آرشیو دو‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۳۶۷۱
جهان
۷

خبر

لغو انتخابات درون حزبی در ایالت های آمریکا

یک روز پس از آنکه ایالت لوییزیانا انتخابات مقدماتی درون حزبی را به دلیل شیوع کرونا متوقف کرد، جورجیا نیز این انتخابات را تا ماه می به تعویق انداخت. به گزارش دویچه وله، ایالت جورجیا اعلام کرده که به دلیل نگرانی های گسترده از انتشار سریع ویروس کرونا، مقام های انتخاباتی این ایالت برگزاری انتخابات مقدماتی را تا ماه می به تعویق انداخته اند. این تصمیم یک روز پس از تصمیم مشابهی از سوی ایالت لوییزیانا اتخاذ شده است.  وزیر امور داخلی ایالت جورجیا گفت: رخدادها سریع اتفاق می افتند و اولویت اول ما حفاظت از سلامت همه کارمندان انتخاباتی و در نهایت جامعه است. لوییزیانا نیز اعلام کرده است انتخابات مقدماتی چهار آوریل، 20 ژوئن برگزار خواهد شد. چهار ایالت دیگر که قرار بود در روزهای آتی انتخابات برگزار کنند گفته اند طبق برنامه پیش خواهند رفت. رقابت های درون حزبی دموکرات ها اکنون بین جو بایدن، معاون باراک اوباما، رئیس جمهور سابق و سناتور برنی سندرز در جریان است. با شیوع کروناویروس در آمریکا، هر دو نامزد کمپین های عمومی خود را لغو کرده و به تبلیغات آنلاین روی آورده اند. بر اساس گزارش دانشگاه جان هاپکینز، تا روز شنبه تعداد مبتلایان در آمریکا به رقم دو هزار و 700 نفر رسید که 50 نفر تاکنون در اثر این بیماری جان باخته اند.

همچنین شان کانلی، پزشک کاخ سفید، می گوید تست کرونای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا منفی است. ترامپ آخر هفته قبل در ویلای شخصی خود به نام مارالاگو در فلوریدا با هیئتی دولتی از برزیل، از جمله ژائر بولسونارو، رئیس جمهور این کشور دیدار کرده بود. حالا معلوم شده بعضی از اعضای این هیئت به ویروس کرونا مبتلا هستند.

ناپدیدشدن منتقد سخنرانی رئیس جمهور چین

یک عضو ارشد حزب حاکم کمونیست چین و مدیر اجرائی سابق یک شرکت دولتی سازنده املاک در این کشور که چندی پیش شی جینپینگ، رئیس جمهور چین، را در واکنش به سخنرانی اش در ماه گذشته میلادی درباره تلاش های دولتش برای مبارزه با کروناویروس «دلقک» خوانده بود، ناپدید شده است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، به گفته سه نفر از نزدیکان او، رن ژیکیانگ، یک عضو حزب حاکم کمونیست چین که سابقا مدیر شرکت دولتی موسوم به «گروه املاک هوایوان» بوده، از 12 مارس تاکنون در دسترس نبوده و کسی نتوانسته با او تماس بگیرد. وانگ یینگ، یک زن تاجر و دوست نزدیک رن ژیکیانگ به رویترز گفت: بسیاری از دوستان ما به دنبال او هستند و آنها بسیار نگران شده اند.

تعویق محاکمه نتانیاهو به دلیل کرونا

وزارت دادگستری اسرائیل از موکول شدن جلسه محاکمه نخست وزیر این رژیم به 24 می به دلیل گسترش کرونا خبر داد. طبق بیانیه این وزارتخانه، قرار بود دادگاه عالی اسرائیل سه شنبه هفته جاری کیفرخواست علیه بنیامین نتانیاهو به اتهام فساد را صادر کند، اما این جلسه به دلیل شیوع کرونا 24 می برگزار خواهد شد. در همین راستا، امیر اوحانا، وزیر دادگستری اسرائیل نیز در اقدامی برای پیشگیری از گسترش کرونا، از تعلیق فعالیت تمامی دادگاه های سراسر اراضی اشغالی خبر داد. طبق آخرین خبرها، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در فلسطین اشغالی به 200 نفر افزایش پیدا کرده است.