آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۲۲۴۳۱
صفحه آخر (جهان)
۱۲

«عدنان الزرفی»، چهره جنجالی عراق مامور تشکیل کابینه شد

انتصاب یک چهره جنجالی جدید توسط رئیس جمهور عراق برای پست نخست وزیری این کشور، واکنش منفی برخی از جریان های اصلی شیعی را به دنبال داشت.

«برهم صالح» دیروز طی حکمی رسما «عدنان الزرفی» استاندار پیشین نجف و دبیرکل حزب «الوفاءالعراقیه»، را مامور تشکیل کابینه کرد. این انتخاب با اعتراض جریان های شیعی مواجه شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، در این حکم که با استناد به بند پنج ماده 76 قانون اساسی عراق، صادر شده، آمده است: «عدنان عبد خضیر عباس الزرفی» به عنوان نخست وزیر معرفی و مامورتشکیل کابینه می شود. او طی 30 روز، اسامی وزیران مورد نظر خود را برای دریافت رای اعتماد، به پارلمان معرفی خواهد کرد.

برهم صالح پس از تفویض این حکم، خطاب به الزرفی گفت: عراق شایسته بهترین هاست و ملت فداکاری های بزرگی برای دستیابی به زندگی آزاد و با عزت و آینده ای درخشان و امیدبخش برای همه نسل ها از خود نشان داده است.

وی در ادامه، ضمن آرزوی موفقیت برای نخست وزیر جدید عراق، خواستار اقدام او برای برگزاری انتخابات زودهنگام و شفاف و تحقق مطالبات عراقی ها و تظاهر کنندگان مسالمت جو و حفظ حاکمیت و ثبات و امنیت عراق شد.

پس از کناره گیری «عادل عبدالمهدی» از نخست وزیری، نام 26 نفر برای احراز پست نخست وزیری، مطرح شده بود و برخی از آنها نیز مثل «محمد توفیق علاوی» و «نعیم السهیل» از طرف برهم صالح مامور تشکیل شده بودند، ولی به خاطر مخالفت برخی جریان های سیاسی ، از روند کسب رای اعتماد خارج شده اند.

واکنش ها به انتخاب الزرفی

جنبش شیعی موسوم به«عصائب اهل الحق عراق»، نامزدی عدنان الزرفی برای نخست وزیری را خیانت به خون شهدای این کشور دانست و هشدار داد که در قبال این توطئه، سکوت نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، «جواد الطلیباوی» از رهبران جنبش عصائب اهل الحق، گفت: پیش از این، گفته بودیم و امروز نیز می گوییم که هیچ شخصی خلاف خواست و اراده ملت عراق نخست وزیر نخواهد شد. اینجا توطئه ای در پشت پرده در جریان است و اسامی برخی از افراد مانند الزرفی برای نخست وزیری طرح می شود. این خیانت به خون شهدا و فداکاری های رزمندگان است. ما ساکت نخواهیم ماند و همه چیز را برای اربابان و مزدوران و توطئه چینان زیر و رو خواهیم کرد.

ائتلاف «فتح» تحت رهبری «هادی عامری»، هم در واکنش به انتخاب الزرفی، اعلام کرد که رای اعتماد این ائتلاف به الزرفی، در گرو آن است که وی اجرای برنامه پارلمان درخصوص اخراج نیروهای خارجی از عراق را تضمین کند.

به گزارش خبرگزاری تقریب، «کریم علیوی» نماینده پارلمان و عضو ائتلاف فتح ، در این باره توضیح داد: ائتلاف فتح و همه گروه های سیاسی شیعه، زمانی به الزرفی رای اعتماد خواهند داد که او در برنامه دولت آینده، تضمینی برای اجرای مصوبه پارلمان درخصوص اخراج نیروهای خارجی، از جمله نیروهای آمریکایی، از کشور ارائه دهد.

در عرصه خارجی نیز سازمان ملل از نخست وزیر شدن الزرفی استقبال کرد.

نخست وزیر جدید کیست؟

«عدنان عبد خضیر الزرفی» متولد 1966 شهر نجف، دارای مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترای فقه اسلامی از دانشگاه کوفه و دانشکده فقه و کارشناسی ارشد رشته امنیت و برنامه ریزی راهبردی از دانشکده امنیت و دفاع بغداد است.

الزرفی در دوره رژیم «صدام»، سابقه مبارزاتی داشته است؛ او سال 1983 به عضویت حزب «الدعوه الاسلامیه» درآمده و سال 1988 به حبس ابد محکوم شده بود و به زندان «ابوغریب» انتقال یافت. اما در22 فوریه 1991 موفق به فرار شد. از اول مارس این سال به «انتفاضه الشعبانیه» در نجف اشرف پیوست و طی این انتفاضه، سه بار زخمی شد. او حزب«حرکه الوفاء العراقیه» را در سال 2004 تاسیس کرده است.

در حال حاضر نیز الزرفی نماینده پارلمان عراق بوده و دبیرکلی حزب حرکه الوفاء العراقیه را به عهده دارد. این حزب دارای هشت کرسی در شورای استانداری نجف و دو کرسی در پارلمان عراق است.

الزرفی از سال 2004 تا سال 2014 سه بار استاندار نجف شده و علاوه بر آن، از سال 2006 تا 2009، معاون اداره اطلاعات در وزارت کشور عراق بوده است.

در هر حال، هر چند الزرفی یک شیعه است، ولی جریان های شیعی نسبت به او نظر مثبتی ندارند.