آرشیو یک‌شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹، شماره ۳۶۷۵
سیاسی
۳

مقام معظم رهبری خطاب به ملت ایران: کدام عاقلی کمک آمریکا را که متهم به تولید ویروس است، قبول می کند

پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری: حضرت آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری صبح امروز در سخنانی زنده و تلویزیونی خطاب به ملت بزرگ و شریف ایران، با درخواست از پروردگار متعال برای رفع هرچه سریع تر بیماری کرونا از سر ملت ایران و همه بشریت و با تاکید بر ضرورت عمل به همه دستورالعمل های بهداشتی، نسخه مبتنی بر حقایق بعثت مبارک پیامبر خاتم را نسخه نجات بخش بشریت در طول تاریخ خواندند و افزودند: عمل به حقایق بعثت به ویژه «صبر و استقامت» تنها راه رسیدن ملت شریف ایران عزیز به قله رفیع پیشرفت و قدرت است.

مقام معظم رهبری با اشاره به اینکه هر سال سخنرانی عمومی اول سال ایشان در حرم مطهر حضرت علی بن موسی الرضا(ع) برگزار می شد، افزودند: امسال از دیدار با مردم و حضور در حرم رضوی محروم هستیم اما دل هایمان همچون همیشه با یاد امام رئوف مانوس است.

ایشان با تبریک عید بزرگ مبعث، بار دیگر عید نوروز و حلول بهار را به مردم تبریک گفتند و افزودند: اهمیت واقعه بسیار باعظمت مبعث به گونه ای است که خداوند به فرموده قرآن کریم از همه پیامبران بزرگ میثاق گرفته است که هنگام بعثت رسول خاتم، هم به او ایمان بیاورند و هم او را با توصیه به امتشان برای ایمان آوردن به پیامبر اسلام یاری رسانند.

مقام معظم رهبری منظومه معرفتی اسلام را از جمله حقایق بسیار مهم بعثت برشمردند و افزودند: در این منظومه، نظر اسلام درباره هستی، انسان، ذات پروردگار، مسیر انسان در دنیا و آخرت و مسائل اساسی دیگر به روشنی بیان شده است.

ایشان منظومه ارزشی اسلام از جمله خلقیات فردی و اجتماعی و مفاهیم زندگی ساز نظیر آزادی، عدالت اجتماعی و سبک زندگی را بخش مهم دیگری از حقایق بعثت رسول گرامی اسلام خواندند و افزودند: آحاد مردم و جوامع بشری در صورت عمل به این ارزش ها، معنای حقیقی و شیرین زندگی را درک خواهند کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای در همین زمینه افزودند: عده ای گمان می کنند که خاستگاه مفاهیمی نظیر آزادی و عدالت اجتماعی غرب است اما غرب تنها سه، چهار قرن است که با این مفاهیم آشنا شده درحالی که اسلام، 1400 سال قبل این مفاهیم را به بشریت هدیه کرده و برخلاف رفتار ناصادقانه غربی ها، در صدر اسلام و هر جا امکان پذیر بوده آنها را محقق کرده است.

ایشان احکام اسلامی یعنی مجموعه بایدها و نبایدها در زمینه های فردی و اجتماعی را از دیگر حقایق بعثت دانستند و افزودند: این احکام برخاسته از معارف اسلامی و منطبق با ارزش هاست و به حرکت صعودی انسان کمک می کند.

مقام معظم رهبری تشکیل حکومت اسلامی را ضروری و زمینه ساز تحقق حقایق بعثت خواندند و افزودند: اگر قدرت سیاسی شکل نگیرد، قلدرها، مستکبران، مخالفان آزادی و عدالت و دیگر دشمنان بشر و نیز برخی ویژگی ها نظیر تنبلی اجازه نمی دهد مفاهیم و ارزش ها و احکام محقق شود و انسان در مسیر نجات و پیشرفت حرکت کند، به همین علت بود که پیامبر خاتم در اولین فرصت ممکن و در هجرت به مدینه، تشکیل حکومت داد.

مقام معظم رهبری در نوعی جمع بندی از این بخش از سخنانشان تاکید کردند: امام خمینی(ره) با درک بسیار عمیق از حقایق اسلام، دقیقا به نسخه بعثت عمل کرد و با ایمان عمیق و توکل مبنایی خود و تکیه بر مردم مومن ایران علیه رژیم فاسد، ظالم وابسته پهلوی به پا خاست و نظام اسلامی را شکل داد تا بر اساس معارف، ارزش ها و احکام بعثت، ملت ایران را در مسیر فلاح و رستگاری قرار دهد.

حضرت آیت الله خامنه ای تکیه امام راحل بر ایمان ملت ایران را زمینه ساز توفیق در تشکیل نظام اسلامی برشمردند و افزودند: این یک واقعیت است که مردم ایران با وجود برخی ظواهر، از ایمان عمیق و راسخ برخوردارند و امام خمینی نیز با درک این حقیقت زیبا معجزه انقلاب اسلامی را محقق کرد.

ایشان پیشرفت اسلام در زمان های مختلف از جمله قرن های اول بعثت را ناشی از ریشه داربودن حقایق بعثت دانستند و افزودند: طبیعت اسلام پیشرفت و قوی ترشدن است و اگر امروز نیز صادقانه به نسخه بعثت عمل کنیم، می توانیم ایران را از ابعاد مختلف به قله های رفیع برسانیم و در افقی دورتر تمدن اسلامی را محقق کنیم.

مقام معظم رهبری در ادامه با اشاره به تاکید خداوند متعال در قرآن به موضوع دشمنی های گسترده با پیامبران الهی و پیامبر اسلام(ص)، دشمنی های وسیع با نظام اسلامی را عجیب ندانستند و افزودند: در میان دشمنان جمهوری اسلامی، آمریکا خبیث ترین و عنودترین دشمن است زیرا مسئولان آن، انواع رذائل اخلاقی اعم از دروغگویی، پشت هم اندازی، طمع ورزی، وقاحت و شارلاتان بودن را دارند، ضمن آنکه ظالم، تروریست و به شدت بی رحم و سنگدل نیز هستند.

حضرت آیت الله خامنه ای تاکید کردند: خداوند متعال از ابتدای بعثت یک دستورالعمل به پیامبر اسلام(ص) برای مقابله با دشمنی ها داده که عبارت است از «صبر» یعنی «ایستادگی»، «مقاومت»، «محاسبات دقیق خود را با خدعه گری دشمن تغییرندادن»، «با روحیه به سمت اهداف والای ترسیم شده حرکت کردن» و «ادامه دادن به مسیر».

مقام معظم رهبری با تاکید بر اینکه اگر «صبر و استقامت» با «عقل، تدبیر و مشورت» همراه شود پیروزی قطعی خواهد بود، افزودند: با قاطعیت می گویم که ملت ایران ملت صبوری است و ملت در این 40 سال صبر و استقامت خود را نشان داده است، اگرچه برخی اوقات مسئولان بی صبری کرده اند یا برخی روشنفکرنماها بی صبری از خود نشان داده اند و تا مرز همکاری با دشمن هم پیش رفته اند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: نقطه مقابل این افراد بی صبر، جوانان بسیار زیاد و مومنی هستند که در عرصه های مختلف فرهنگی، علمی، فناوری، سیاسی و فهم بین المللی مسائل حضور دارند و هر روز نیز بر تعداد آنها افزوده می شود.

ایشان در جمع بندی این بخش از سخنانشان گفتند: صبرکردن به معنای تسلیم نشدن، دچار ضعف و تردید نشدن، با شجاعت و تدبیر جلوی دشمن را گرفتن و او را مغلوب کردن است.

مقام معظم رهبری با اشاره به تاکیدهای اخیر خود مبنی بر لزوم قوی شدن کشور، آن را فراتر از عرصه دفاعی و نظامی دانستند و خاطرنشان کردند: قوی شدن شامل ابعاد اقتصادی، علمی، فرهنگی، سیاسی و تبلیغاتی هم می شود.

حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر اینکه قوی شدن نیازمند ابزارهایی است، گفتند: یکی از این ابزارها، حفظ اکثریت جمعیت جوان کشور است و به همین علت در سال های اخیر بارها بر این موضوع تاکید شده است.

ایشان قوت و برتری در فضای مجازی و پیشرفت و برتری در زمینه بهداشت و درمان را که کارها و تحقیقات علمی فراوانی نیز در این عرصه انجام شده است، از دیگر ابزارهای قوی شدن برشمردند و افزودند: جهش تولید یکی دیگر از ابزارهای قوی شدن است که البته الزاماتی از جمله مقابله با قاچاق کالا و واردات بی رویه، اعطای مشوق ها به تولیدکنندگان و برخورد قضائی با سوء استفاده کنندگان از کمک های دولتی دارد که این کارها باید امسال انجام شود.

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین به موضوع بیماری همه گیر و بین المللی کرونا اشاره کردند و گفتند: این ویروس که تقریبا همه کشورهای دنیا را گرفتار کرده و برخی کشورها حقایق را درباره این بیماری و تلفات آن می گویند و برخی هم پنهان کاری می کنند، مصداق آیه شریفه قرآن یعنی ابتلا با خوف و ترس، مشکلات اقتصادی و گرفته شدن جان هاست اما خداوند متعال در مقابل این ابتلا نیز به صبر توصیه می کند.

ایشان افزودند: صبر در اینجا به معنای انجام درست و عاقلانه کارها یعنی عمل به دستورها و توصیه های مسئولان ذی ربط برای حفظ جان خود و مردم کشور و کنترل این بیماری خطرناک است.

مقام معظم رهبری به اظهارات چندباره مقام های آمریکایی مبنی بر آمادگی برای ارسال کمک های دارویی و درمانی در صورت درخواست ایران اشاره کردند و گفتند: صحبت های آمریکایی ها جزء حرف های بسیار عجیب است زیرا اولا خودشان دچار کمبود شدید دارو و تجهیزات پیشگیری از بیماری هستند و برخی مسئولانشان صراحتا از این کمبودهای وحشت آور سخن به میان آورده اند، بنابراین آنها اگر امکاناتی دارند به مردم خودشان برسند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: ثانیا هنگامی که آمریکایی ها متهم به تولید این ویروس هستند، کدام انسان عاقلی، کمک از این کشور را قبول می کند.

ایشان گفتند: به آمریکایی ها هیچ اعتمادی نیست زیرا ممکن است داروهایی را ارسال کنند که ویروس را در ایران شایع تر یا ماندگار کند یا حتی ممکن است افرادی را به عنوان درمان کننده بفرستند تا ببینند اثرگذاری این ویروسی را که گفته می شود بخشی از آن فقط مخصوص ایران ساخته شده، چگونه بوده و اطلاعات خود را تکمیل و دشمنی خود را بیشتر کنند، بنابراین سخنان آمریکایی ها قابل قبول نیست.

ایشان با یادآوری تجربه 40ساله و ظرفیت فوق العاده کشور برای مقابله با همه چالش ها و مشکلات، خطاب به ملت عزیز ایران تاکید کردند: ظرفیت های کشور بسیار زیاد است ولی مهم آن است که مسئولان این ظرفیت ها را شناسایی کنند و در همه بخش ها افراد جوان، مومن، باانگیزه و متشرع به کار گرفته شوند.

ایشان در پایان بار دیگر همه مردم را به جدی گرفتن و عمل به دستورهای مسئولان ستاد ملی مبارزه با کرونا توصیه کردند و افزودند: بر اساس این دستورالعمل ها حتی اجتماعات دینی و حرم های مطهر تعطیل شد که در طول تاریخ ما به این شکل بی سابقه بود اما چاره ای نبود و مصلحت این گونه اقتضا می کرد.

مقام معظم رهبری اظهار امیدواری کردند خداوند متعال هرچه زودتر این بلا را از ملت ایران و ملت های مسلمان و همه بشریت دفع کند.