آرشیو سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۳۶۷۲
اقتصاد
۴

خبر

افزایش عجیب قیمت دلار

قیمت دلار روز گذشته با افزایشی درخور توجه بار دیگر از نیمه کانال 15 هزار تومان عبور کرد.

 به گزارش خبرآنلاین، روز گذشته هر دلار آمریکا در صرافی های بانکی 15 هزار و 650 تومان فروخته شد که در قیاس با روز یکشنبه افزایشی برابر با 850 تومان را نشان می دهد.

 فعالان بازار می گویند موج خرید دلار از صبح روز گذشته سبب شد بازارساز با هدف ممانعت از ایجاد رانت و افزایش فاصله قیمتی، دست به بالا بردن قیمت ها بزند؛ اما قیمت خرید دلار از مردم در صرافی های بانکی همچنان 14 هزا رو 800 تومان است.

به این ترتیب، بازارساز با این تصمیم این سیگنال را به بازار می دهد که دوره بالا ماندن قیمت دلار زودگذر خواهد بود.

 بر این اساس، هم زمان با افزایش درخور توجه قیمت دلار، هر یورو نیز با رشدی ملموس به 17 هزار و 350 تومان رسید که نسبت به روز کاری یکشنبه، افزایشی نزدیک به 650 تومان را نشان می دهد. نرخ خرید یورو نیز در صرافی های بانکی 16 هزار و 700 تومان گزارش شد. این رشد بی سابقه پس از سه روز ماندگاری نرخ دلار در کانال 14 هزار تومان اتفاق افتاد. افزایش قیمت در حالی رخ می دهد که بررسی ها نشان از آن دارد که مشتری اسکناس ارزی به دلیل شیوع کرونا به حداقل رسیده است.

جهش قیمت سکه در بازار

در پی افزایش توامان قیمت دلار در بازار ایران و طلا در بازارهای جهانی، قیمت سکه بهار آزادی بیش از 240 هزار تومان افزایش یافت.

به گزارش خبرآنلاین، افزایش درخور توجه قیمت سکه در حالی رخ می دهد که فعالان بازار از به کف رسیدن تقاضا در بازار طلا و سکه خبر می دهند. روز گذشته دلار با رشد 850 تومانی قیمت، بار دیگر دو سد مقاومتی را شکست و بالاتر از نیمه کانال 15 هزار تومان ایستاد. در دیگر سو، بهای هر اونس طلا در بازارهای جهانی نیز با رشد شش دلار و 89 سنتی، به هزار و 536 دلار رسید. بر این اساس، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید شش میلیون و 204 هزار تومان در بازار عرضه شد که افزایشی نزدیک به 240 هزار تومان را نسبت به روز یکشنبه نشان می دهد. سکه بهار آزادی طرح قدیم نیز با رشد 200 هزار تومانی قیمت، شش میلیون و هفت هزار تومان در بازار فروخته شد. قیمت نیم سکه و ربع سکه نیز به ترتیب سه میلیون و 63 هزار تومان و یک میلیون و 763 هزار تومان اعلام شده که در قیاس با روز یکشنبه، به ترتیب رشدی 20 و 17 هزار تومانی را نشان می دهند. سکه گرمی نیز در بازار به نرخ 972 هزار تومان عرضه شد. هر گرم طلای 18 عیار نیز در بازار 609 هزار تومان قیمت خورد که رشدی نزدیک به 12 هزار تومان را در قیاس با روز یکشنبه نشان می دهد. 

سه شنبه بسته حمایتی کم بضاعت ها پرداخت می شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه اقدامات حمایتی از کم بضاعت ها و کسب و کارها را تشریح کرد و گفت: حقوق اسفند کارکنان دولت واریز شد.

به گزارش فارس، محمدباقر نوبخت در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: از شب گذشته تا دوشنبه شب سازمان برنامه و بودجه کشور 24 هزار میلیارد تومان حقوق اسفند کارکنان را واریز خواهد کرد. رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: ساعت 24 سه شنبه 27 اسفند 98 نیز 200 تا 600 هزار تومان بلاعوض به حساب سه میلیون نفر واجد شرایط واریز می شود.

 نوبخت با بیان اینکه تاکنون هزار و 610 میلیارد تومان صرفا برای مبارزه با کرونا به وزارت بهداشت پرداخت شده است، گفت: علاوه بر این، در نظر داریم به اقشاری که بیش از همه مشکل دارند، کمک های بلاعوضی ارائه کنیم.

کاهش درآمد حدود 70 درصد خانواده ها با شیوع کرونا

یافته های نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) حاکی از این است که 70.4 درصد پاسخ گویان گفته اند با شیوع کرونا درآمد خانوارشان کاهش یافته است.

به گزارش ایسنا، دومین موج نظرسنجی دفتر مطالعات اجتماعی شهرداری تهران درباره ابعاد شیوع ویروس کرونا از سوی ایسپا و به صورت تلفنی و با اندازه نمونه هزار و پنج نفر اجرا شد. 

طبق یافته های این نظرسنجی، 70.4 درصد از پاسخ گویان بیان کرده اند با شیوع کرونا درآمد خانوارشان کاهش یافته است. 29.1 درصد گفته اند شیوع کرونا تاثیری بر درآمد خانوارشان نداشته و درآمدشان تغییری نکرده است و فقط 0.2 درصد از پاسخ گویان بیان کرده اند با شیوع کرونا درآمد خانوارشان افزایش یافته است. بنا بر اعلام مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، طبق نتایج این نظرسنجی، تاثیر شیوع ویروس کرونا بر درآمد خانوارهای ساکن تهران در نواحی مختلف این شهر تفاوت معناداری نداشته است.