آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۱
اخبار کشور
۳

اخبار ادبی و هنری

محمدکاظم کاظمی، شاعر افغانستانی: کیهان بچه ها، مرا با دنیای ادبیات آشنا کرد

یک شاعر گفت: من داستان نویس نبوده و نیستم و شعر برای کودکان نگفته ام، اما کیهان بچه ها مرا با دنیای ادبیات آشنا کرد.

به گزارش جام جم، محمدکاظم کاظمی، شاعر اهل افغانستان با بیان مطلب فوق ادامه داد: کودکی و نوجوانی من در افغانستان سپری شد و از طریق مسافرانی که از ایران می آمدند و با خودشان کتاب و مجله می آوردند با «کیهان بچه ها» آشنا شدم. برخی از کتاب فروشی ها هم بودند که کتاب و مجلات ایرانی را می فروختند.

وی  همچنین گفت: ما در افغانستان مجله رنگی با کیفیت «کیهان بچه ها» نداشتیم و این مجله برای من یکی از زیباترین پدیده های زندگی بود.

کاظمی افزود: وقتی برای اقامت همیشگی به ایران آمدم، سنم از خرید و خواندن کیهان بچه ها گذشته بود، اما هیچ وقت خاطره خواندن و لذت کیهان بچه ها را از یاد نمی برم.

هنرآفرینی 30 هنرمند در حرم رضوی

بیش از 30 هنرمند حوزه تجسمی برای پاسداشت مجاهدات مردم مظلوم فلسطین جمعه دوم خرداد ماه در حرم مطهر رضوی هنرآفرینی می کنند.

محمدعلی رجبی، سید مسعود شجاعی طباطبایی، مسعود نجابتی، علی وزیریان، خشایار قاضی زاده، سید حمید شریفی آل هاشم، عبدالحمید قدیریان، حسن روح الامین، سید عبدالله حاجی سیدحسن، عباس برزگر گنجی، مازیار بیژنی، مهدی فرخی، منصوره امیری، عباس گودرزی، حسین عصمتی، رضا بدرالسماء، زینب رجبی، مهدی حاجی محمدی، محمدصابر شیخ رضایی، ثارالله فرخ، زهرا اسدیان، علی محمد شیخی، حسین یوزباشی، حشمت الله نوروزی گودرزی، محمد روح الامینی، محمد حبیبی، محمدعلی نادری، محمد اسدی جوزانی، غلامرضا قلی پور، نوید سیمبر، ناصر تقی زاده، عبدالمجید شاهواروقی فراهانی، سید مهدی حسینی الهاشمی و... هنرمندانی هستند که در آئین «بر آستان قدس» به خلق آثار هنری در رشته های تجسمی می پردازند.

هدف از این رویداد پاسداشت سال ها مبارزه و جهاد مظلوم مردم فلسطین و ایفای نقش هنر متعهد در دفاع از مظلومان عنوان شده است.

این آئین به همت مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری و سپهر سوره هنر روز جمعه دوم خرداد ماه همزمان با روز قدس در صحن قدس حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار می شود.

حمایت صدا و سیما از مستند سازان با رشد 50 درصدی حق پخش

رئیس چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند رسانه ملی از حمایت بیشتر از مستندسازان با رشد 50 درصدی حق پخش در این دوره خبر داد.

سلیم غفوری رئیس چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند و مدیر شبکه مستند با اعلام آغاز به کار چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند گفت: این جشنواره در بخش های فیلم مستند، عکس مستند و مستند نگاری فعالیت خود را شروع کرده است.

غفوری افزود: چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند در بخش مستندنگاری، این جشنواره می کوشد تا با تشویق خبرنگاران و روزنامه نگاران برای افزایش قدرت نویسندگی، تحلیل و توصیف و انتخاب برترین گزارش های مستند در رسانه های نوشتاری طی دو سال گذشته گامی در جهت گسترش این رویکرد در جامعه بردارد.

وی تصریح کرد: بخش عکس مستند هم با هدف شناسایی و حمایت از عکاسان مستعد و فعال در حوزه عکاسی مستند، کمک به رشد کیفی تولید و دیده شدن عکس مستند و حمایت و تقویت جریان تولید عکس مستند برگزار می شود.

مدیر شبکه مستند همچنین با اعلام رشد 50 درصدی حق پخش آثار راه یافته به چهارمین جشنواره مستند ادامه داد: امسال به مبالغ نقدی جوایز چهارمین جشنواره مستند افزوده شده تا مستند سازان با انگیزه بیشتری در این رویداد ملی شرکت کنند.

رئیس چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند تاکید کرد: از ویژگی های دیگر این دوره اضافه شدن جوایز تخصصی مانند تدوین، تصویر و پژوهش و صدا به جشنواره است تا دیگر زحمت کشان عرصه مستند هم از این رویداد بی نصیب نباشند.

سلیم غفوری خاطرنشان کرد: در بخش مستند نگاری هم امسال افزایش رقم جایزه را شاهد خواهیم بود تا نویسندگان و خبرنگاران دغدغه مند عرصه رسانه با انگیزه ای مضاعف در این دوره جشنواره مشارکت داشته باشند.

مواد مخدر جان هنرپیشه نوجوان آمریکایی را گرفت

«لوگان ویلیامز» کودک هنرپیشه مجموعه تلویزیونی «فلش» بر اثر مسمومیت با داروی فنتانیل جان خود را ازدست داد. فنتانیل امروزه به ویژه در کانادا به ماده مخدر وحشتناکی تبدیل شده که جان نوجوانان و جوانان این کشور را تهدید می کند.

به گزارش خبرنگار فارس به نقل از ورایتی، لوگان ویلیامز، هنرپیشه نوجوانی که در سریال تلویزیونی «فلش»(The Flash) ظاهر شد، در 16 سالگی درگذشت. مادرش فاش کرد که مرگ وی ناشی از مصرف بیش از حد فنتانیل بوده که مسکنی قوی و شبه هروئین است.

«مارلیس اسمیت» در مصاحبه با نیویورک پست اعلام کرد که نتایج اولیه تست سم شناسی نشان می دهد که لوگان به علت مصرف بیش از حد این داروی حاوی مواد افیونی درگذشته است.

او برای کمک به مشکل اعتیاد پسرش مجبور به نقل مکان شد تا او را به یک مرکز درمانی در ایالات متحده و یک مرکز در بریتیش کلمبیای کانادا بفرستد.

مادرش یکی از دلایل اعتیاد لوگان در سن پایین را زندگی در یک خانه با دوستانش در همان مقطع بازیگری عنوان می کند.