آرشیو دو‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۳۶۷۱
روزنامه فردا
۱۶
روزهای کرونایی

گان و ماسک به جای لباس شب عید

درحالی که بسیاری از کسب و کارها روی فروش شب عید حساب ویژه ای باز کرده بودند و منتظر بودند تا در این شرایط اقتصادی بخشی از درآمدهای شان را از بازار شب عید کسب کنند، شیوع کرونا به آنها و بسیاری دیگر شبیخون زد. هنوز پیش بینی درستی از میزان خسارت واردشده به این کسب وکارها منتشر نشده است، ولی همه به خوبی می دانیم در نتیجه فشار اقتصادی ای که از کرونا به بسیاری از کسب وکارها وارد شده، چند ماه سختی در ابتدای سال در انتظار ماست. 

یکی از این صنایعی که خودش را برای درآمدزایی گسترده در شب عید آماده کرده بود صنعت پوشاک کشور بود که با اتفاقات رخ داده با رکودی بزرگ مواجه شد. با این حال و در میان همه این مصائب، شنیدن برخی اخبار مایه دلگرمی است؛ از جمله اینکه بسیاری از تولیدی های لباس با اینکه خودشان را برای تولد انبوه شب عید آماده کرده بودند، خیلی زود تغییر کاربری دادند و در تولیدی های خودشان اقدام به تولید ماسک و گان پزشکی کردند. حجم بالای تقاضا و کمبود تجهیزات محافظتی پزشکی به ویژه برای کادر درمان در سرتاسر کشور موجب شد تا بسیاری از این تولیدی ها پا پیش بگذارند و در کارگاه های شان ماسک و گان پزشکی تولید کنند. این تغییر کاربری با سختی هایی هم همراه بود. مهم ترینش این بود که چرخ های خیاطی این تولیدی ها برای دوخت ماسک و گان مناسب نبود. با این حال و با چند روز تاخیر و ایجاد تغییراتی در خط تولید توانستند خطوط تولید خود را در اختیار تامین تجهیزات پزشکی بیمارستان ها بگذارند. در تهران حداقل پنج برند بزرگ تولید لباس، خطوط تولید خودشان را در اختیار تامین مایحتاج کادر درمانی بیمارستانی قرار دادند.

 نکته جالب درباره تغییر کاربری ها این است که برخی از این تولیدی ها این کار را به صورت رایگان و تنها در حمایت از کادر پزشکی بیمارستانی انجام می دهند. یکی از برندهای معروف ایران که این روزها خط تولید خودش را در به تولید گان پزشکی و ماسک اختصاص داده در حساب اینستاگرامش نوشته است: «کادر درمانی و پزشکی نیاز مبرم به گان و ماسک دارند. مردان و زنان خیاط زیادی با غیرت و خودجوش پشت چرخ ها نشستند و شبانه روز در حال تولید این لباس ها هستند. هر روز کارگاه های بیشتری به کمک ما می آیند و تولید ما در حال افزایش است. بسیاری از کسانی که این روزها پشت چرخ خیاطی ها در حال دوخت و دوز هستند به صورت داوطلبانه آمدند تا به کادر درمانی بیمارستان ها که از کمبود تجهیزات رنج می برند، کمک کنند. پشت کادر درمانی بیمارستان ها مردان و زنان باغیرتی هستند که رایگان و باعشق در حال کار هستند». با این حال و در حالی که از تولیدی های زیادی اخباری مبنی بر راه اندازی خط تولید ماسک و گان پزشکی به گوش می رسد، اما گویا مشکلی بزرگ تر از تغییر خط تولید برای تولید این محصولات در میان است و آن هم تامین مواد اولیه تولید ماسک و گان است. یکی از تولیدکنندگان بخش خصوصی که به تازگی خط تولیدش را به تولید ماسک اختصاص داده می گوید که بزرگ ترین مشکل در راه تولید انبوه ماسک متناسب با نیازهای این روزهای کشور کمبود مواد اولیه است. 

او در این زمینه می گوید که برخی از تولیدی ها خودشان داوطلبانه پارچه تهیه کرده اند تا تجهیزات بیمارستان را تامین کنند، با این حال حمایت درستی از سایر تولیدی ها که آمادگی تامین نیازهای بیمارستانی و درمانی را در این روزها دارند نمی شود و پارچه مورد نیاز به آنها تحویل داده نمی شود. علاوه بر تهران، در بسیاری از شهرستان ها هم این روزها تولیدی های لباس در حال تامین مایحتاج کادر درمانی بیمارستان ها هستند. 

در این میان البته مواردی از کارخانه های کوچک تر  هم هستند که به صورت سه شیفت مشغول کارند تا بخش هایی از تهیه گان و ماسک را انجام دهند و به کارخانه های اصلی تهیه کننده برسانند. در این میان هم از بی کاری کارگران خود جلوگیری کرده اند هم در صورت عدم سودجویی گامی برای هم وطنان خود برداشته اند.