آرشیو سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۳۶۷۲
اقتصاد
۵

خبر

تشریح دلایل پرواز ماهان به چین

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به کاهش70 درصدی حمل ونقل عمومی و کنسل شدن 500 هزار بلیت قطار و هواپیما، دلایل پرواز ماهان به چین و دیگر کشورها در این روزها را تشریح کرد.محمد اسلامی در آستانه سال نو در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: متاسفانه برخی جریان های معاند و ضدانقلاب از همان روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا همه سعی و تلاش خود را برای دروغ پردازی و نشر اکاذیب انجام دادند تا ذهن مردم را مشوش کنند، اما چیزی که درباره پروازهای ماهان و چرایی آن روشن است این است که تمامی این پروازها با اندیشیدن تمهیدات لازم و به صورت ضروری انجام شده و هیچ پرواز مسافری به این کشور نداشتیم.وی افزود: از زمانی که شیوع ویروس کرونا در چین شتاب گرفت و در دفتر معاون اول رئیس جمهور مصوبه لغو پروازهای چین را ابلاغ کردیم، هیچ پرواز مسافری ای به این کشور نداشتیم و هیچ اقدامی فراتر از این مصوبه صورت نگرفته است. از آنجا که ایرانیان بسیاری در چین مانده بودند و نمی توانستند به کشور برگردند، مصوبه ای گذراندیم تا پروازهایی به صورت خالی به این کشور برود و هم وطنانمان را به ایران بازگردانیم؛ در این راستا ماهان سه پرواز به مقصد چین انجام داد.وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: همچنین یک پرواز اختصاصی تحت قرنطینه کامل با حضور نمایندگان وزارت بهداشت به شهر ووهان چین داشتیم که دریافت مصوبه و مجوز این پرواز یک هفته طول کشید و در نهایت توانستیم با رعایت همه پروتکل ها و تحت قرنطینه، دانشجویان ایرانی شهر ووهان را به ایران بازگردانیم.اسلامی گفت: از همان روزهای نخست انجام این پروازها، نیروهای وزارت بهداشت در ورودی های فرودگاه امام خمینی (ره) و دیگر فرودگاه ها مستقر شدند و اگر کسی را علائم مشکوک داشت در اختیار وزارت بهداشت قرار می دادند. همچنین پروازهای باری ماهان انجام می شد تا بتوانیم اقلام مورد نیاز بخش بهداشت و درمان را برای مقابله با ویروس کرونا وارد کنیم.وی درباره پروازهای باری شرکت هواپیمایی ماهان هم توضیح داد: هم اکنون محموله های بسیاری از ماسک و لوازم بهداشتی مختلف در سفارتخانه ها و شهرهای مختلف جهان دپو شده که وزارت صنعت، معدن و تجارت آنها را خریده و به دنبال مجوز هستیم تا با پروازهای باری به مقاصد مختلف اروپایی، چین و کشورهای دیگر لوازم مورد نیاز بیمارستان ها را وارد کنیم. البته همه پروتکل های بهداشتی توصیه شده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای این پروازها اجرا می شود؛ به گونه ای که وقتی هواپیمایی می رسد، در نقطه ای از پارکینگ که فاصله مناسبی با دیگر هواپیماها دارد، متوقف می شود و هواپیما و بار آن ضدعفونی شده و نیروهای این هواپیما کاملا کنترل می شوند. به جرئت می توان گفت که حتی یک مورد هم تخلف از این پروتکل ها نداشتیم.

واردات اتانول آزاد شد

مدیرکل دفتر صادرات و واردات وزارت صمت از لغو ممنوعیت واردات اتانول خبر داد.به گزارش ایسنا، سعید عباسپور با بیان این مطلب توضیح داد: با توجه به شیوع ویروس کرونا و ضرورت ایجاد تمهیدات لازم برای مقابله با گسترش آن در شرایط حساس کنونی و تامین اقلام مورد نیاز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی واردات اتانول برای واحدهای تولیدی آزاد شد.وی ادامه داد: واحدهای تولیدی تحت نظارت سازمان حمایت و وزارت بهداشت می توانند برای استفاده و تولید مواد ضدعفونی کننده اقدام به واردات اتانول کنند.عباسپور همچنین توضیح داد: بانک مرکزی موظف به تامین ارز مورد نیاز و گمرک هم موظف به ترخیص این اقلام از گمرکات کشور برای مقابله با کرونا هستند.

اختصاص 250 میلیون یورو برای واردات فوری دارو و تجهیزات پزشکی

بانک مرکزی اعلام کرد: حداقل معادل 250 میلیون یورو به قید فوریت برای تامین واردات دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز تخصیص داده می شود.

 به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در راستای تسهیل و تسریع در تامین ارز مورد نیاز برای دارو و تجهیزات پزشکی، به ویژه اقلام ضروری برای مقابله با بیماری کرونا، جلسه ای با حضور معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مسئولان حوزه ارزی بانک مرکزی تشکیل شد.

در این جلسه مقرر شد حداقل معادل 250 میلیون یورو به قید فوریت برای تامین واردات دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز تخصیص داده شود.

بانک مرکزی اعلام کرد با هماهنگی وزارت بهداشت و سایر دستگاه های ذی ربط، ارز لازم برای واردات اقلام ضروری فوق را در اسرع وقت تامین خواهد کرد.