آرشیو پنج‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۳۶۶۴
دیپلماسی
۱۵
روزنه

هشدار آژانس، پاسخ ایران

آژانس بین المللی انرژی اتمی در جدیدترین گزارشش مدعی شده که «ایران اجازه دسترسی به دو سایت هسته ای را به بازرسان نداده و به سوالات پیشین آژانس درخصوص فعالیت هایش پاسخ نداده است».اگرچه با کاهش تعهدات هسته ای ایران در برجام، قابل پیش بینی بود که کم کم موج ادعاها و اتهامات هسته ای نسبت به ایران نیز بازگردد، این گزارش به نظر می رسد استارت این بحث است.مدیرکل آژانس، مقام مسئول ایرانی و کشورهای باقی مانده در برجام روز گذشته هرکدام به نوعی به این گزارش واکنش نشان داده اند.  

 به سمت بحران می رویم

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، پس از آنکه گزارش جدید آژانس درباره برنامه هسته ای ایران ارائه شد، در گفت‎وگو با خبرگزاری رویترز اظهار کرد: ما خواستار برخی اطلاعات و دسترسی ها از ایران بوده ایم، اما اطلاعات مورد نیازمان را دریافت نکرده ایم.گروسی در ادامه بیان کرد: ما پافشاری کرده و برخلاف تمامی تلاش هایمان نتوانسته ایم به آن [اطلاعات موردنظرمان] دست پیدا کنیم. بنابراین، وضع موجود اقدامی از جانب من می طلبد، چراکه [این وضع] معنایش این است که ایران توانایی آژانس را برای انجام دادن فعالیتش کاهش می دهد.او افزود: من جدا امیدوارم که ایران به ما و صدای جامعه بین المللی در شورای حکام آژانس گوش دهد و تشخیص دهد که همکاری با ما به نفع خودشان است. ما دستور کاری سیاسی نداریم، ما فقط از آنها می خواهیم که به تعهداتشان پایبند باشند. اگر چنین نشود، به سمت یک بحران خواهیم رفت.به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، او همچنین درباره تاسیساتی در ایران که برخی دیپلمات ها مدعی هستند از اولین سال های پس از سال 2000 فعال بوده اند، گفت: بازرسی این تاسیسات توسط کارشناسان فنی ما ضروری دانسته شده است تا اطمینان لازم حاصل شود که چیزی در آنجا اتفاق نمی افتد و نباید هم اتفاق بیفتد.گروسی درباره گزارش دومی که روز گذشته به طور جداگانه از گزارش سه ماهه آژانس درباره ایران منتشر شد، گفت: من لازم دانستم گزارش دوم را بنویسم، چراکه فکر کردم وضعیت آن ‎ قدر جدی است که چنین اقدامی از جانب من را می طلبد.بر اساس این گزارش، در گزارش دومی که گروسی از آن یاد کرد آمده بود که ایران اجازه دسترسی به دو سایت هسته ای را به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی نداده و به سوالات پیشین آژانس درخصوص فعالیت هایش پاسخ نگفته است. در ادامه آمده است: مدیر آژانس از ایران می خواهد که فورا به همکاری با آژانس بپردازد و اجازه دسترسی به اماکن موردنظر را صادر کند.

 از بدعت جلوگیری می کنیم

کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، در واکنش به گزارش آژانس در زمینه مسائل پادمانی در ایران، با اشاره به اینکه ایران در حال جلوگیری از ایجاد یک بدعت غیراصولی و خطرناک در آژانس بین المللی انرژی اتمی است که می خواهد به مطالب جعلی سرویس های جاسوسی اعتباربخشی کند، افزود: طرح هرگونه درخواست روشنگری یا دسترسی تکمیلی از سوی آژانس مبتنی بر مطالب جعلی سرویس های جاسوسی از جمله رژیم صهیونیستی نه تنها در مغایرت با اسناد تاسیسی آژانس و نظام راستی آزمایی قرار دارد، بلکه هیچ تعهدی را نیز برای ایران در جهت اجابت این درخواست ها ایجاد نمی کند.غریب آبادی تاکید کرد، چنانچه کشورها در مقابل این گونه توطئه ها اقدامات بنیادین صورت ندهند، حاکمیت ملی آنها مخدوش خواهد شد.

 ‏دفاع روسیه

مسئول بخش عدم اشاعه تسلیحات هسته ای وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به گزارش جدید آژانس، تاکید کرد که ایران در حال اجرای تعهداتش نسبت به آژانس بین المللی انرژی اتمی است. به گزارش پایگاه خبری اردوپوینت، ولادیمیر یرماکوف، در پی گزارش آژانس درباره برنامه هسته ای ایران در گفت وگو با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: امکان ارزیابی های متفاوت وجود دارد، اما نکته اصلی این است که ایران سرسختانه به تعهداتش نسبت به آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبند است. گزارش رسانه ها که پایبندی ایران را ارزیابی می کنند می توانند یک گمانه زنی باشند. ایران در حال اجرای تعهداتش در قبال آژانس است. بنابراین دلیلی ندارد که ادعا شود ایران از چیزی تخطی کرده است. ایران مایل به نزدیک ترین همکاری با آژانس است.نماینده روسیه در سازمان های بین المللی نیز تاکید کرد که هیچ چیز غیرعادی ای در این گزارش وجود ندارد. اولیانوف در توییتر نوشت: آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش خود درباره ایران را منتشر کرد، اما مثل همیشه این گزارش نیز خیلی فوری پس از و حتی پیش از آنکه در اختیار اعضای شورای حکام قرار گیرد به رسانه ها درز پیدا کرد.این دیپلمات روس افزود: رسانه ها مطالب هشداردهنده (در این زمینه) منتشر کردند، اما خونسرد باشید، هیچ چیز عجیب وغریبی در این گزارش وجود ندارد.

 ملاقات مکرون و گروسی

همچنین روز سه شنبه امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و رافائل گروسی، مدیر آژانس، در دیداری بر لزوم همکاری ایران با آژانس درخصوص شفاف سازی مسائل ایمنی باقی مانده و پایبندی به تعهدات توافق کردند. در این دیدار که در پاریس رخ داد، گروسی به نقش مهم فرانسه در انعقاد توافق جامع هسته ای میان ایران و قدرت های جهان اشاره کرد.