آرشیو دو‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۳۶۷۱
ورزش
۱۴
روی خط خبر

رکورد عجیبی که در لیگ برتر شکست

به گزارش مهر، نوزدهمین فصل از مسابقات لیگ برتر در هفته بیست ویکم متوقف شده و بعید نیست به خاطر شرایط موجود، این فصل کلا لغو شود و نیمه کاره بماند. اما همین فصل نیمه کاره که تنها دوسوم از آن را سپری کردیم و هنوز روی کاغذ یک سوم از آن باقی مانده است، دستخوش تغییرات گسترده و عجیبی در سطح مربیان بود تا جایی که یک رکورد عجیب از خود به جای گذاشت. در فصلی که هنوز به اتمام نرسیده است، 12 تیم از 16 تیم حداقل یک بار مربیان خود را تغییر داده اند و در بین آنها هستند تیم هایی که بیشتر از یک بار خواسته یا ناخواسته دست به تغییرات زده اند و چنانچه این لیگ ادامه پیدا کند، بعید نیست دامنه این تغییرات گسترده تر هم بشود.

4 جان سخت: از صدر تا قعر این جدول تنها چهار تیم سپاهان، نفت مسجدسلیمان، فولاد و سایپا از گزند تغییرات در امان مانده و کارشان را با مربیانی ادامه می دهند که فصل را با آنها آغاز کرده اند. می توان به امیر قلعه نویی، مهدی تارتار، جواد نکونام و ابراهیم صادقی با 21 هفته دوام آوردن روی نیمکت تیم های خود لقب جان سخت داد.

تغییری دوجانبه:  پرسپولیس، تیم صدرنشین مسابقات، تنها نیم فصل گابریل کالدرون را تحمل کرد تا اختلافات داخلی با این مربی آرژانتینی منجر به حذف او در نیم فصل شود. تغییرات در پرسپولیس دامن تیم شهر خودرو را هم گرفت، چراکه چشم سرخ پوشان تهرانی سرمربی این تیم مشهدی را گرفته بود و سرانجام فعل وانفعالات فوتبالی منجر به جدایی گل محمدی از شهر خودرو و نشستن او روی نیمکت سرخ پوشان شد.

به جاآوردن سنت همه ساله: تراکتوری ها هم سنت همه ساله خود را به جا آوردند. آنها هم در ابتدای فصل به سراغ یک مربی اسم ورسم دار پابه سن گذاشته خارجی رفتند و خیلی زود شرایط را برای جدایی وی فراهم کردند تا دنیزلی همان قدر که بی سروصدا به تراکتور آمد، همان قدر هم ناگهانی و بی سروصدا تبریز را ترک کند. شیخ لاری، سرپرست سابق سرخ پوشان، تنها یک هفته عهده دار هدایت این تیم شد تا ساکت الهامی به این نیمکت داغ برسد و در عین ناباوری، نتایجی درخشان با تراکتور بگیرد.

جنجالی ترین جدایی: در جنجالی ترین جدایی فصل، استراماچونی درحالی که استقلالی ها مایل به رفتنش نبودند، به صورتی ناگهانی و به دلیل بدقولی مدیران وقت این باشگاه تهران را ترک کرد و ماه ها تلاش آبی ها برای بازگرداندن این مرد ایتالیایی جواب نداد تا فرهاد مجیدی به جای او روی نیمکت بنشیند.

غیر حرفه ای ترین: دراگان اسکوچیچ، سرمربی تیم صنعت نفت، بعد از آنکه بیماری و یک سری مشکلات را بهانه ای برای جدایی از صنعت نفت قرار داد، ناگهان سر از نیمکت تیم ملی ایران درآورد تا به این ترتیب نفتی ها هم برخلاف میل شان سرمربی خود را از دست داده باشند. جدایی رسول خطیبی از ماشین سازی و کوچ کردن او به دیاری به جز تبریز و پذیرفتن هدایت یک تیم لیگ یکی هم به اندازه کافی جای سوال باقی گذاشت. خطیبی از ماشین سازی رفت تا سرپرست تیم تراکتورسازی جای او را روی نیمکت سبزپوشان تبریزی بگیرد؛ تیمی که با خطیبی در یک نیم فصل نتایج خوبی گرفته بود، با شیخ لاری نتوانست این راه را ادامه دهد.

فکری به جای مهاجری: نساجی یکی از آخرین تیم هایی بود که در این فصل دست به تغییر سرمربی اش زد. رضا مهاجری هم طاقت ادامه همکاری در این تیم را نداشت و او نیز به دلیل بیماری، جمع سرخ پوشان قائمشهری را ترک کرد تا محمود فکری بعد از یک دوره موفق در لیگ یک جای او را بگیرد. ذوب آهن هم با علیرضا منصوریان فصل را شروع کرد، اما همکاری این باشگاه هم با مربی اش به سرانجام نرسید تا منصوریان در میانه راه جای خود را به یک مربی خارجی به اسم رادولویچ بدهد. پارس جنوبی هم فصل را با کمالوند آغاز کرد و حالا هومن افاضلی را روی نیمکت می بیند. پارسی ها یکی از تیم های پایین جدولی هستند که در صورت ادامه برگزاری مسابقات لیگ برتر باید برای بقا تلاش کنند.

جدایی از 2تیم پایین جدول: گل گهر اولین تیمی بود که در این فصل به گزینه تغییر سرمربی رسید. سیرجانی ها تنها شش هفته وینگو بگوویچ را تحمل کردند و پس از شکست به استقلال در این هفته به سراغ گزینه تغییر رفتند و مجید جلالی را جانشین این پیرمرد کهنه کار کروات کردند. شاهین بوشهر هم که فصل سختی را در لیگ برتر سپری می کند و برای بقا در این مسابقات تلاش می کند، فصل را با یک ایرانی به اسم ویسی آغاز کرد و بعد از کناررفتن او با یک وقفه پنج هفته ای به سراغ میشو کریستیچوویچ کروات رفت.

مقاومت جواب نداد: پیکانی ها هم بعد از مقاومت های زیادی که برای نداشتن تغییر روی نیمکت داشتند، سرانجام به دلیل نتایج ضعیف تاب نیاورده و ترجیح دادند با حسین فرکی قطع همکاری کنند تا عبدالله ویسی جای او را بگیرد. ویسی و گل محمدی مربیانی هستند که در این فصل هدایت دو تیم را برعهده داشتند. ویسی کارش را با شاهین آغاز کرد و با پیکان ادامه داد و گل محمدی هم با شهر خودرو آغاز کرد و با پرسپولیس ادامه داد.

ساکت الهامی هم روی نیمکت دو تیم لیگ برتری نشسته که البته یکی از آنها در نقش دستیار بود. او که کارش را در تبریز به عنوان دستیار خطیبی در ماشین سازی آغاز کرد، حالا سرمربی تراکتور مدعی است و با این تیم سودای بزرگی کردن در سر دارد.