدهای تعطیل شده به چرخه تولید بازگشت. همچنین در مورد 994 واحد صنعتی با حمایت دستگاه قضایی، یا از تعطیلی آنها جلوگیری شد یا اگر تعطیل شده بود به چرخه تولید برگشت.

برخورد با محتکران

وی در پاسخ به سوال خبرنگار کیهان مبنی بر اینکه اخبار احتکار مایحتاج عمومی از گوشه و کنار به گوش می رسد، قوه قضائیه در سه حوزه کشف اقلام بهداشتی، رسیدگی به پرونده های محتکران و توزیع اقلام بهداشتی مکشوفه چه اقداماتی انجام داده است، بیان کرد: پیگیری گزارشاتی که به ما واصل شده، حکایت از این دارد که کشفیات بسیار خوبی انجام شده و محموله های سنگینی کشف شده است.

به گفته سخنگوی قوه قضائیه، کشفیات خرد در حوزه صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی بوده و اقلام درشت در قوه قضائیه مورد رسیدگی قرار می گیرد.

اسماعیلی افزود: ظرف همین چند روزی که گذشته فقط در شهر تهران بیش از 60 متهم توسط مراجع قضایی دستگیر و روانه زندان شدند و 30 فقره از پرونده ها نیز رسیدگی در مرحله دادسرایی آنها تمام شده است و تحقیقات تکمیل و کیفرخواست صادر و به دادگاه ارسال شده است و به زودی آراء محکومیت این افراد هم صادر خواهد شد.

انصراف یک تولیدکننده از صادرات هفت کامیون دستکش پس از شیوع کرونا

وی گفت: علی رغم این زشتی های رخ داده، یک اتفاق زیبایی در استان آذربایجان غربی رخ داد و یکی از هموطنان که تاجر دستکش یک بار مصرف است، بر اثر قراردادی که از دو ماه قبل با طرف ترک داشت، هفت کامیون دستکش با وزن 137 تن برای صادرات آماده کرده بود اما با مذاکرات دستگاه قضایی با این هموطن، وی داوطلبانه از صادرات این کالا منصرف شد و این کالا را به داخل کشور برگرداند.

نرخ دیه در سال آینده اعلام شد

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی در مورد نرخ دیه در سال آینده گفت: به موجب قانون در پایان هر سال برای سال جدید قوه قضائیه باید نرخ جدید دیه را اعلام کند. این موضوع در جلسه روز دوشنبه شورای عالی

قوه قضائیه مطرح شد و نرخ دیه برای سال 1399 در ماه های غیرحرام 330 میلیون تومان با رشدی 20 درصدی نسبت به نرخ دیه سال 1398 تعیین شد و از اول فروردین 99 لازم الاجرا خواهد بود.