آرشیو دو‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۳۶۷۱
سیاست
۶

آینه

دنیای اقتصاد: تاب آوری مالی در اقتصاد کرونا زده

نیما نامداری:... هم اکنون هیچ چیزی مهم تر از زمان و سرعت عمل نیست... . بسیاری از اینها کسب وکارهای محلی و کسبه و واحدهای خدماتی کوچکی هستند که با کاهش شدید فروش، آن هم در شب عید روبه رو شده اند. تقریبا همه این کسب وکارها از روش های پرداخت الکترونیکی استفاده می کنند. در بهمن ماه امسال حدود 2/ 3 میلیارد تراکنش خرید به ارزش بیش از 230 هزار میلیارد تومان به صورت الکترونیکی از طریق مجموعا 11 میلیون ابزار پذیرندگی (دستگاه های POS و درگاه های پرداخت اینترنتی و موبایلی) انجام شده است. این اعداد نشان دهنده فراگیری این شیوه پرداخت است. اطلاعات تمام این تراکنش ها و کسب وکارهایی که از این 11 میلیون ابزار پذیرندگی استفاده کرده اند، به صورت کاملا دیجیتال و ساختار یافته در شرکت حاکمیتی شاپرک (زیرمجموعه بانک مرکزی) وجود دارد؛ یعنی مشخص است به تفکیک کد ملی، کد اقتصادی و شناسه ملی اشخاص حقوقی کدام کسب وکارها چه میزان فروش در هر روز و هر ماه و هر سال داشته اند. به همین دلیل با استفاده از روش های تحلیل داده به سادگی می توان الگوهای زمانی و مکانی کاهش فروش و همبستگی آن با شیوع کرونا را در این 11 میلیون پذیرنده (Merchant) شناسایی کرد... .

کیهان: خدا چقدر به ما رحم کرد که...

حسین شریعتمداری:... شبکه CNBC ناکارآمدی دولت آمریکا در مواجهه با این بیماری را «یک افتضاح ملی» نامید! دیلی میل در گزارشی نوشت؛ «بیمارستان های آمریکا در حال آماده شدن برای پذیرش 96 میلیون بیمار مبتلا به کرونا و احتمالا مرگ 480 هزار نفر بر اثر این بیماری هستند» و تاکید کرد که «وضعیت بسیار بدتر از آن است که مقام های این کشور مدعی هستند. کرونا در ایالات متحده آمریکا 10 برابر بیشتر از آن است که در فصل ابتلای شدید به آنفلوانزا مشاهده شده است». کریس مورفی سناتور آمریکایی می گوید «ترامپ حاضر به شنیدن حقایق درباره ویروس کرونا نیست و به مردم آمریکا در مورد شیوع آن دروغ می گوید»، «آندی اسلاویت» مقام ارشد بهداشت آمریکا اعلام کرد شاید یک میلیون آمریکایی تلف بشوند. ما حتی در تست گرفتن هم مشکلات زیادی داریم! و خانم «ایمی اکتون» رئیس مرکز بهداشت ایالت اوهایو هم اعلام کرده است تعداد مبتلایان به کرونا در این ایالت بیش از صد هزار نفر است! و...

ایران: سهم من در بحران کرونا؟

سیدضیاء هاشمی: سوال مهمی که همگان باید در این روزها از خود بپرسیم، این است که سهم من در مدیریت بحران فراگیر کرونا چیست؟... صنعتگران: با افزایش تولید و تامین لوازم بهداشتی مثل ماسک، دستکش، مایع ضدعفونی کننده و... می توانند به کمک مردم نیازمند بشتابند و نقش بیشتری در این زمینه ایفا کنند. -هنرمندان: با تولید و عرضه محصولات و محتواهای جذاب ضمن ترویج رویکردها و روش های پیشگیری و خوددرمانی، مردم را در مدیریت شایسته زمان به ویژه اوقات فراغت و ماندن در منزل یاری کنند. -اصحاب رسانه: با اطلاع رسانی مناسب، شفاف سازی و افزایش آگاهی مردم درباره عوارض ویروس کرونا، راه های پیشگیری از شیوع آن و روش های علمی خود درمانی را اطلاع رسانی و ترویج کنند.- نهادهای نظامی: با ساخت بیمارستان های سیار و صحرایی و کمک به ضدعفونی کردن معابر و محیط های شهری در فرایند پیشگیری و کمک به نهادهای درمانی مشارکت و نقش آفرینی کنند.- نهادهای عمومی: با کاهش هزینه های عمومی و ارائه تخفیف های موردی مثل اجاره بهای واحدهای صنفی یا تمدید زمان پرداخت اقساط، تسهیلات ویژه ای برای بهره برداران در شرایط رکود نسبی بازار کسب و کار در نظر بگیرند.- صاحبان املاک: کسانی که می توانند، اجاره خانه و ملک خود را به مدت یک تا سه ماه کم کنند و تخفیفات ملموسی به مستاجران خود ارائه دهند.