آرشیو شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۷۳۳۰
جهان
۴

توافق پرابهام رهبران اروپا برای فرار از بحران فروپاشی

زهره صفاری

نشست 4 ساعته مجازی روز پنجشنبه سران اتحادیه اروپا با توافق کلی بر سر تخصیص بودجه نیم میلیارد یورویی برای احیای اقتصاد کشورهای متاثر از ویروس کرونا به پایان رسید. گرچه این نشست پایان بخش بحث های ناتمام جلسه دو هفته قبل وزرای دارایی اتحادیه اروپا برای تایید بسته حمایتی این سازمان به اعضایش بود و قرار است از اول ژوئن(حدود یک ماه و نیم دیگر) اجرایی شود اما با توجه به مشخص نبودن جزئیات چگونگی تخصیص این بودجه همچنان با اما و اگرهایی همراه است و شرایط به نتیجه جلسه 6 می وابسته خواهد بود.

به نوشته «فرانس پرس»، نخست وزیر ایتالیا که کشورش بعد از امریکا بیشترین تلفات «کووید-19» را داشته و با قوانین سختگیرانه قرنطینه و ممنوعیت ترددها، آسیب شدید اقتصادی را نیز متحمل شده است، با وجود ناراحتی از رفتار برخی اعضا، روند این جلسه را مثبت ارزیابی کرد اما «امانوئل مکرون»، رئیس جمهوری فرانسه قضاوت درباره این جلسه را به پس از مشخص شدن جزئیات این بسته حمایتی موکول کرد و گفت: «شکل توزیع این پول مهم است. اگر این سرمایه بدهی برخی کشورها مانند ایتالیا، بلژیک و یونان که آسیب زیادی در این بحران خورده اند را بیشتر کند، بدون شک به خواسته ما نزدیک نخواهد بود.»

اقتصاد اروپا پس از شیوع «کووید19» شوک شدیدی را متحمل شد به طوری که با بسته شدن مرزها بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا، حتی آنها در تامین نیازهای پزشکی و درمانی نیز با مشکلات بسیاری روبه رو بودند. در این شرایط «کریستین لاگارد»، رئیس بانک مرکزی ایتالیا نسبت به کاهش 5 تا 15 درصدی بازده اقتصادی اتحادیه اروپا هشدار داد و خواستار اقدام فوری برای رفع این شرایط شد. به گزارش رویترز، براساس یک تحقیق علمی رشد اقتصادی در سال 2020 بیش از 5.4 درصد سقوط خواهد داشت که این شرایط گرچه در مقایسه با سیر نزولی 7.5 درصدی اقتصاد امریکا شرایط بهتری را برای قاره سبز نوید می دهد اما همچنان بدترین رکود تاریخی اتحادیه اروپا را رقم خواهد زد.

اما با وجود این هشدارها و ضرورت اقدامات فوری، گرچه بسته حمایتی نیم تریلیون یورویی برای تامین امنیت اقتصادی کارگران، صنایع و دولت ها در قالب طرح مکانیسم پایداری اروپا، پس از چند هفته تعلل به تصویب رسید اما همچنان دوقطبی شمال و جنوب اتحادیه بر سر طرح بدهی مشترک پابرجا مانده است. ایتالیا با اینکه روند را مثبت ارزیابی کرده اما همچنان معتقد است کمک اتحادیه باید به صورت یک امتیاز به دولت ها تعلق گیرد چراکه وام تنها بدهی آنها را بیشتر می کند. اسپانیا نیز که مانند ایتالیا در بحران کرونا اقتصادش با آسیب جدی روبه رو است بر ثبت این امتیاز تاکید دارد. این در حالی است که مخالفان شمالی مانند اتریش، فنلاند، سوئد، دانمارک و هلند با اصل این کمک موافق بوده اما حاضر به پذیرش بدهی کشورهای دیگر نیستند. در این میان اما آلمان که پیشتاز گروه مخالفان بدهی مشترک است، برخورد مسالمت آمیزتری داشته به طوری که آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، پس از این نشست بر همکاری کشورش برای تامین بودجه مورد نیاز اتحادیه در زمان مشخص تاکید کرده و گفت: «این ویروس مدت ها با ما خواهد ماند اما شرایط برای آلمان زمانی خوب پیش می رود که اروپا رو به جلو حرکت کند.»

«اورسلا فون در لاین»، رئیس کمیسیون اروپا که معتقد است تاکنون حدود 1.8 تریلیون یورو به دولت ها کمک شده است، در راستای طرح بهبودی اقتصادی بر لزوم افزایش بودجه اتحادیه در سال های 2021 تا 2027 و افزایش سهم کشورها در صورت نیاز تاکید دارد. به عبارت دیگر او طرح بهبودی اقتصادی را منوط به ضمانت مشروط کشورها برای تخصیص بیشتر درآمد خالص خود به اتحادیه اعلام کرد و گفت: «باید بودجه را تا یک تریلیون یورو برسانیم.»

به گزارش «یورو آبزرور»، بدون شک مشارکت اعضا برای تامین بودجه سال های آینده اتحادیه برای احیای اقتصاد در پساکرونا با مشکلات بسیاری همراه خواهد بود و با جلسات مجازی به نتیجه ای نخواهد رسید. بنابراین پیش بینی این توافق تا سال آینده یا دست کم پس از شروع تابستان دور از ذهن نیست.

این در حالی است که یکی از دیپلمات های ارشد حاضر در جلسه روز پنجشنبه گفت: «بررسی ابعاد این جلسه نشان می دهد که با وجود همه مخالفت ها روند به سمت طرح بدهی مشترک پیش می رود.» اما در مقابل یکی از مقامات ارشد اتحادیه اروپا نیز معتقد است: «دریافت اوراق قرضه دایمی برای بسیاری از اعضا قابل هضم نیست چراکه سران کشورها باید پاسخگوی افکارعمومی داخلی خود نیز باشند.»

شکاف میان اقتصادهای قوی و ضعیف در اتحادیه اروپا به باور تحلیلگران «گاردین»، ترس از فروپاشی را بیش از بحران اقتصادی پیش روی مقامات این سازمان قرار داده است. براساس گزارش «فرانس پرس» نیز اینکه نشست ویدئوکنفرانسی 27 عضو اتحادیه اروپا بدون هیچ بیانیه مشترک رسمی به پایان رسید بر فاصله گرفتن کشورهای عضو از یکدیگر و بحران در اتحادیه اروپا صحه می گذارد.