آرشیو دو‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۳۶۷۱
روزنامه
۱۲

گالری جهان

گاردین: تجمعات بزرگ و گسترده ممنوع شد

بعد از اینکه روند شیوع کووید 19 در بریتانیا نگران کننده و قابل ملاحظه شد و سازمان بهداشت انگلیس زنگ خطر را به صدا درآورد، بالاخره نخست وزیر این کشور دستور داد رویدادهای ورزشی، هنری و کلاس های درس و شکل گیری تجمعات گسترده و بزرگ تعطیل شود. روزنامه گاردین در تیتر یک این خبر را منتشر کرده و نوشته درواقع نخست وزیر مجبور شده تا از مسیر قبلی خود بازگردد و تصمیم های جدیدی اتخاذ کند. چند روز پیش همین روزنامه گاردین تصمیم های اولیه جانسون را نقد کرد و نوشت جانسون و سازمان های مسئول در زمینه کنترل بیماری کووید 19 هشدار می دهند، اما نه مدارس را تعطیل کرده و نه از ادامه مسابقات ورزشی جلوگیری کرده اند. به نظر می رسد روند گسترش این بیماری به شکلی است که بریتانیا هم مجبور شده از مسیر رفته بازگردد و با جدیت بیشتری دستورالعمل مبارزه با همه گیری را اجرا کند. گاردین نوشته با خواست سازمان بهداشت حتی ملاقات با افرادی که در پانسیون ها و مراکز نگهداری سالمندان ساکن هستند هم ممنوع شده است. طرحی از ویروس کرونا در صفحه یک روزنامه گاردین هم به چشم می خورد. در بخشی از این طرح تاکید شده درحال حاضر به طور رسمی اعلام شده 798 مورد مبتلا به کووید 19 در انگلیس شناسایی شده است، اما تخمین زده می شود چیزی بین پنج هزار تا 10 هزار نفر به این بیماری مبتلا باشند یا دست کم اینکه ناقل ویروس باشند که هنوز شناسایی نشده یا علائم بالینی را نشان نداده اند. بخشی دیگر از صفحه یک گاردین اختصاص دارد به پرسش وپاسخ های عمومی درباره این بیماری.

نکته: صفحه یک گاردین دربست در خدمت کووید 19 و حواشی آن است.

 
نشنال: 100 میلیارد درهم امارات برای شکست کووید 19

با شیوع بیماری کووید 19 در سراسر جهان و افزوده شدن بر تعداد مبتلایان و فوتی ها، دولت امارات تصمیم گرفته هزینه سنگینی به منظور توقف روند همه گیری این بیماری در این کشور پرداخت کند. نشنال خبر می دهد صد میلیارد درهم از سوی بانک مرکزی امارات برای شناسایی افراد ناقل و مبتلا و دیگر فعالیت های مبارزه با کووید 19 اختصاص داده شده است. در گزارش این روزنامه اماراتی آمده با سرعت گرفتن روند ابتلا در سراسر جهان، سازمان بهداشت جهانی در برخی اقدامات خود تغییراتی ایجاد کرده و از کشورها خواسته جدی تر با کووید 19 مبارزه کنند. بسیاری از پروازها و مسافرت ها در سطح جهانی متوقف شده، بسیاری از مدارس و مراکز آموزشی تعطیل شده، رویدادهای هنری و ورزشی مثل انواع جشنواره ها، سالن های سینما، تئاتر و مسابقات ورزشی داخلی و خارجی لغو شده و به طور کل اغلب کشورهای درگیر کووید 19 به سمت قرنطینه اجباری یا خودخواسته حرکت کرده اند تا مانع از شیوع این بیماری شوند. نشنال در عکس یک خود تصویری از خانه خدا در مکه را منتشر کرده است. مسجدالحرام خلوت تر از همیشه است. با اینکه چندروزی طواف کعبه متاثر از شیوع کووید 19 متوقف شد، اما با تمهیداتی طواف دور از کانون اصلی کعبه دوباره برقرار شده است. نشنال در گزارشی دیگر خبر می دهد سالگرد فاجعه تروریستی مسجد کرایست چرچ نیوزیلند هم به دلیل کووید 19 لغو شده است. 

نکته: ویروس کرونا صفحه یک نشنال را هم درگیر کرده است.

 
ایندیپندنت: نخست وزیر مجبور به تغییر مسیر شد

صفحه یک روزنامه ایندیپندنت انگلیس با عکسی از ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آغاز می شود. او بعد از بالارفتن آمار همه گیری کووید 19 تصمیم گرفته وضعیتی اضطراری در سراسر آمریکا اعلام کند. با اینکه بسیاری از پروازها از اروپا به آمریکا لغو شده بود، ترامپ پرواز از بریتانیا را هم شامل ممنوعیت اعلام کرد و دستور داد همه تجمعات بزرگ عمومی مثل کلاس های درس و دانشگاه و رویدادهای ورزشی تعطیل شوند. ایندیپندنت می نویسد کشورهای اروپایی نظیر فرانسه و اسپانیا هم مثل ایتالیا تصمیم گرفته اند وضعیت قرنطینه را اجرا کنند. در میان کشورهای اروپایی، ایتالیا با بیش از هزار فوتی وضعیتی به مراتب وخیم تر دارد. این کشور بیش از یک هفته است که قرنطینه را اجرائی کرده. ایندیپندنت در تیتر یک خود خبر می دهد وقتی تلفات در انگلیس دوبرابر شد، نخست وزیر تغییر مسیر داد و دستورالعمل های مناسب تری اتخاذ کرد. آمارهای منتشرشده از انگلیس می گویند تلفات 10 نفری این کشور ناگهان طی 24 ساعت به 21 نفر رسیده و بیش از هزار و صد نفر هم به عنوان مبتلا شناسایی شده اند. این داده ها باعث شده نخست وزیر از مسیری که قبلا رفته، بازگردد و اقدامات جدی تری برای کنترل بیماری کووید 19 انجام دهد. این اقدامات شامل تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، رویدادهای ورزشی و هنری و توقف پروازهاست. جانسون همچنین از بخش های خصوصی فعال در زمینه پزشکی و درمان خواسته تخت و دستگاه تولید اکسیژن به اندازه کافی تامین کنند. 

نکته: ایندیپندنت در صفحه یک سوژه ای به جز کووید 19 ندارد.

 
الشرق الاوسط: دریا، خشکی و هوا در محاصره کرونا

سوریه وارد دهمین سال جنگ های داخلی خود شده است و این درگیری ها همچنان ادامه دارد؛ هرچند تا حدودی کنترل شده. روزنامه الشرق الاوسط در عکس یک خود به این موضوع اشاره کرده و نمایی از آنچه این روزها در جاده های حلب و لاذقیه می گذرد به تصویر کشیده است. شهروندان حلب در جاده های این منطقه آتش روشن کرده اند و به حضور و رفتارهای خصمانه ارتش ترکیه و روسیه که وارد میدان شده اند، اعتراض کرده اند. دولت های روسیه و ترکیه بعد از اتفاقاتی که در ادلب رخ داد، در سوریه آرایش نظامی گرفته و تا حدودی با هم درگیر شده اند و خساراتی هم به بار آورده اند. روزنامه الشرق الاوسط در تیتر یک به همه گیری ویروس کرونا در جهان پرداخته و نوشته کرونا ویروسی است که زمین و آسمان و دریا را تسخیر کرده است. گسترش این ویروس و سرعت همه گیری آن باعث شده همه کشورهای جهان اقدامی برای کنترل آن انجام دهند، از جمله عربستان که پروازهایی را که مقصدشان این کشور است به مدت دو هفته لغو کرده است. درحال حاضر 137 کشور درگیر این ویروس هستند. بیش از 150 هزار نفر در سراسر جهان به کووید 19 مبتلا شده و شمار فوتی ها به بیش از پنج هزار نفر رسیده است. خبر دیگر این است که نیروهای اروپایی برای حمایت از مرزهای یونان مستقر شده اند. این اقدام به منظور کنترل حضور مهاجران و آوارگانی که از ترکیه به سمت یونان حرکت کرده اند، انجام شده است. 

نکته: الشرق الاوسط هم بیشتر از هر موضوعی درگیر کروناست.