آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۳۶۷۳
هنر
۱۰
دریچه

گفت و گو با غلامرضا موسوی، عضو کارگروه «مدیریت بحران کرونا در خانه سینما»

عید فطر؛ زمان بازگشایی سالن های سینما

کارگروه «مدیریت بحران کرونا در خانه سینما» مدتی است فعالیت خود را آغاز کرده است. گروهی متشکل از سینماگرانی چون سیدغلامرضا موسوی، رضا درمیشیان، تورج منصوری، فاطمه معتمدآریا، محمدرضا منصوری، پویان کفیلی، ایمان کرمیان، امیر حسین قدسی، دانش اقباشاوی و روان بخش صادقی. گروهی که اهدافی چون پایش پروژه های جاری و جمع آوری اطلاعات میدانی، تدوین دستورالعمل های مواجهه با شرایط بحران و اطلاع رسانی درباره مقررات تخصصی بهداشتی با توجه به شرایط ویژه محیط کار در مراحل تولید محصولات صنعت فیلم ایران، مشاوره و نظارت بر روند رعایت مقررات ضروری برای پیشگیری از ابتلای اعضای گروه تولید به بیماری کرونا و انجام اقدامات فوری در صورت ابتلای فرد یا افراد گروه به این بیماری، ارائه مشاوره به کلیه عوامل در زمینه امور قانونی و حقوقی مرتبط با شرایط بحران (فورس ماژور) و کمک به پیگیری شرایط و نحوه رسیدگی به وضعیت مبتلایان احتمالی اعضای صنوف را پیگیری می کنند. آنها در روزهای گذشته به دلیل شرایط بحرانی شیوع «کرونا» خواستار توقف هر چه سریع تر تمامی تولیدات در هر مرحله ای شدند. به همین بهانه با «غلامرضا موسوی»، یکی از اعضای این کارگروه و تهیه کننده با سابقه سینمای ایران، به گفت وگو نشستیم.
 بعد از هفته ها هشدار به گروه های فیلم سازی، زمان برد تا اینکه برخی از گروه ها فیلم برداری را متوقف کردند و حتی خبرهای ناخوشایندی درباره ابتلای برخی از اهالی سینما به کرونا بسیاری را نگران کرد. در حال حاضر شرایط فعالیت پروژه ها چگونه است؟

این ستاد ازطریق خانم معتمدآریا و ارتباط با آقای دکتر زالی، فرمانده «ستاد مدیریت بیماری کرونا در تهران» تشکیل و مسائل درباره شرایط کنونی سینما با ایشان در میان گذاشته شد. آقای دکتر زالی هم در این زمینه نظراتی داشتند. واقعیت این است که در شرایط کنونی تولیداتمان دچار آسیب خواهد شد. اما بدون شک جان افراد مهم تر است. مدیریت بحران کرونا «خانه سینما» از همه همکاران درخواست کرد تا پروژه های خود را تعطیل کنند که تقریبا چنین شد. برخی هم قبل از اینکه ستادی تشکیل شود، پروژه هایشان را تعطیل کرده بودند و برخی بر حسب شرایطی که پیش آمد این کار را انجام دادند و تعداد کسانی که در بخش سینمایی کار می کنند بر اساس اطلاعات من محدود است. در حقیقت تعداد فیلم های سینمایی که نزدیک عید کار می کنند زیاد نبودند و نیست. ضمن اینکه فیلم سینمایی که من تهیه کننده آن هستم و آقای کاوه قهرمان آن را کارگردانی می کند، اولین گروهی بود که با هماهنگی همکاران متوقف و خوشبختانه هشتم اسفند پروژه تعطیل شد. پروژه آقای منوچهر محمدی «چپ،راست» نیز متوقف شد و همین طور فیلم «جوجه تیغی» که خانم مستانه مهاجر تهیه کنندگی و کارگردانی آن را بر عهده دارد، خیلی زود تعطیل کردند. خوشبختانه بچه های سینما بیشترین نگاه را به این مسئله داشتند. برای همین یک ستاد در خانه سینما به این منظور تشکیل شد.

 اما همچنان تصویربرداری برخی از سریال ها ادامه دارد. به نظر شما چرا ؟

سریال های تلویزیونی و فیلم های سینمایی دو بخش متفاوت است. قطعا در این شرایط تعطیل کردن پروژه ها لازم است. بنابراین در این زمینه طبق صحبت های آقای علی عسگری، ریاست محترم صداوسیما، نکته دیگری مدنظرشان است . احتمالا به دلیل اینکه باید سرگرمی مردم را در ایام تعطیل فراهم کنند. پس به این موضوع به شکل دیگری نگاه می کنند. اما نمی دانم چقدر می تواند این اتفاق مثبت باشد! ضمن اینکه سریال ها معمولا از تعداد نیروهای بالایی استفاده می کنند و احتمال واگیری این ویروس در محیط های شلوغ بیشتر است. چون خبر داریم در برخی سریال ها این اتفاق افتاده و دست کم یک نفر مبتلا به کرونا شناسایی شده است! این یعنی حتما در زمان دیگری که نمی دانستند دوستان دیگری هم درگیر شده اند و آنها هم ناقل خواهند بود و به همین ترتیب این دور تسلسل ادامه خواهد یافت. در هر حال تنها راه حل این است که سریعا رسیدگی کنند تا مشکلات سریع تر مرتفع شوند. در این بخش طبیعتا تصمیم گیرنده نهایی ریاست سازمان صداوسیما است نه شخص دیگری.

 بحث دیگر ماجرای بازگشایی سالن های سینما است که مشخص نیست چه زمانی به روال عادی برخواهند گشت! عده ای از سینماداران از ضرر و زیان هایی که در این مدت به آنها تحمیل خواهند شد صحبت می کنند. در این مورد پیش بینی شما چیست؟

بعد از فراگیر شدن «کرونا» مشخص بود که سالن های سینما تعطیل خواهد شد و این تعطیلی نه تنها در ایام عید، بلکه به گمان من با این شکل و شرایط و بحث هایی که پزشکان محترم مطرح می کنند، احتمالا تا اردیبهشت و شاید خرداد 1399 ادامه خواهد داشت. دوستان ذره ذره اطلاعات می دهند! اما واقعیت این است که بر اساس اطلاعات پزشکان، ما در نیمه اول و نیمه دوم فروردین با اوج همه گیری «کرونا» مواجه خواهیم بود! بنابراین در این شرایط سالن ها اصلا نمی توانند بازشوند و با توجه به شرایط پیک بیماری، یک ماه هم طول می کشد تا به مرحله حضیض برسد. بنابراین در اردیبهشت 1399 هم قطعا سینماها باز نخواهند شد! خوش بینانه ترین شکلی که وجود دارد به گمان من این است که سالن های سینما در ایام عید فطر گشایش خواهد یافت. غیرخوش بینانه اش هم در تیر و مرداد است! طبیعی است در این زمان فیلمی هم اکران نخواهد شد. به گمان من اتفاقی که می تواند بیفتد این است که در این مدت برخی فیلم ها را خارج از سالن سینما اکران کنیم . در این زمینه «شورای عالی تهیه کنندگان» طرحی دارد که بتواند ازطریق اینترنتی و شیوه های دیگر فیلم ها را در معرض دید عموم قرار دهد تا مردم شاهد دیدن فیلم ها باشند. البته این موضوع به مذاکره با مسئولان شرکت های اینترنتی نیاز دارد و البته حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. ضمن اینکه می توان با تلویزیون هم همکاری کرد تا خوراک خوبی داشته باشد و از زیر فشار خارج شود؛ بنابراین به نظر می رسد بهترین راه حل این است که طرح شورای عالی را به صورت جدی مد نظر قرار داد و ما می توانیم به آنها کمک جدی کنیم. به هر حال شرایطی ویژه بر کل کشور تحمیل شده و سینما هم از این مصیبت خلاصی نخواهد داشت. اما واقعیت این است که زمانی می توانیم تولید را دوباره شروع کنیم که تجمع امکان پذیر شود؛ بنابراین فیلم هایی که تعطیل می شوند تا امکان تجمع، قطعا تولیدی نخواهند داشت و سالن های سینما هم تا زمانی که اجازه ستاد وزارت بهداشت نباشد باز نخواهند شد. در این شرایط همه ما از پزشکان برای تلاش های شبانه روزی شان سپاسگزاری می کنیم. بهتر است در خانه بمانیم و از روش هایی استفاده کنیم که زودتر امکان از مهلکه گریختن را فراهم کنیم. اگر غیر از این باشد و همین طور برخی با بی خیالی با این موضوع برخورد کنیم، طبعا شرایط بدتر خواهد شد.