آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۲۲۴۳۱
صفحه آخر (جهان)
۱۲

دستگیری گله ای مقامات سعودی توسط بن سلمان صدای اعتراض دیده بان حقوق بشر را درآورد

سرویس خارجی: سازمان دیدبان حقوق بشر با انتقاد از بازداشت 298 مسئول بلندپایه سعودی توسط «بن سلمان»، که با هدف هموار کردن مسیر پادشاهی او صورت می گیرد، آن را «نگران کننده» توصیف کرد.

«محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی نمایش تازه ای در پوشش «مبارزه با فساد» به راه انداخته که به اعتقاد تقریبا تمام کارشناسان، با هدف هموار کردن مسیر پادشاهی اش صورت می گیرد. یکی از دلایل دستگیری های گسترده اخیر، که ادامه همان کارزار به اصطلاح مبارزه با فساد است، را هراس بن سلمان از شورای بیعت می خوانند، چرا که وی برای پادشاه شدن باید موافقت این شورا را داشته باشد. از این رو، «محمد بن سعد آل سعود»، «احمد بن عبدالعزیز»، «سعود بن نایف» و «متعب بن عبدالله» چهار عضو هیئت بیعت نیز دستگیر شده اند!

البته دستگیری ها محدود به این نبود. سعودی روز یکشنبه از بازداشت 298 مقام سعودی از جمله شماری از افسران ارتش و پلیس این کشور به دلیل آنچه «ظن دست داشتن در جرایم رشوه خواری و سوءاستفاده از مناصب» خبر داد و گفت که بازپرسان اتهام هایی را به آنها وارد خواهند کرد.

سازمان دیدبان حقوق بشر اما روز سه شنبه در واکنش به این دستگیری ها اعلام کرد بازداشت جمعی 298 مسئول دولتی در عربستان سعودی، باعث نگرانی های حقوقی شده است. مسئولان سعودی بایستی فورا اتهامات و ادله مربوط به هر یک از این بازداشتی ها را فاش کنند. طبق گزارش شبکه «الجزیره»، دیدبان حقوق بشر همچنین تاکید کرد که مبارزه با فساد نمی تواند عذر و بهانه ای برای نقض آشکار اقدامات قانونی در عربستان باشد.

گفتنی است در سال2017 نیز حکومت سعودی در پوشش مبارزه با فساد ده ها نفر از نخبگان اقتصادی و سیاسی در این کشور را بازداشت و در هتل ریتز کارلتون ریاض حبس کرد. دیوان پادشاهی عربستان سال گذشته پس از گذشت پانزده ماه از بازداشت این نخبگان از پایان یافتن کمپین مذکور خبر داد، اما به دنبال آن مقامات سعودی گفتند که پیگرد قضیه فساد کارکنان دولتی را آغاز خواهند کرد. آل سعود در آن سال توانست 100 میلیارد دلار از قبل شاهزاده های بازداشتی به جیب بزند؛ رقم نجومی که می توانست تا حدودی، هزینه های جنگ افروزی در یمن را تامین کند!