آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۲۲۴۳۱
صفحه آخر (جهان)
۱۲

وضعیت جنگ یمن در آستانه شش سالگی: 18 میلیون یمنی گرسنه اند /97 درصد امکانات بهداشتی ازبین رفته است!

در آستانه شروع ششمین سال تجاوز ائتلاف سعودی به یمن، گزارش ها حاکی از این است که تمام مردم یمن به نوعی از پیامدهای حملات این ائتلاف در رنج بوده و در حال حاضر نیز 18 میلیون نفر در این کشور از گرسنگی رنج می برند.

چند روز تا پایان پنجمین سال جنگ یمن باقی مانده. این جنگ که منجر به ایجاد یک فاجعه انسانی تمام عیار در یمن شده، بدون حمایت های پنهان و آشکار آمریکا و آن چند کشور بدنام اروپایی هرگز به راه نمی افتاد یا اگر می افتاد، این قدر طول نمی کشید. بر اساس آمارهای اخیر وزارت بهداشت یمن دو میلیون و نیم کودک دچار سوءتغذیه و سوءتغذیه حاد شده اند و نیم میلیون زن باردار یا شیرده به همراه نوزادانشان در معرض خطر هستند. بر اساس گزارش «العهد»، همچنین 18 میلیون یمنی از «ناامنی غذایی» رنج می برند و 8 میلیون و چهارصد هزار نفر آنها با ناامنی غذایی حاد روبه رو هستند که از نظر جهانی در مرحله پنجم گرسنگی قرار دارند.

در همین زمینه «رضیه راوح» وزیر حقوق بشر دولت نجات ملی یمن به پایگاه العهد گفت: «محاصره، بحران اقتصادی، سختی رفت و آمد و بستن فرودگاه ها منجر به وضعیت فاجعه باری برای بیماران شده است. بسیاری از موارد بیماری مسن وجود دارد که نمی تواند در داخل استان (صنعاء) رفت و آمد کند چه برسد به اینکه 15 ساعت تا فرودگاه سیئون یا عدن را طی کند.»

در ادامه این گزارش آمده، ائتلاف سعودی 291 عدد از تاسیسات بهداشتی را به صورت کلی یا جزئی تخریب کرده و بیمارستان ها و مراکز بهداشتی از تعداد زیاد بیماران و مجروحان و نداشتن امکانات رنج می برند. علاوه بر اینکه باید به شیوع بیماری های همه گیر مانند تب دنگی، بیماری های تنفسی و وبا اشاره کرد. 97 درصد از تاسیسات درمانی نیز از رده خارج شده اند.

جنگ یمن در ششم فروردین 1394 به بهانه بازگرداندن دولت «عبد ربه منصور هادی» آغاز شد و تا چند روز دیگر وارد سال ششم خود می شود.