آرشیو دو‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۳۶۷۱
صفحه اول
۱
حرف اول

به جای عوام با متحجران برخورد کنید

مصطفی ایزدی

وزیر بهداشت دردمندانه و مسئولانه از مردمی که بی اعتنا به شرایط موجود و هشدار های مکرر مقامات، راهی سفر شده یا به مراکز شلوغ مثل بازار و فروشگاه های بزرگ رفته اند، به شدت گلایه کرد و گفت چرا با جان خود و هم وطنانتان بازی می کنید؟ در پایان هم صحبت از این کرد که قرار است برای نافرمانان از دستورات مقامات بهداشتی و درمانی، جرایم سنگینی در نظر گرفته شود. اینکه چرا بعضی از مردم نافرمانی می کنند و نگران سلامت خود و دیگران نیستند، از جنبه های گوناگون قابل بحث است که در این مدت، جامعه شناسان و روان شناسان و سیاسیون گفته اند و نوشته اند و بدون شک در روزهای آینده هم خواهند گفت و خواهند نوشت. نگارنده می خواهد از یک نگاه دیگر به موضوع بپردازد که شاید برای بعضی ها ناخوشایند باشد.  از وقتی که یک روحانی بی توجه به زمانه، به کتاب سوزی روی آورد تا مثلا طب اسلامی را جایگزین طب جدید کند، جامعه تحصیل کرده ایران و به ویژه مراکز مذهبی رسمی و مختصری هم بلندپایگان مذهبی با نشان دادن عکس العمل، کار او را تقبیح کردند.

بر ارزش و اهمیت علوم پزشکی روز تاکید کردند اما در مقابل شاگردان و دست پروردگان آن روحانی کتاب سوز (تبریزیان) هم بی کار ننشستند و با گردآوری هواداران خود، با تمسک به برخی روایات شروع به فضاسازی علیه مقامات پزشکی کشور کرده و به شکل های مختلف از تمامی امکانات فضای مجازی، این حرف های غیر علمی و ضدبهداشتی خود را منتشر کردند. هر طلبه و غیر طلبه ای که با آموزه های افرادی مثل تبریزیان دمساز است، به بهانه شیوع ویروس ویرانگر کرونا، میدان را مناسب تاخت وتاز خود می بیند تا انگاره های تحریک کننده احساسات مذهبی مردم و همچنین ضدحکومتی خود را به خورد جامعه بدهد. از اینکه چرا نماز های جمعه و جماعت را تعطیل کرده اید؟ چرا نمی گذارید مردم برای امام حسین (ع) عزاداری کنند؟ ما هرچه داریم از این روضه خوانی ها داریم. تعطیل کردن مراسم مذهبی و خانه نشین کردن مردم برای از بین بردن دین و مذهب و نوعی اهانت و بی ارزش کردن شفاعت این ذوات مقدسه در پیشگاه ارحم الراحمین است! این افراد به ظاهر دلسوز بعضا تا آنجا پیش می روند که کار زشت لیسیدن ضریح ها را هم عملی قهرمانانه و درست معرفی می کنند. برخی هم که مثل بسیاری از کسبه، کارشان با کسادی خصوصا در ماه های رجب و شعبان روبه رو شده است، بر این آتش می دمند و از احساسات مذهبی مردم سوء استفاده می کنند. نباید شک کرد که این حجم وسیع از سخنان تحریک کننده متحجرین علیه تعطیلی مجالس و خانه نشینی و قرنطینه اختیاری  مردم، روی جمعی از عوام اثر می گذارد و آنان را نسبت به اجرای دستورات علمی پزشکان و اولیای بهداشت کشور، بی خیال می کند و بنابراین وقعی به دستورات حکومتی نمی گذارند. با توجه به مراتب بالا از اولیای امور درخواست می شود به جای جریمه و تندی با مردم عوام که به فکر سلامتی خود و دیگر هم نوعان خود نیستند، با افراد تفرقه افکن و بدعت گذار برخورد جدی بشود. 

خوشبختانه عکس و نام این افراد که روش مخرب ضدملی را برگزیده اند تا خودی نشان دهند و در جامعه، نافرمانی پزشکی را ترویج کنند، در فضای مجازی به وفور دیده می شود. 

بدیهی است راقم این سطور طرفدار محدودکردن آزادی بیان نیست اما شرایط امروز ما برای نجات مردم و جلوگیری از یک فاجعه ملی جبران ناپذیر، به گونه ای است که لازم می آید تدابیر ویژه اندیشیده شود. البته در درجه اول بر حوزه های علمیه و مقامات دلسوز و روشنفکر مذهبی است که این لکه های زشت را از سیمای حوزه ها بزدایند و در تشویق روحانیون و سخنورانی که با مسائل پزشکی و بهداشتی روز عاقلانه و عالمانه برخورد می کنند و در ضمن دفاع از دستورات بهداشتی مقامات، مردم را هم به دعا و نیایش رهنمون می سازند، بکوشند. دولتمردان نیز با برخورد امنیتی و انتظامی با متحجران و کاسبکاران دین که جان مردم برایشان هیچ ارزشی ندارد و مردم را غیرمستقیم به نافرمانی پزشکی ترغیب می کنند، وظیفه ملی خود را مقتدرانه پیگیری کنند.