آرشیو سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۳۶۷۲
سیاست
۲

رئیس قوه قضائیه: تقویت توان دفاع بیولوژیک ضروری است

آخرین جلسه شورای عالی مسئولان قضائی با بررسی عملکرد یک ساله قوه قضائیه و البته تحت تاثیر گسترش بیماری کرونا و اخبار مربوط به آن برگزار شد. با توجه به سخنان مقام معظم رهبری در احتمال حمله بیولوژیکی بودن گسترش کرونا در کشور، رئیس قوه قضائیه در این جلسه تاکید کرد که «تقویت بخش دفاع بیولوژیک کشور و آمادگی برای پدافند غیرعامل ضرورتی اجتناب ناپذیر است». به گزارش ایسنا، رئیسی با تقدیر از دست اندرکاران عرصه مقابله با کرونا، به ویژه در بخش بهداشت و درمان، اظهار کرد: «تدبیر حکیمانه مقام معظم رهبری برای تشکیل قرارگاهی به منظور کمک به مجاهدان این عرصه، به منسجم ترشدن فعالیت های میدانی کمک خواهد کرد». رئیس قوه قضائیه در ادامه افزود: «یقین داریم حضور نیروهای مسلح در کنار دولت و مردم مانند همه عرصه ها منشا برکات زیادی خواهد بود، جلوه های ماندگاری را به نمایش خواهد گذاشت و گشایش جدی در امور ایجاد خواهد کرد».

 مرخصی 83 هزار زندانی

نگرانی از ورود کرونا به زندان ها و وقوع یک فاجعه انسانی هم برای زندانیان و هم زندانبانان سبب شد تا قوه قضائیه در یک اقدام سریع واجدان شرایط را به مرخصی بفرستد؛ تصمیمی که شامل بسیاری از زندانیان، از جمله زندانیان سیاسی هم شد. رئیس قوه قضائیه در این جلسه با اشاره به اقدام صورت گرفته در اعطای مرخصی به 83 هزار زندانی، خطاب به رئیس سازمان زندان ها گفت: در اجرای بخشنامه صادره در این خصوص واقعا کاری جهادی صورت گرفت؛ چراکه دریافت سند و وثیقه و اجرای فرایندهای قضائی برای این تعداد در مدتی کوتاه، نیازمند یک همت بزرگ و تلاش شبانه روزی است و من به نوبه خود از همکاران عزیز تشکر می کنم. رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: در شرایطی که نیازمند همدلی و همکاری همه آحاد ملت هستیم، برخی برای منافع خود کالاهای مورد نیاز مردم را احتکار کردند و برخی نیز قلم به دست گرفتند و در فضای مجازی با طرح شایعه و اخبار دروغین سعی کردند فضا را ملتهب کنند که باید با هر دو آنها برخورد شود. رئیسی با تقدیر از تلاش نیروهای مردمی و نیروهای انتظامی، سپاه و بسیج برای کشف انبارهای اقلام احتکارشده، از سازمان تعزیرات خواست روند توزیع این کالاها بین مردم را سرعت بخشد و بر لزوم تسریع در برگزاری دادگاه محتکران نیز تاکید و خاطرنشان کرد: مردم باید از نتیجه دادگاه ها مطلع شوند و بدانند که دستگاه قضائی نسبت به محتکران گذشت نمی کند و با آنها برخورد عبرت آموز خواهیم داشت.

 احیای کارخانه های در آستانه تعطیلی

بخش دیگر این جلسه به بررسی عملکرد یک ساله قوه قضائیه اختصاص داشت؛ یک سالی که با توجه به بحران های فراوانی که کشور با آنها مواجهه بود، کار و مسئولیت این دستگاه نیز دوچندان شد. ازاین رو سیدابراهیم رئیسی در این جلسه با بیان اینکه همکاران قوه قضائیه در سراسر کشور و سازمان های وابسته، اقدامات بسیار خوب و قابل تقدیری در حمایت از کارآفرینان و سرمایه گذاران و رونق تولید و رفع موانع آن انجام دادند، یکی از موانع تولید را فساد عنوان کرد و گفت: «دستگاه قضائی در طول سال گذشته حرکت ارزشمندی در جهت مبارزه با فساد انجام داده است». بخش مهمی از اثرات منفی تحریم ها و همچنین فساد اقتصادی متعددی که رخ داده، تعطیلی کسب و کارهای کوچک بوده است، ازاین رو رئیسی با بیان اینکه رونق تولید در کشور یک راهبرد است، افزود: «صدها کارخانه و کارگاه از رونق افتاده بودند یا در آستانه تعطیلی قرار داشتند، اما با تلاش همکاران ما در دادسراها و دادگستری ها، به ویژه در شش ماه اخیر مشکلاتشان برطرف شد و بار دیگر به چرخه تولید بازگشتند که این روند باعث افزایش اشتغال و جلوگیری از بی کاری کارگران شد».

 صدها هزار پرونده مختومه شده است

 بخش دیگری از سخنان سیدابراهیم رئیسی در رابطه با کاهش اطاله دادرسی و مختومه کردن پرونده های معوقه قوه قضائیه بود. او در این رابطه توضیح داد: «همکاران ما در بخش های مختلف قضائی، به ویژه در ماه های اخیر با تلاش مضاعف و در حرکتی جهادی به پرونده ها رسیدگی کردند و آمار و ارقام گویای آن است که صدها هزار پرونده معوقه مختومه شد». رئیس قوه قضائیه ابراز امیدواری کرد «در سایه این تلاش ها و اقدامات، مردم در مراجعه به دستگاه قضائی بیش از پیش شاهد باشند که دستگاه عدلیه با سرعت به کارهای آنها رسیدگی می کند، به موقع تصمیم می گیرد و آنها به موقع به حق خود می رسند. این مهم ترین خواسته مردم از نظام قضائی است که با تلاش همکاران ما تحقق خواهد یافت».

 وکلا لوایح و دفاعیات را می توانند از دفتر کار خود ثبت و ارسال کنند

با گسترش کرونا، شاهد مرگ چند وکیل نیز بودیم که سبب نگرانی از شیوع این بیماری در قوه قضائیه و محاکم شد. حال با توجه به گزارش عملکرد زارع پور، رئیس مرکز فناوری و آمار قوه قضائیه، او با اشاره به تمهیدات برخط در نظر گرفته شده برای کاهش مراجعات مردمی به محاکم قضائی، از ایجاد امکان نوبت دهی برخط برای کاهش معطلی مراجعان به دفاتر خدمات الکترونیک و همچنین تکمیل سامانه خودکاربری وکلا خبر داد که بر اساس آن وکلا می توانند علاوه بر ثبت دادخواست، لوایح و دفاعیات خود را نیز از منزل یا دفتر کار و بدون مراجعه به دفاتر مذکور، ثبت و ارسال کنند. رئیسی در واکنش به گزارش مذکور، با استقبال از تمهیدات صورت گرفته برای کاهش مراجعات مردمی به مراجع قضائی، خواستار تسریع در گسترش زمینه ها و امکانات دادرسی غیرحضوری به پرونده های مردم شد.