آرشیو شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹، شماره ۳۶۷۴
صفحه اول
۱
گزارش

10 هزار نفر از زندانیان مشمول عفو اخیر قرار گرفتند

نیمی از زندانیان سیاسی و امنیتی آزاد می شوند

شرق: قوه قضائیه سال 99 را با خبر عفو 10 هزار زندانی آغاز کرد که شامل آزادی زندانیان سیاسی و امنیتی که کمتر از پنج سال حبس دارند، هم می شود و این گونه برخی از این زندانیان که به دلیل کرونا به مرخصی آمده اند، هرگز به زندان بازنخواهند گشت. این اولین بار است که در آستانه سال نو چنین عفو بزرگی که شامل نیمی از زندانیان سیاسی می شود، رقم می خورد و می تواند امیدبخش سالی خوب برای دستگاه قضا و بازگشت اعتماد عمومی به قوه قضائیه باشد.سخنگوی قوه قضائیه درباره جزئیات عفو نوروزی اخیر گفته است: برآورد اولیه ما این است که حدود 10 هزار نفر از زندانیان مشمول این عفو خواهند بود.غلامحسین اسماعیلی توضیح داده است: از مقام معظم رهبری که در این برهه حساس عنایت و بزرگواری ایشان شامل حال جمع زیادی از محکومان دادگاه های عمومی و انقلاب سراسر کشور شد، قدردانی می کنم. این عفو توام با کارشناسی های ملموس، عینی و حقوقی و بر مبنای یافته های ریاست قوه قضائیه در بازدید از زندان ها و جلب نظر کارشناسان مختلف است. تمام کسانی که در این عفو مشمول عنایت رهبر معظم انقلاب قرار گرفتند، از زندان آزاد می شوند، این در حالی است که در عفوهای قبلی در برخی موارد تقلیل مجازات بود و فرد کماکان در زندان باقی می ماند، اما تمام مشمولان این عفو حتما از زندان آزاد می شوند و دیگر در زندان نخواهند ماند.

سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه این عفو طیف های گسترده ای از جرائم مختلف را دربر می گیرد، ادامه داد: محکومان خطرناک، زندانیانی که آزادی آنها امنیت شهروندان را به مخاطره می اندازد، مجرمان حرفه ای و سابقه دار و کسانی که قبلا مورد عنایت قرار گرفتند ولی تنبه حاصل نکردند و مجددا مرتکب جرم شدند، از این عفو بهره مند نخواهند شد.وی تاکید کرد: جمع زیادی از محکومان امنیتی هم در این عفو مورد عنایت رهبر معظم انقلاب قرار گرفتند.اسماعیلی خاطرنشان کرد: برآورد اولیه ما این است که حدود 10 هزار نفر از زندانیان مشمول این عفو خواهند بود و در بین زندانیان امنیتی هم پیش بینی می شود که بیش از یک دوم آنها مشمول عفو مقام معظم رهبری قرار گیرند و از زندان آزاد شوند. مشمولان این عفو قدردان لطف و عنایت رهبر معظم انقلاب باشند و در آینده قوانین و مقررات را به نحو شایسته رعایت کنند.وی یادآور شد: این عفو شامل گروه های مختلف زندانیان می شود و جمع قابل توجهی از زندانیانی که در مرخصی هستند، برخوردار از این عفو خواهند بود و محکومیت آنها خاتمه پیدا می کند و نیاز به بازگشت آنها به زندان نخواهد بود.لازم به توضیح است که شهناز اکملی، مادر یکی از کشته شدگان اعتراض های سال 88، امیر نوری، از دراویش گنابادی و عبدالرضا کوهپایه، یکی از فعالان بازداشت شده محیط زیست به همراه 17 درویش دیگر که به مرخصی آمده بودند، به طور کلی از زندان آزاد شدند.البته امیر رئیسیان، وکیل دادگستری در این زمینه گفت: «ما هنوز نمی توانیم اسامی کسانی را که مشمول این عفو شده اند، اعلام کنیم. زیرا مشمولان این عفو، هنوز قطعی نشده اند». او افزود: «این نوع عفوها معیاری هستند و ممکن است در تعیین مصداق تحت الشعاع سلیقه قاضی اجرای احکام یا قاضی ناظر هم قرار بگیرند».

آزادی زندانی ایرانی در فرانسه

البته اخبار خوب قوه قضائیه شامل تلاش برای آزادی یک ایرانی زندانی در فرانسه هم شده است و هم زمان با نخستین روز سال نو و عید نوروز سخنگوی قوه قضائیه با انتشار اطلاعیه ای از بازگشت هموطن بی گناه ایرانی در زندان های فرانسه با تدابیر و پیگیری قوه قضائیه به آغوش خانواده خبر داد.

به گزارش مرکز رسانه ای قوه قضائیه، در بخشی از متن اطلاعیه غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه آمده است: «در نخستین روز سال نو و در آستانه فرخنده بعثت رسول عزت و رحمت، حضرت محمد مصطفی(ص) هموطن بی گناه ایرانی که با توطئه آفرینی عوامل آمریکا در خاک فرانسه، مورد اتهامات واهی واقع و بدون تامین حق دفاع و رعایت موازین منصفانه دادرسی در یکی از زندان های فرانسه به حبس محکوم گردیده بود، در نتیجه پیگیری های بین المللی و تدابیر قوه قضائیه و با  مبادله یک زندانی فرانسوی که به جرم جاسوسی در ایران زندانی بود، از زندان استکبار آزاد گردیده و به میهن عزیز اسلامی مان و آغوش عیدانه خانواده بازگشت». در ادامه این بیانیه به مبادله زندانی میان ایران و فرانسه اشاره و نوشته شده است: «شمول رافت اسلامی نسبت به  مجرم فرانسوی و در مقابل، آزادی شهروند بی گناه  ایرانی در حالی صورت گرفت که قوه قضائیه، نتیجه بررسی نهادهای امنیتی ذی ربط را مدنظر قرار داده و به موجب وظیفه شرعی و قانونی در حمایت از حقوق هم میهنان خارج از ایران و پیگیری آزادی زندانیان ایرانی در دیگر کشورها به این مهم مبادرت ورزید. با توجه به همکاری قوه قضائیه برای آزادی یکی از زندانیان فرانسه با استفاده از تخفیف مجازات، دولت فرانسه در همکاری متقابل با تغییر تصمیم قبلی وی را آزاد کرد».