آرشیو سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۳۶۷۲
ورزش
۱۴

تعویق دادگاه عالی ورزش درباره رسیدگی به محرومیت جودو

شهادت سعید ملایی علیه ایران شاید وقتی دیگر

وضعیت رشته جودو در ایران همچنان مبهم است؛ این رشته ورزشی که با رای ریاست فدراسیون جهانی جودو به صورت موقت تعلیق شده، فعلا باید با این تعلیق کنار بیاید؛ ماجرا از این قرار است که ایران، بعد از اقدام فدراسیون جهانی جودو، به دادگاه عالی ورزش یا همان CAS شکایت کرد و مقرر شد با سند و مدرک روز 20 فروردین در این دادگاه حاضر شود به این امید که مانع از تعلیق موقت جودو به تعلیق دائم شود. حالا اما شیوع گسترده ویروس کرونا جلسه مدنظر را هم به تعویق انداخته و قرار نیست روز 20 فروردین جلسه دادگاهی برگزار شود.

رابطه جودوی ایران با فدراسیون جهانی این رشته زمانی شکراب شد که سعید ملایی، جودوکار سرشناس ایران، به آلمان مهاجرت کرد و آنجا خبر داد که دیگر حاضر نیست به ایران برگردد. سعید با این ادعا که مسئولان ورزش ایران او را چندین بار تحت فشار گذاشته اند تا عمدا ببازد و مقابل رقیب اسرائیلی وزن خودش، ساگی موکی، قرار نگیرد درخواست پناهندگی داد تا به قول خودش شانس رسیدن به مدال های ارزشمند این رشته را از دست ندهد.

مسئولان ورزش ایران اما بعد از رفتن سعید و صحبت های او، چنین ادعایی را کذب خوانده و به کمیته بین المللی المپیک شکایت بردند که این اقدام با توطئه رئیس فدراسیون جهانی جودو رقم خورده و سعید ملایی هرگز تحت فشار نبوده است. آنها همچنین گوشزد کردند که به منشور المپیک پایبند بوده و تخلفی نکرده اند.

در سوی دیگر اما رئیس فدراسیون جهانی جودو با اشاره به اینکه فرار از رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی عین زیرپاگذاشتن منشور المپیک است، رای به تعلیق موقت فدراسیون جودوی ایران داد و تا زمان رسیدگی به این پرونده در دادگاه عالی ورزش، جودوکارهای ایرانی حق شرکت در هیچ تورنمنتی را ندارند. فدراسیون جهانی جودو بعدها نامه ای منتشر کرد که در آن، طرف ایرانی تعهد داده بود منشور المپیک را زیر پا نخواهد گذاشت.

با چنین مقدمه ای و هم زمان با شکایت ایران به دادگاه عالی ورزش، روز 20 فروردین برای رسیدگی به این پرونده تعیین شد. ایران قرار شد در هیئتی شش نفره با ارائه مستنداتی که ظاهرا همه چیز را علیه رئیس فدراسیون جهانی جودو می کرد راهی دادگاه شود. در سوی دیگر اما خبر رسید که فدراسیون جهانی جودو هم بی کار ننشسته و قرار شده با سه نفر از جودوکارهای پناهنده ایرانی در این دادگاه شرکت کند تا به دادگاه نشان دهد تصمیم تعلیق جودوی ایران کاملا درست است. شنیده شد که سعید ملایی نیز به عنوان شاهد قرار است در این دادگاه شرکت و از وضعیتی که مسئولان ورزش ایران برایش به وجود آورده اند صحبت کند. غیر از او، دو جودوکار دیگر هم در این دادگاه قرار بود از طرف فدراسیون جهانی جودو حاضر باشند.

حالا اما ویروس کرونا همه چیز را به هم ریخته است؛ اگرچه جودوی ایران تعلیق است و اگرچه ویروس کرونا هم رقابت های ورزشی در ایران را لغو کرده، ولی بلاتکلیفی ورزشکاران این رشته تبدیل به معضلی جدی شده است. ایران امید زیادی داشت بتواند در دادگاه عالی ورزش برنده شود تا به سرعت مقدمات حضور ورزشکارانش در تورنمنت های مختلف، از جمله رقابت های کسب سهمیه المپیک را فراهم کند، ولی حالا نه تنها مشخص نیست دادگاه بعدی در چه زمانی قرار است تشکیل شود، بلکه مشخص نیست آیا ویروس کرونا مجالی برای برگزاری رقابت های ورزشی در ایران و دنیا می دهد یا خیر؟