آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۱
اقتصادی
۴

بورس کالا: معاملات حقوقی ها در گواهی سکه ممنوع شد

بورس کالا اعلام کرد: بر اساس مصوبه جدید سازمان بورس، تا اطلاع ثانوی معامله حقوقی ها به جز بازارگردان ها و صندوق ها در گواهی سپرده سکه ممنوع شد.

بورس کالا دیروز با صدور ابلاغیه ای به کارگزاران و فعالان بازار گواهی سپرده طلا اعلام کرد: طبق مصوبه جدید هیئت مدیره سازمان بورس، کلیه اشخاص حقوقی به استثنای بازارگردان ها و صندوق های طلا و همچنین کدهای سبد تا اطلاع ثانوی مجاز به خرید اوراق گواهی سپرده کالایی سکه طلای بورس کالا نیستند.

پیش تر نیز ناظر بورس اعلام کرده بود: نمادهای معاملاتی گواهی سپرده کالایی سکه طلا به دلیل وجود قیمت های نامتعارف در تابلوی معاملات تا اطلاع ثانوی در مرحله پیش گشایش باقی خواهد ماند.

در پی ممنوعیت معاملات اوراق گواهی سکه برای اشخاص حقوقی، دیروز صف فروش سکه های یک روزه تشکیل شد که نشان می داد جذابیت این سکه ها ظاهرا از بین رفته است. بنابراین به نظر می رسد ممنوعیت معاملات اوراق گواهی سکه برای حقوقی ها، اثر خود را در بورس گذاشته است تا جایی که فعالان بازار می گویند دیگر سکه های بورسی جذابیتی برای سرمایه گذاران ندارند.

بر اساس این گزارش، قیمت سکه در روزهای اخیر رشد چشم گیری داشت و رسما رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است؛ سکه درحالی از شش میلیون وارد کانال هفت میلیون شد که طبق اعلام برخی فعالان بازار طلا، سیگنال افزایش قیمت را از بورس دریافت کرده بود. البته بورسی ها نظر دیگری دارند و رشد قیمت دلار را عامل اصلی گرانی سکه ارزیابی می کنند، کما اینکه با توقف نماد گواهی سکه در بورس هم رشد قیمت متوقف نشده است.

بیش از چند هفته قیمت گواهی سکه یک روزه در بورس کالا 500 تا700 هزار تومان بیشتر از بازار بود ولی در نهایت ناظر بورس اعلام کرد که نمادهای معاملاتی گواهی سپرده کالایی سکه طلا به دلیل وجود قیمت های نامتعارف در تابلوی معاملات تا اطلاع ثانوی در مرحله پیش گشایش باقی خواهد ماند.