آرشیو سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۳۶۷۲
ورزش
۱۴

سارا شیربیگی در گفت و گو با «شرق»: پول هست ولی برای ما نه

گفتگو: سپهر خرمی

سال هاست زنان فوتسالیست در قاره کهن در بخش انفرادی و تیمی افتخارآفرینی می کنند. این بار اما فوتسال زنان و مردان ایرانی می توانند بالاترین عنوان فردی در جهان را کسب کنند. سایت فوتسال پلنت، معتبرترین سایت فوتسالی، امسال با تاخیری دوماهه بهترین های فوتسال جهان در 10 گزینه را معرفی کرد که ایرانی ها سهم عمده ای در این بهترین ها دارند. با مشخص شدن تمام گزینه ها، از حدود یک هفته دیگر انتخاب بهترین ها از میان نظرات کارشناسان، مربیان و خبرنگاران از کشورهای مختلف آغاز می شود. ایران در دو بخش بهترین تیم باشگاهی و بهترین مربی باشگاهی به دلیل ناکامی مس سونگون (نماینده ایران در جام باشگاه های آسیا) نماینده ای ندارد، اما در هشت بخش دیگر صاحب گزینه است. در این میان سارا شیربیگی، بازیکن تیم ملی فوتسال زنان، مهدی جاوید، بازیکن تیم ملی فوتسال ایران، سپهر محمدی، دروازه بان تیم ملی و سالار آقاپور، بازیکن تیم جوانان ایران، برای اولین بار حضور در جمع 10 گزینه برتر جهان را تجربه می کنند. سارا شیربیگی که سال گذشته موفق به کسب عنوان خانم گلی جام ملت های آسیا شده بود، حالا مزد تلاشش را گرفته و در این لیست قرار دارد، هرچند رقبای قدرتمند او کارش را برای کسب این جایزه سخت کرده اند. شیربیگی در گفت وگو با «شرق» از اینکه نامش در این لیست قرار دارد خوشحال است، اما عقیده دارد شانس بالایی برای کسب این عنوان ندارد، چراکه تیم ملی فوتسال زنان ایران بعد از قهرمانی در مسابقات جام ملت های آسیا به حال خود رها شده و بازی تدارکاتی نداشته که آنها بتوانند در آن محک بخورند و دیده شوند. همچنین خانم گل لیگ برتر فوتسال ایران می گوید فدراسیون فوتبال، این رشته را به حال خود رها کرده و حتی خبری از پرداخت پاداش 22 میلیونی در دو سال اخیر نیست. البته شیربیگی امیدوار است که در بخش مردان حداقل ایران بتواند به جوایز قابل قبولی دست پیدا کند.
خانم شیربیگی، نام شما در بین برترین های فوتسالیست زن دنیا قرار دارد. موضوع مهمی است...

اول ممنون از وقتی که در اختیار من قرار دادید. خب طبعا خیلی خوشحال هستم که مزد زحماتم را گرفتم و نامم در بین برترین فوتسالیست های دنیا قرار دارد. عملکرد خوب من در یک سال اخیر باعث شد تا در دنیا نیز دیده شوم.

فکر می کنید به این عنوان برسید؟ شانس خود را چقدر می دانید؟

ببینید ما در یک سال اخیر تقریبا هیچ مسابقه دوستانه ای در تیم ملی نداشتیم و در هیچ تورنمنتی هم شرکت نکردیم، بنابراین شانس خودم را خیلی کم می دانم. سایر بازیکنانی که رقیب من برای کسب عنوان برترین بازیکن سال دنیا هستند، دیدارهای دوستانه و رسمی زیادی را در تیم های ملی کشورشان طی یک سال اخیر انجام دادند و طبعا بیشتر دیده شدند، پس فکر نمی کنم این جایزه به من برسد. البته که امیدوارم در بخش آقایان بتوانیم جوایز خوبی را کسب کنیم، چون این بار با داشتن هشت کاندیدا شانس خوبی داریم.

شما امسال به تیم فوتسال هیئت فوتسال استان خراسان رضوی رفتید. بعد از جدایی تان از اصفهان، کمتر کسی تصور می کرد درخشش شما تا این حد ادامه داشته باشد. شما الان در بخش برترین پاسور و بهترین گلزن لیگ قرار دارید.

همیشه قبل از شروع مسابقات لیگ برتر، من برای خودم رویایی را به تصویر می کشم؛ اینکه بتوانم از سال قبل بهتر کار کنم و برای تیمم مفیدتر باشم. سال پیش هم خانم گل و بهترین پاسور لیگ شدم و خدا را شکر که امسال تا این لحظه هر دو مقام را در اختیار دارم. البته تیم ما بازیکنان بسیار خوب و باکیفیتی دارد که همه تلاش می کنیم در وهله نخست، تیم به موفقیت برسد. موفقیت های فردی در درجه اهمیت پایین تری قرار دارد.

چه می کنید با ویروس کرونا و تعطیلی مسابقات لیگ؟

متاسفانه این ویروس تاثیری منفی در عملکرد ورزشکاران دنیا داشت و ما هم از این قاعده مستثنا نیستیم. البته امیدوارم زودتر دارو و واکسن این ویروس اختراع شود تا تمام مردم دنیا بتوانند به روال عادی زندگی خود برگردند. مسابقات لیگ در مرحله پلی آف برای کسب مقام قهرمانی فعلا تعطیل شده است و منتظر هستیم تا زمانی که این ویروس از بین رفت، کارمان را آغاز کنیم.

همیشه کم لطفی زیادی از سوی فدراسیون فوتبال نسبت به ورزش زنان وجود دارد. در حوزه فوتسال زنان هم طبعا کم وبیش بی توجهی ها وجود دارد؟ پاداش 22 میلیون تومانی که قرار بود پرداخت شود به کجا رسید؟

من واقعا خجالت می کشم که در مورد این پاداش صحبت کنم. 22 میلیون تومان پاداش مربوط بود به قهرمانی ما در سال 2017 مسابقات ملت های آسیا که شاید باور نکنید، اما تا این لحظه پرداخت نشده است و با توجه به تورمی که در دو سال اخیر وجود داشته، دیگر این 22 میلیون تومان ارزش خاصی برای ما ندارد. فدراسیون فوتبال وعده داده بود 50 درصد این مبلغ را به بازیکنان پرداخت کند که همین مبلغ ناچیز هم وصول نشد و من به شخصه دیگر بی خیال آن شدم. ناراحتی ما از این است که انتظار داریم به ما هم مشابه با سایر ورزش ها دیده شود. فوتسال زنان افتخارآفرینی در قاره آسیا داشته، اما هیچ توجهی نسبت به آن نمی شود و نمی دانم واقعا خرج سایر تیم های ملی در فدراسیون فوتبال پس از کجا می آید که فقط برای ما ظاهرا پول نیست!

تیرماه 1399 مسابقات جام ملت های آسیاست و تیم ملی فوتسال ایران برای سومین قهرمانی پیاپی به این تورنمنت می رود. اردوی تدارکاتی تا پیش از شیوع ویروس کرونا برنامه ریزی شده بود؟

سوال خوبی است؛ برنامه ریزی برای فوتسال زنان این گونه است که بعد از هر قهرمانی، ما دو سال استراحت می کنیم و به فاصله دو، سه ماه تا شروع مسابقات، اردوهای ملی شکل می گیرد تا بازیکنان با هم هماهنگ شوند. یکی، دو اردوی تدارکاتی هم در این میان تشکیل شد که بیشتر برای شناسایی استعدادها در این رشته ورزشی بود و ارتباطی به بازیکنان ملی پوش نداشت. البته به خاطر مسائل اخیر، تا فروردین ماه هم که خبری از تشکیل اردو نیست و باید صبر کنیم تا ببینیم چه تصمیمی در این خصوص گرفته می شود.

راستی چطور از راگبی که در آن رشته ورزشی ملی پوش بودید به فوتسال رفتید؟

من از قبل هم فوتسال بازی می کردم، اما به صورت هم زمان عضو تیم ملی راگبی هم بودم، اما بعدها تصمیم گرفتم ورزشی را انتخاب کنم که در آن علاقه بیشتری دارم، به همین خاطر به سمت فوتسال رفتم و از تصمیمی که گرفتم کاملا راضی هستم.

شما پرسپولیسی دوآتشه هستید. فکر می کنید امسال تیم محبوب شما بتواند به مقام قهرمانی برسد؟

بله قطعا؛ پرسپولیس فاصله امتیازی خوبی با رقبا ایجاد کرده و شانس اصلی قهرمانی در لیگ برتر است و امیدوارم ویروس کرونا هرچه زودتر از کشور ما و کل دنیا برود و مسابقات از سر گرفته شوند.