آرشیو سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۳۶۷۲
سیاست
۲

روزنه

با حکم رئیس قوه قضائیه؛ اعضای هیئت امنای پژوهشگاه  قوه قضائیه منصوب شدند

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در احکامی جداگانه اعضای هیئت امنای پژوهشگاه قوه قضائیه را منصوب کرد. به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه قوه قضائیه طبق اساسنامه پژوهشگاه قوه قضائیه مصوب 1391، هیئت امنای پژوهشگاه از سه عضو حقوقی شامل رئیس قوه قضائیه به عنوان رئیس هیئت امنا، رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه به عنوان دبیر هیئت امنا و وزیر دادگستری و همچنین چهار عضو حقیقی به پیشنهاد رئیس پژوهشگاه و تایید رئیس قوه قضائیه تشکیل می شود. براساس این گزارش حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، رئیس قوه قضائیه، در احکام جداگانه ای، حضرت آیت الله عباس کعبی، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا امینی، حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق و غلامعلی صدقی را به عنوان اعضای حقیقی هیئت امنای پژوهشگاه قوه قضائیه منصوب کرد. بخشی از متن حکم رئیس دستگاه قضا برای اعضای حقیقی هیئت امنای پژوهشگاه قوه قضائیه به این شرح است: «با عنایت به تخصص و توانایی های علمی و پژوهشی جناب عالی و در اجرای ماده 5 اساسنامه پژوهشگاه قوه قضائیه مصوب سال 1391، بنا بر پیشنهاد رئیس محترم پژوهشگاه به موجب این ابلاغ برای مدت چهار سال به عنوان عضو هیئت امنای پژوهشگاه قوه قضائیه منصوب می شوید. اهمیت امر پژوهش و نقش موثر پژوهش های علمی و کاربردی متناسب با نیازمندی های قوه قضائیه به ویژه در گام دوم انقلاب اسلامی و دوره تحول ایجاب می نماید با برنامه ریزی مناسب و اهتمام نسبت به مسئله شناسی در این قوه و بهره گیری از توانمندی های علمی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی و قضات عالم و باتجربه، نیازمندی های پژوهشی قوه قضائیه با نگاه به اولویت ها تامین و راهکارها و راه حل های علمی و عملی برای تحقق تحول قضائی و توسعه عدالت از ناحیه پژوهشگاه برای بخش های مختلف قوه قضائیه تدوین و ارائه گردد. دوام توفیقات شما را از درگاه خداوند متعال مسئلت دارم. سید ابراهیم رئیسی».

عبدالله ناصری مطرح کرد: احتمال ائتلاف اصلاح طلبان و مستقلین در مجلس یازدهم

نامه نیوز: عبدالله ناصری درباره احتمال ائتلاف اصلاح طلبان و مستقلین در مجلس یازدهم و تشکیل فراکسیون مشترک گفت: «این احتمال وجود دارد اما معتقدم معادلات و موضوعاتی که در ادوار گذشته مجلس مطرح بود، دیگر در مجلس آینده طرح آنها موضوعیت ندارد». او درباره نوع نگاه اصلاح طلبان و مستقلین به چهره های اصولگرای مدعی کسب کرسی ریاست اعم از قالیباف، زاکانی، حاجی بابایی و مهدی زاهدی اظهار کرد: «چه آقای قالیباف که به لحاظ اجرائی قوی و قدر است و چه آقای زاهدی که گرچه دوره ای وزیر علوم بود، اما در این حد نبود، در کل هرکسی رئیس مجلس شود؛ هیچ اتفاق خاصی در سرنوشت مجلس رخ نخواهد داد». عضو شورای مشورتی رئیس دولت اصلاحات اظهار کرد: «در اوایل خرداد 99 که مجلس آینده به طور رسمی آغاز کار می کند، کماکان کشور درگیر تبعات اقتصادی و اجتماعی بیماری کروناست؛ بنابراین موضوع ترکیب هیئت رئیسه مجلس آینده در زمره موضوعات اصلی حوزه رسانه ای و سیاسی کشور قرار نمی گیرد». 

انجمن اسلامی مهندسان ایران در نامه ای خطاب به رئیس جمهور؛ حرکت شایسته دولت در بحران کرونا انتظار ملت ایران است

شرق: انجمن اسلامی مهندسان در نامه ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهور، نوشته است: «نص صریح قانون اساسی شما را به عنوان مجری قانونی خود موظف به اجرای دقیق آن کرده است و در شرایط بحرانی امروز توجه به اصل تامین مراقبت های پزشکی و بهداشتی لازم برای عموم از جمله اجزای 12-19 اصل 3 و اصل 29 قانون اساسی نکته ای بسیار قابل تامل است و مردم نیز از شما خواسته برحقشان، رسیدگی به قانون اساسی است». در ادامه این نامه آمده است: «حق برخورداری مردم از امکانات عمومی که قوه مجریه طبق اصل 29 موظف به انجام آن شده، این انتظار را ایجاد می کند که دولت به عنوان مسئول ستاد مبارزه با کرونا و بر طبق اصل 113 قانون اساسی مبنی بر اجرای آن می بایست تمامی امکانات لازم را بر حسب نیاز طبقات جامعه برای گذران امور جاری شان تا رفع بحران به کار گیرد». در این نامه تصریح شده است: «در این میان عده ای بیش از همه از نگرانی بیماری رنج می برند، آنان که محرومین جامعه اند، از اقتصاد، از امکانات، از توجه عمومی و آزادی! کسانی که به هر علت صدایشان در میان همهمه جامعه شنیده نمی شود و آنان که تهیدستان اند». در بخش دیگری از این نامه آمده است: «ملت ایران در انتظار حرکتی شایسته خود هستند تا در این موقعیت حساس کاری کنیم که تاریخ به خوبی از ما یاد کند. این یک وظیفه ملی برای مردم و نیروهای سیاسی و اجتماعی و احزاب است که از مقامات و هر شخص تصمیم گیرنده در این زمینه بخواهند که حداقل با مرخصی یا آزادی موقت این زندانیان تا بهبود اوضاع موافقت نماید».