آرشیو شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹، شماره ۳۶۷۴
سیاست
۲

رئیس جمهور سال جدید را بدون تعطیلی آغاز کرد

روحانی بدون توقف

شرق: رئیس جمهور و دولت او، سال جدید را بدون تعطیلی و پرفشار آغاز کردند. شیوع ویروس کرونا در کشور همه مسائل از جمله تعطیلات نوروز را تحت الشعاع خود قرار داده است، همین نیز باعث شده تا حسن روحانی همانند پیش از عید به رتق وفتق امور بپردازد و این بحران را مدیریت کند. او در آخرین روزهای سال گذشته در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفته بود: «مقامات دولتی مسئول، وزرا، هیئت وزیران و اعضای این جلسه تعطیلاتی در ایام عید نخواهیم داشت؛ همه سر کار خود هستیم». رئیس جمهوری همچنین گفته بود: «در ایام تعطیلات نوروز هم جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا را خواهیم داشت و هرگاه لازم باشد، حضور خواهیم داشت». روحانی به قول خود عمل کرد و امروز در نخستین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در سال 1399 شرکت کرد. او با بیان اینکه هفته دیگر درباره آغاز به کار مراکز آموزشی تصمیم گیری می شود، گفت: «گزارش اولیه وزارت بهداشت و گزارش هایی که استانداران مازندران و اصفهان دادند، بسیار امیدوارکننده بود. پیداست همه تلاش ها و کوشش هایی که کادر درمانی، پزشکان، پرستاران و همه عزیزان ما در بخش درمان انجام می دهند و همچنین نیروهای مسلح که در بحث درمان، نقاهتگاه ها و ضدعفونی کردن اماکن وارد عمل شده اند، تاثیر بسیار خوبی داشته است. نگران بودیم که این ایام اوج و پیکی داشته باشیم که تا امروز نبوده و امیدواریم روزهای بعد هم مشکل نداشته باشیم». به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، روحانی افزود: «اگر همین روند ادامه یابد، به معنای موفقیت راه و مسیری است که انتخاب شده است. مجموعه گزارش ها نشان می دهد که سفرها بسیار کم شده و این طور که دیروز از فرمانده راهور پرسیدم، گفتند که 70 درصد کاهش سفر داشته ایم و اگر کل این پنج تا شش روز را در نظر بگیریم، 50 تا 60 درصد کاهش داریم؛ این خیلی مهم است که مردم عزیز ما به نکات توصیه ای وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا توجه کرده اند و جای تشکر و سپاسگزاری دارد». بعد از شیوع کرونا در کشور، تمام مراکز آموزشی از جمله مدارس و دانشگاه ها تعطیل شد. رئیس جمهور در این خصوص نیز عنوان کرد: «مسئله ای که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت، مسئله آموزش وپرورش و آموزش عالی بود. البته در جلسه قبل، طرحی را که وزیر  برای آموزش وپرورش آورده بود، تصویب کردیم که خلاصه آن این بود؛ اگر شرایط به گونه ای باشد که بعد از پایان تعطیلات عید یعنی 16 فروردین ماه کار آموزش ها شروع شد، یک ماه به زمان تحصیلات افزوده خواهد شد و اگر دیرتر شود، یک مقدار به آن یک ماه اضافه خواهد شد». روحانی ادامه داد: «دانشگاه ها هم چنین شرایطی دارند. می گویند بعد از فروردین ماه اگر بلافاصله تعطیلات تمام شود و آنها کار دانشگاهی را شروع کنند، سه هفته به دوره آموزش اضافه می کنند چراکه بخشی از آموزش ها را در سیستم فضای مجازی جبران کردند. هرچه دیرتر شود به آن سه هفته اضافه خواهد شد؛ یعنی اگر به عنوان مثال بعد تعطیلات عید دو هفته باز تعطیلی دانشگاه ها تاخیر افتاد، به آن سه هفته اضافه می شود یعنی پنج هفته خواهد شد اما اگر نشد، به همین روال که گفته شد؛ این مقررات و چارچوب آن مصوب شد».

او گفت: «هم آموزش عالی و پزشکی و هم آموزش وپرورش مصوبات را ابلاغ کنند تا همه دانش آموزان و معلمان بدانند، البته ما هنوز تصمیمی برای روز آغاز به کار نگرفته ایم و هفته آینده در این مورد تصمیم گیری می شود».

بهترین راه پیشگیری درخانه ماندن است

روحانی در آخرین جلسه ستاد مقابله با کرونا که سال پیش برگزار شده بود، اعلام کرده بود «در خانه بمانید» باید شعار امسال ما باشد. او امروز نیز گفت: «امروز بهترین راه پیشگیری از ویروس کرونا نه بیمارستان و نقاهتگاه بلکه درخانه ماندن است. اگر به هر دلیلی در خانه امکان پذیر نیست، نقاهتگاه برود. ما هر چه بتوانیم بیمارستان ها را خلوت کنیم، از این بیماری زودتر عبور می کنیم».

این ایام تلخ می گذرد

رئیس جمهور همچنین ساعت 9 صبح جمعه پس از تحویل سال نو با حضور در دفتر کار خود، در ارتباطی ویدئوکنفرانسی ضمن گفت وگو با سه استاندار کشور، با مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک فرماندهی پلیس راهور ناجا، سه بیمارستان و مراکز درمانی در استان های خراسان رضوی، گلستان و سمنان و همچنین یک واحد تولیدی پارچه های بیمارستانی یک بارمصرف و ماسک، در جریان اقدامات انجام شده برای درمان بیماران کرونایی و همچنین اجرای پروتکل های بهداشتی و کنترل ترددها و وضعیت راه های کشور در ایام تعطیلات قرار گرفت. حسن روحانی در گفت وگو با یکی از پرستاران مرکز جامع سلامت مهر سمنان با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی این پرستار که تحت عنوان مراقبین سلامت طرح غربالگری کرونا را اجرا می کند مبنی بر موفقیت این طرح در شناسایی بیماران و تفکیک افراد سالم از بیمار، گفت: «از اینکه کار شما موفق بوده بسیار خوشحالم. این ایام تلخ می گذرد اما خاطره این فداکاری ها در تاریخ و ذهن ما می ماند».

سال 99 سال تحول در زندگی مردم خواهد بود

رئیس جمهوری همچنین روز جمعه در پیام نوروزی به مناسبت حلول سال 1399 هجری شمسی، با بیان اینکه «وحدت، اتحاد و اخلاق است که می تواند آینده خوبی را برای ما بسازد»، تاکید کرد: «سال 99 سال افتتاح طرح های بزرگ، سال رونق با کمک همه مردم در بخش اقتصاد و سال تحول در زندگی مردم و روابط اقتصادی ما با جهان و تعاملات ما با همسایگان ما خواهد بود». حسن روحانی با ارائه فهرستی از حادثه ها و حماسه های سال گذشته و مشکلاتی که مردم با آن مواجه بودند، افزود: «سال 99 گرچه آغازش همچنان سلامت، مسئله اول ماست اما با دو بال از این مشکل عبور خواهیم کرد؛ بال اول بال کادر درمانی و پزشکی ماست که باید همه تلاش خود را به کار گیرند و بال دوم بخش خصوصی ماست که در کنار دولت و سایر نهادها باید به صحنه بیایند تا سال 99 را سال سلامت و اشتغال و سال تحرک در مسائل اقتصادی و فرهنگی بسازیم».

روحانی: ملت آمریکا نگذارند بیش از این اوراق تاریخ آمریکا سیاه شود

ایسنا: رئیس جمهوری در پیامی خطاب به مردم آمریکا، شکست کووید-19 را یک «وظیفه» جهانی دانست و هشدار داد که در شرایط یک «همه گیری» خطرناک جهانی، تهران، پاریس، لندن و واشنگتن فاصله چندانی ندارند و هر سیاست کوته بینانه و خصمانه ای که بخواهد موجب تضعیف نظام پزشکی و محدودیت منابع مالی در مدیریت بحران در ایران شود، تاثیر مستقیم بر روند مبارزه با این «همه گیری» در سایر کشورها خواهد داشت. حسن روحانی در این پیام با تاکید بر اینکه اکنون زمان آن است که ملت آمریکا بر سر دولت آمریکا با صدای بلند فریاد برآورد و از او پاسخ بخواهد، نگذارید بیش از این اوراق تاریخ آمریکا سیاه شود، از مردم آمریکا خواست که دولت و نمایندگان خود در کنگره آمریکا را آگاه کنند که دشمنی و فشار و تحریم هیچ گاه موفقیتی به همراه نداشته و نخواهد داشت.