آرشیو دو‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۳۶۷۱
دیپلماسی
۱۵

خبر

انتقاد مشاور ظریف از تاثیر تحریم ها بر مقابله با کرونا

ایسنا: مشاور وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه تحریم های غیرقانونی آمریکا موجب محروم شدن ایران از منابع مالی مورد نیاز برای مقابله با کرونا شده است، خواستار پایان انفعال جامعه جهانی در این زمینه شد. بهزاد صابری، مشاور وزیر امور خارجه، در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: کشورهای درگیر با کووید-19، هر یک در حال اختصاص میلیاردها برای مقابله با شیوع این ویروس و اثرات اقتصادی و اجتماعی آن بر مردم هستند. تحریم های غیرقانونی و یک جانبه آمریکا و انفعال شرم آور دیگران در تبعیت از این تحریم ها، باعث محروم شدن ایران از منابع مالی مورد نیازش شده است. وی در ادامه تاکید کرد: به این انفعال پایان دهید. صابری همچنین در پیام خود با قراردادن یک هشتگ افزود: تحریم های ایران را متوقف کنید.

فراخوان گوترش برای کاهش سرایت ویروس کرونا

شرق: دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی درباره کووید- 19، تمامی دولت ها را فراخواند تا هم اکنون تلاش خود را برای کاهش سرایت ویروس کرونا به کار گیرند و بر آن بیفزایند.

 متن کامل پیام آنتونیو گوترش که چهارشنبه، 11 مارس برابر با 21 اسفندماه جاری در مقر سازمان ملل انتشار یافت به شرح زیر است:

همگی ما با تهدیدی مشترک روبه رو هستیم؛ یعنی ویروس کرونا یا کووید- 19.

اعلامیه 11 مارس درباره همه گیری این ویروس، فراخوانی برای اقدام است؛ یعنی خطاب به هر فرد در هرجا. همچنین فراخوانی برای مسئولیت و همبستگی به عنوان مللی متحد و مردمی متحد.

همان گونه که علیه این ویروس مبارزه می کنیم، نباید اجازه دهیم ترس هم تبدیل به ویروس شود.

هنوز می توانیم با یکدیگر روند این همه گیری را تغییر دهیم، اما آن به معنی رفع بی تحرکی است.

بهترین علم به ما می گوید اگر کشورها مردم خود را برای پاسخ، شناسایی، آزمایش، مراقبت، قرنطینه و ردیابی بسیج کنند، می توانیم راه طولانی کاهش سرایت این ویروس را طی کنیم.  

اینجانب تمامی دولت ها را فرامی خوانم تا هم اکنون تلاش خود را به کار گیرند و بر آن بیفزایند.

و از آنجا که این بحرانی است که همه را تحت تاثیر قرار می دهد، همگی باید نقش خود را ایفا کنیم.

همچنان که عزادار تمامی کسانی هستیم که جانشان را از دست داده اند و برای خانواده هایی متاثریم که در رنج به سر می برند، ضروری است همبستگی خود را با محروم ترین افراد شامل سالمندان، بیماران، افراد فاقد بیمه های درمانی یا در لبه فقر، بروز دهیم.

اجازه دهید با تلاش برای رفع مشکل، بدون انگ به پیش برویم. می توانید روی سازمان ملل متحد حساب کنید که سهم خود را انجام می دهیم. اجازه دهید به اتفاق بر این خطر مشترک غلبه کنیم.

توییت سفیر انگلیس درباره خرید دستمال توالت

ایسنا: سفیر انگلیس در تهران با انتشار توییتی به رفتار هم وطنانش برای هجوم به فروشگاه ها در انگلیس، همچنین در دسترس بودن مایحتاج روزانه در فروشگاه های ایران، واکنش نشان داد. راب مک ایر با انتشار تصویری از قفسه های دستمال توالت در فروشگاهی، در صفحه توییترش نوشت: خرید امروز در تهران. همان چیزی که شما نگرانش بودید. توییت سفیر انگلیس در واکنش به رفتار هم وطنانش  است که در عرض یک ساعت فروشگاه های انگلیس را خالی کردند.