آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۶۵۲
صفحه اول
۱
ورزش

مراقب سلامت بازیکنان باشیم

هادی طباطبایی

طبق تصمیماتی که در سطح کلان کشور اتخاذ شده است قرار بر این شده که مسابقات فوتبال دوباره آغاز شود و دیروز هم زمان بندی تمرینات و شروع مسابقات به دست باشگاه ها رسید. در زمان بندی فرصتی یک ماهه برای تمرین به تیم ها داده شده است که به نظر فرصت مناسبی می آید. این زمان به تیم ها اجازه می دهد که بازیکنان به حداقل آمادگی برسند. در این بازی های باقی مانده هر تیمی که کیفیت بدنی بهتری داشته باشد می تواند نتیجه بهتری بگیرد. اما مهم تر از فرصت تمرین اجرای دقیق پروتکل های بهداشتی است چرا که باید مراقب سلامتی بازیکنان و کادرفنی بود. بازیکنان فوتبال زیر ذره بین رسانه ها هستند و اگر خدای نکرده کسی به بیماری مبتلا شود اصلا وجهه خوبی نخواهد داشت. برای اجرای پروتکل ها نیاز به منابع مالی احساس می شود. در شرایط امروز استارت تیم ها هزینه های سنگینی را به آنها وارد می کند. این خیلی کار را سخت می کند و بنابراین نیاز است جوری برنامه ریزی شود که تیمی از این حیث دچار مشکل نشود. ما در ایامی قرار داریم که همه باید به هم کمک کنند. در این مدت خیلی از نهادها و سازمان ها و حتی خیلی از افراد خیر آمدند پای کار و به مردم کمک کردند. 

خوب است حالا که تصمیم بر این شده که مسابقات فوتبال از سر گرفته شود نگاه ویژه تری هم به فوتبال از طرف دولت یا نهادهای بهداشتی یا فدراسیون فوتبال شود که آنها بتوانند از این شرایط دشوار عبور کنند. مساله سر انجام 10 بازی تا انتهای لیگ نیست بلکه به خاطر شرایطی که تیم ها متحمل شده اند آنها در آغاز فصل بعد هم دچار مشکل می شوند. هزینه های پروتکل های بهداشتی و نقل و انتقالات و سفر و اسکان همه به دوش باشگاه هاست. در ضمن نباید از تیم های لیگ پایین تر هم غافل شویم؛ آنها هم باید در این شرایط تمامی دستورالعمل ها را به خوبی رعایت کنند در حالی که با مشکلات زیادی دست به گریبان هستند. 

در نهایت باید به این نکته اشاره کنم که با تمام این تفاسیر همچنان آغاز دوباره مسابقات باشگاهی کشور اتفاق مثبتی به نظر نمی رسد. باید این سوال را همچنان پرسید که چرا لیگ باید ادامه پیدا کند؟ امسال قهرمان واقعی همین کادر درمان هستند که در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار دارند و باید جام به آنها اهدا می شد. کشورهای دیگر نظیر آلمان را می بینیم که فوتبال شان شروع شده اما باید این را در نظر بگیریم که اگر آنها لیگ شان را برگزار نکنند از لحاظ مالی ضرر می کنند اما اینجا اگر لیگ برگزار شود تیم ها ضرر مالی می کنند به این خاطر که تیم های ایرانی صاحب درآمد نیستند.