آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۱
اقتصادی
۴

شورای رقابت قیمت های جدید خودرو را اعلام کرد

قیمت جدید محصولات ایران خودرو و سایپا بر اساس جدیدترین دستورالعمل شورای رقابت مشخص شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، طبق جدیدترین دستورالعمل قیمت گذاری خودرو که توسط شورای رقابت تدوین شد، قیمت جدید محصولات ایران خودرو و سایپا​ مشخص و جهت اجرا به این بنگاه های تولیدی ابلاغ شد

بر اساس این دستورالعمل، قیمت هر دستگاه سایپا 131 معادل  37 میلیون و 400 هزار تومان و هر دستگاه پژو 405 بنزینی 54 میلیون و 700 هزار تومان تعیین شده است. همچنین خودروهای پرفروشی همچون پارس سال 66 میلیون و 300 هزار تومان، پژو 206 تیپ پنج 71 میلیون و 700 هزار تومان، سمند ال ایکس 54 میلیون و 300 هزار تومان، تیبا 46 میلیون تومان و پراید 111 با نرخ 36 میلیون و 900 هزار تومان قیمت گذاری شدند.

بر اساس مصوبات شورای رقابت، با توجه به شرایط موجود بازار به ویژه تحریم های ظالمانه در مورد صنعت خودروی کشور هزینه های مربوط به تامین قطعات و تجهیزات از خارج از کشور علاوه بر نرخ ارز و سایر هزینه های متعارف، هزینه های معاملاتی را تحمیل می نماید که برای سال 1399 به میزان پنج درصد در نظر گرفته می شود.

این شورا همچنین تصویب کرد که «براساس محاسبات انجام شده در چارچوب فرمول و دستورالعمل مصوب شورا و با فرض ثابت گرفتن بهره وری و کیفیت خودروهای تولیدی در شرایط فعلی، محاسبات مرکز ملی رقابت نشان می دهد که قیمت های پایان اسفند 1398 نسبت به قیمت های اعلام شده در بهمن ماه 1397 طبق جدول ارسالی از سوی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان که به شورای رقابت اعلام شده و به تایید ستاد تنظیم بازار رسیده است، برای شرکت ایران خودرو بطور میانگین 10 درصد و برای شرکت سایپا 23 درصد افزایش خواهد داشت. (مشروط بر آنکه میانگین وزنی افزایش با احتساب تیراژ از درصدهای مذکور تجاوز ننماید.)»

«در مورد خودروهایی که تاکنون شورای رقابت مشمول شرایط انحصاری تشخیص نداده است یا آنهایی که از شمول دستورالعمل خارج کرده است، در شرایط فعلی و با توجه به ممنوعیت کلی واردات خودرو، بازار این خودروها نیز از شرایط بازار انحصاری برخوردار شده است. و لذا شورای رقابت در مورد خودروهای به شرح پیوست با پایه قراردادن قیمت های سال 1396 که بازار آنها در شرایط متعادل قرار داشته است، اعمال دستورالعمل مصوب خود را تایید می کند و مرکز ملی رقابت ضمن اعمال نرخ تورم اعلام شده بانک مرکزی با همان شرایط خودروهای مشمول محاسبات لازم را انجام و جهت اجرا به ستاد تنظیم بازار اعلام نماید.»

بر اساس این گزارش، طی روزهای گذشته بر سر اعلام قیمت جدید خودروها بین شورای رقابت و ستاد تنظیم بازار کشمکش ایجاد شده بود و اعلام قیمت ها با وجود وعده قبلی رئیس شورای رقابت، با تاخیر همراه شده بود. در این شرایط معاون وزیر صنعت نیز اخیرا اعلام کرد که قیمت های جدید باید توسط شورای رقابت اعلام شود. بر این اساس به نظر می رسد قیمت های جدید پس از اعمال نظر ستاد تنظیم بازار نهایی و اعلام شود.