آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۱
اخبار کشور
۲

لاریجانی: نظر شورای نگهبان فصل الخطاب است

رئیس مجلس با بیان اینکه از این دوره مجلس درس های زیادی آموختم، درخصوص برنامه اش برای دوره پس از نمایندگی گفت: خانه اصلی ما دانشگاه است؛ به دانشگاه می روم و تدریس می کنم.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما به تشریح عملکرد مجلس دهم پرداخت و ضمن اشاره به عناوین و اهمیت برخی قوانین تصویب شده در خانه ملت گفت: در این مجلس قانون بازنشستگی و منع به کارگیری آنها را اصلاح کردیم. با اصلاح این قانون دستگاه های اجرایی مجبور شدند که از جوانان استفاده کنند.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس گفت: مجلس دهم قانون مربوط به توسعه اشتغال در مناطق روستایی و عشایری را تصویب کردیم. همچنین ما قانون بخشودگی جرائم را به تصویب رساندیم که اهمیت زیادی دارد چراکه بسیاری از افراد جرائم خرد دارند و با اینکه شورای نگهبان چندین بار آن را رد کرد اما اصرار کردیم و به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد و در نهایت به تصویب رسید.

بعد از پایان دوره نمایندگی به دانشگاه می روم

لاریجانی همچنین در پاسخ به این سوال مجری که بعد از ریاست 12 ساله مجلس در کجا ادامه فعالیت خواهید کرد؟، گفت: خانه اصلی ما دانشگاه است، من از این دوره مجلس خیلی درس آموختم، تلاش کردیم برخی از مشکلات مردم را حل کنیم، به دانشگاه می روم و تدریس می کنم، خانه اصلی من دانشگاه است، وظیفه مان را برای انقلاب ایفا می کنیم.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه مجلس دهم در شرایطی کار را انجام داد که ازیک طرف تلاشش بر اجرای گام دوم بود و ازیک طرف مشکلات پیش آمده از تحریم ها را پیش رو داشت که باید هر دو را مدنظر قرار می داد، اضافه کرد: نمایندگان در مجلس دهم قوانینی همچون حمایت از تولید جلوی واردات بی رویه، تاسیس و اداره مدارس غیردولتی و قانون بخشودگی وام ها و جرائم آنها بود که میلیون ها نفر وام های خرد گرفته که نتوانسته بودند به موقع آن را پرداخت کنند چون جرائم سنگینی هم داشتند. مجلس برای رفع این مشکل قانونی تصویب کرد که با اصرار به مجمع رفت و در نهایت تصویب شد. با این قانون جرائم بخشیده شده و وام گیرندگان نفسی گرفته تا بتوانند وام هایشان را پس دهند.

لاریجانی با اعلام اینکه قوانینی همچون حمایت از هنرمندان، استادکاران و صنایع دستی، قانون اصلاح چک در مجلس دهم تصویب شد، اظهار داشت: پیش از آن افراد زیادی به خاطر صدور چک به زندان می رفتند که با این قانون از این اتفاق جلوگیری شد.

مقرر شد برای رفع مشکل مسکن، زمین یا وام بدهند

نماینده قم در مجلس دهم با بیان اینکه برای رفع مشکل مسکن نیز جلساتی با وزیر راه داشتیم، ادامه داد: خروجی این جلسات این بود که در نهایت مقرر شد در شهرهای کوچک اراضی به افراد واجد شرایط داده شده و در شهرهای بزرگ این افراد وام بدهند.

تلاش کردیم در موضوع نظارت دعوا راه نیفتد

وی در پاسخ به سوالی درباره عملکرد مجلس در حوزه نظارت گفت: مقام معظم رهبری درباره نظارت تاکید داشتند که نظارت و همکاری صمیمانه دو بخش تفکیک ناپذیر هستند. یعنی نظارت به معنای جدال با قوای دیگر نیست بلکه هدف از آن حل مشکل است. گاهی برخی فکر می کنند نظارت بدان معناست که مجلس مرتب یقیه دولت و قوه قضاییه را بگیرد. حال اینکه مقام معظم رهبری بیان کردند که نظارت به معنای دخالت در کار سایر قوا نیست و باید تنگناها در نظر گرفته شود کمااینکه ما در چهار سال کاری خود موضوع تحریم ها را داشتیم که با شیوع کرونا وضعیت بیشتر مشخص شد؛ ویروسی که همه دنیا را بهم ریخت. مقام معظم رهبری فرمودند که باید به قوه مجریه کمک کرد. ما هم تلاش کردیم در موضوع نظارت به تنگناها توجه کنیم و همکاری و تعامل داشته تا کار مردم حل شود و دعوا راه نیفتد.

خبر شهادت حاج قاسم سلیمانی، برایم بسیار تلخ بود

لاریجانی درباره تلخ ترین و شیرین ترین خاطرات خود از مجلس دهم اظهار داشت: در زمانی که مجلس قانون برنامه پنجم توسعه را تصویب می کرد یکی از دوستان آمد و گفت که برای آیت الله هاشمی رفسنجانی حادثه ناگواری رخ داده است و بنده جلسه را ترک کردم و فهمیدم که ایشان رحلت کرده است و بسیار متاسف شدم چرا که ایشان خدمت بسیار زیادی به انقلاب کرد.

عضو کمسیون اصل 90 مجلس تصریح کرد: مورد دیگر هم درباره شهید حاج قاسم سلیمانی بود که بنده در حوزه انتخابیه قم بودم و شب قبل هم خوابم نبرد و تا صبح داشتم کارتابل های بسیار زیاد مجلس را انجام می دادم که یکی از محافظان بنده در زد و گفت که حادثه ای برای حاج قاسم رخ داده است و با هراس بلند شدم و به تهران آمدم و بین راه با آقای حجازی صحبت کردم که گفت حضرت آقا فرمودند ساعت 11 خدمت ایشان بروم که این حادثه هم برای بنده بسیار تلخ بود.

لاریجانی در پاسخ به سوالی درخصوص بگومگوهای اخیر درباره رد صلاحیت های انتخابات است، گفت: البته بنده فکر می کنم که جایگاه شورای نگهبان باید حفظ شود و مورد احترام باشد و بنده دفاع نمی کنم که به شورای نگهبان اسائه ادب شود.

به گزارش تسنیم، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: این بگومگوهایی که شما می گویید تا حدی مربوط به تایید صلاحیت ها بود و ضمن اینکه باید پذیرفت در این باره شورای نگهبان فصل الخطاب است اما این نقد را دارم که در برخی جاها به صورت دقیق عمل نشد.