آرشیو یک‌شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹، شماره ۳۶۷۵
دیپلماسی
۲

محمدجواد ظریف: در دنیا دوستان کافی داریم که به ما کمک کنند

کمتر مطلب رسانه ای است که به موضوع بیماری کرونا اختصاص نداشته باشد. جدیدترین مصاحبه یک رسانه خارجی با محمدجواد ظریف نیز به این موضوع و تاثیر تحریم های آمریکا بر خدمات رسانی به مردم ایران اختصاص داشته است. وزیر خارجه ایران در این مصاحبه می گوید «ما یک کشور ثروتمند هستیم اما به دلیل تحریم ها منابع لازم را برای خدمت به مردم آسیب دیده در اختیار نداریم». به گزارش ایسنا، مصاحبه محمدجواد ظریف با روزنامه «فولیا دی سان پائولو» برزیل به این ترتیب بوده است:
ایران دارای سومین آمار بالای مرگ ومیر ناشی از کروناست و برای رفع این مشکل، با مشکلات دیگری هم روبه روست. تحریم ها و انزوای اقتصادی بر این وضعیت چگونه تاثیر می گذارد؟

ظریف: این تحریم ها منابع اقتصادی ما، نه تنها ذخایر نفت بلکه بخش خصوصی ما را نیز تحت تاثیر قرار داده است. سیاست [آمریکایی] فشار حداکثری علیه ما مانع صادرات ما می شود؛ بنابراین منابع کمتری برای سرمایه گذاری داریم. ما یک کشور ثروتمند هستیم اما به دلیل تحریم ها منابع لازم را برای خدمت به مردم آسیب دیده در اختیار نداریم. حتی اگر توانایی مالی تهیه آن را داشته باشیم، تحریم ها مانع خرید دارو و تجهیزات می شود. محدودیت های بانکی و مالی اعمال شده مشخص نمی کند که شما کالاهای بشردوستانه خریداری می کنید یا خیر. هنگامی که یک بانک تصور می کند انجام تجارت با ایران خطرناک است، به سادگی در را می بندد.

علاوه بر این، شرکت های سازنده تجهیزات پزشکی اروپا، به دلیل تهدیدات آمریکا با ما تجارت نمی کنند و کالاهای پزشکی را به ما نمی فروشند. بنابراین اعمال تروریسم اقتصادی و درمانی علیه ایران توسط ایالات متحده آمریکا، اشکال مختلفی دارد. این اقدامات از منظر حقوقی، جنایت علیه بشریت است.

ایران از قبول پیشنهاد کمک آمریکا خودداری کرده است؟

این پیشنهاد منافقانه بود. چند روز پیش، وزیر امور خارجه، مایک پمپئو از سایر کشورها خواست شرایطی را اعمال کنند که به ایران در مبارزه با کرونا کمک کند؛ تنها کاری که ایالات متحده باید انجام دهد این است که ایجاد وقفه نکند. ما از خود مراقبت خواهیم کرد و در دنیا دوستان کافی داریم که به ما کمک کنند. تروریسم اقتصادی را متوقف کنید. اگر شما آماده انجام این کار نیستید، ما از جهانیان می خواهیم که نشستن و تماشا کردن این قلدری را متوقف کنند. این غیرانسانی است. مردم ایران دارند از دست می روند و دیگران فقط به این امید که خودشان صدمه نبینند، قلدری آمریکا را می پذیرند. این روش موثر نخواهد بود.

آیا تازه ترین بحران با آمریکایی ها که تقریبا به جنگ ختم شد، برطرف شده است؟

ایالات متحده اقداماتی را انجام می دهد که پیامدهایی دارد؛ به ویژه برای افرادی که تحت تاثیر مستقیم قرار می گیرند. در ترور ژنرال سلیمانی، تعداد قابل توجهی از عراقی ها نیز جان باختند؛ از جمله یک فرمانده که معاون وزیر دفاع آن کشور نیز بود. آنها مرتکب تجاوز می شوند و انتظار دارند ایران جلوی واکنش دیگران را بگیرد. ما قادر به کنترل شهروندان سایر کشورها نیستیم که می خواهند از خود دفاع کنند. اگر آمریکایی ها به این تجاوزات علیه مردم عراق ادامه دهند، باید منتظر جواب باشند. آنها نمی توانند پشت این بهانه که این تقصیر ایران است و آنها گروه های مورد حمایت ایران هستند پنهان شوند. آنها از اصطلاح «گروه های نیابتی» استفاده می کنند که غیرمسئولانه و توهین به مردم عراق است. آنها نایب (ایران) نیستند.

رابطه این گروه های شیعه با ایران چیست؟

ما فقط با گروه های شیعه رابطه نداریم. ما با سنی ها و مسیحیان هم رابطه داریم. ما سیاست حمایت از کسانی که تحت فشار هستند را داریم. ایالات متحده باید این مسئله را درک کند زیرا آنها ادعا می کنند که از مردم سالاری و از کسانی که سرکوب می شوند حمایت می کنند. ایالات متحده این مسئله را در مورد ما تشخیص نمی دهد زیرا وقتی آنها [ادعا می کنند] از مبارزان آزادی حمایت می کنند، [در واقع] از «نیابتی ها» حمایت می کنند. اما وقتی ما می گوییم از کسانی که مظلوم واقع شده اند حمایت می کنیم، واقعا از آنها حمایت می کنیم. ما به آنها نیازی نداریم که «نایب» ما باشند.

 آیا ایران هیچ نفوذی بر آنها ندارد؟

ما نفوذ داریم اما آنها را کنترل نمی کنیم. این دو مورد بسیار متفاوت است. نفوذ، توانایی صحبت با کسی، بحث و گفت وگو و تلاش برای متقاعدکردن است. کنترل کردن یعنی اینکه بتوانید دستور دهید. ما نمی توانیم و نمی خواهیم به این افراد دستور بدهیم [زیرا] اگر چنین شود ما استقلال و کرامت آنها را از بین برده ایم. بدون کرامت، بدون تمامیت، هواداران ما برای ما هیچ ارزشی نخواهند داشت. آمریکایی ها این را درک نمی کنند.

اندکی پس از ترور ژنرال سلیمانی، کلمه انتقام جویی برجسته در ایران بر جای ماند. آیا این (انتقام) به پایان رسید؟

پاسخ دولت ایران در اقدامی دفاعی علیه پایگاهی که حمله به ژنرال سلیمانی را انجام داد، طبق ماده 51 منشور سازمان ملل متحد، اجرا و تکمیل شد. انتقام، برای مردم عراق مورد دیگری است. کسانی که در نتیجه عملکرد آمریکا شوریده اند، می توانند تصمیم بگیرند که خودشان اقدامی کنند. این موردی نیست که بتوانیم آن را کنترل کرده یا بر آن تاثیر بگذاریم.

آیا توافق هسته ای از بین رفته است؟

نه، من معتقدم که بسیار زنده است. من معتقدم حقوق بین الملل به واسطه آنکه یک مجرم آن را نقض می کند نمی میرد؛ درست همانند قوانین مربوط به قتل که وقتی چنین جنایتی انجام می شود، نمی میرد. اکنون این یک واقعیت است که اثرات برجام برای روابط بین الملل و برای اقتصاد ما بسیار کمتر از آن است که ما می توانستیم به دست آوریم اما این به آن معنا نیست که توافق هسته ای مرده است. ایالات متحده آمریکا رژیمی است که قطع نامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض می کند.