آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۱
اخبار کشور
۳

رئیس جمهور آیین نامه «جایزه جهانی سردار سلیمانی» را ابلاغ کرد

آیین نامه «جایزه جهانی سردار سلیمانی» مصوب جلسه 827 شورای عالی انقلاب فرهنگی، از سوی حسن روحانی، رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شد.

این جایزه در راستای ترویج و حفظ ارزش های والای انسانی و اسلامی در زمینه مفاهیم مبارزه، ایثار و مقاومت در برابر جبهه استکبار جهانی و به منظور تکریم و پاسداشت مجاهدت ها و ایثارگری های سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در جبهه های حق علیه باطل طی سال های متمادی، تدوین و تصویب شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجو، به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، جایزه جهانی سردار سلیمانی در دو سطح و متناسب با گستره و محدوده جغرافیایی و میزان اثرگذاری ایثار، با عناوین «جایزه عالی سردار سلیمانی» و «جایزه سردار سلیمانی» اعطاء خواهد شد که دوره زمانی آن به صورت دوسالانه و در هر دوره به یک نفر در هر زمینه است.

همچنین جایزه در یک زمینه اصلی «مبارزه و مقاومت» و 6 زمینه فرعی «مردم و اجتماع»، «فرهنگ و هنر»، «سیاست»، «آموزش و پژوهش»، «رسانه» و «ورزش» به نامزدهای حائز شرایط بنا به تشخیص کمیته های تخصصی، اهدا می شود.

«جایزه عالی سردار سلیمانی» و «جایزه سردار سلیمانی» شامل تندیس، لوح تقدیر و هدیه ویژه در هر دوره توسط شورای سیاست گذاری تعیین و اعلام می شود و به فرد انتخاب شده اعطا خواهد شد که شورای سیاست گذاری می بایست بار مالی مترتب بر اجرای این آیین نامه را از طریق مشارکت خیرین و واقفین و نیز حمایت نهادهای فرهنگی ایرانی و بین المللی تامین کند.

اعضای شورای سیاست گذاری این جایزه به شرح ذیل مشخص شده اند: دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی (رئیس شورای سیاست گذاری)، دبیر شورای سیاست گذاری، وزیر امور خارجه یا نماینده ایشان، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی یا نماینده ایشان، رئیس جامعه المصطفی العالمیه، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان صدا و سیما یا نماینده ایشان، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزیر ورزش و جوانان، معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، رئیس سازمان فرهنگی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دبیرکل اتحادیه رادیو و تلویزیون های جهان اسلام، نماینده حزب الله لبنان، نماینده جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)، نماینده جنبش جهاد اسلامی، نماینده جنبش انصارالله یمن، سه نفر عضو حقیقی به پیشنهاد شورای سیاست گذاری و تایید شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی.

گفتنی است، اعضای بندهای 13، 14، 15 و 16 حسب مورد و حسب موضوع با دارا بودن حق رای در جلسات حضور می یابند و محل دبیرخانه جایزه در دبیرخانه مجمع جهانی بیداری اسلامی است که این دبیرخانه از دو بخش تخصصی و اجرایی تشکیل می شود.