آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۵۶۶۵
اقتصاد
۳
نبض اقتصاد

جزئیات جدید از محکومیت مفسدان اقتصادی

 سخنگوی قوه قضاییه در بیست وششمین نشست خبری خود به سوالات مختلف خبرنگاران اعم از جدیدترین احکام قضایی مفسدان اقتصادی، پرونده های مهم و موضوعات روز پاسخ داد.

به گزارش میزان، غلامحسین اسماعیلی در همین رابطه به چند حکم اخیرالصدور از ناحیه شعب ویژه اقتصادی اشاره کرد و گفت: در اولین پرونده ای که در روزهای اخیر در شعبه دوم ویژه رسیدگی به اخلال در نظام اقتصادی کشور منتهی به صدور رای شد که ابتدائا بیش از 50 متهم داشت کیفرخواستی برای 43 نفر صادر و به دادگاه ارسال شد و در دادگاه 34نفر از اخلال کنندگان در نظام اقتصادی، محکوم شدند.

زن و شوهری که 6700 خودرو از سایپا خریدند

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه عنوان کرد: در پرونده اول که یک پرونده تلفیقی است که بخشی از آن اخلال در نظام ارزی و بخشی اخلال در سکه و بازار سکه کشور و بخشی هم اخلال در نظام اقتصادی خودرو است، این پرونده ها تلفیق شد و در این 34نفر که محکوم شدند نفر اول وحید بهزادی، فرزند ابوطالب و همچنین همسرش به نام نجوا لاشیدایی، فرزند علی هر دو نفر به جرم مشارکت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی منجر به قاچاق ارز از طریق ثبت سفارشات صوری و حواله ها و امورات صرافی بدون مجوز، اخلال در نظام توزیعی نیازمندی های عمومی کشور از طریق پیش خرید بیش از 6700 دستگاه خودرو از شرکت سایپا، مشارکت در عملیات پول شویی سازمان یافته به میزان 32هزار میلیارد ریال و موضوعات مربوط به سکه که از منزل متهمه 24هزار و 700 سکه تمام بهارآزادی به علاوه یکصد کیلوگرم طلا کشف شده است، این دو نفر محکوم به اعدام شدند و حکم اعدام آنها صادرشده و البته حکم اعدام قابل تجدیدنظرخواهی در دیوان عالی کشور است؛ اما چون این احکام صادره از شعبه ویژه ما است از بیان جزئیات اتهامات و محکومیت شان معذوریت و ممنوعیت قانونی نداریم.

محکومیت 2 نماینده مجلس و مدیران سابق سایپا

سخنگوی قوه قضاییه افزود: در همین پرونده مهدی جمالی، فرزند علی اکبر، مدیرعامل سابق شرکت خودروسازی سایپا به جرم مشارکت در اخلال در نظام توزیعی به تحمل هفت سال حبس تعزیری محکوم شده است. رضا تقی زاده ماکویی، فرزند عباس، معاون سابق بازاریابی و فروش شرکت سایپا به جرم مشارکت در اخلال در نظام توزیعی خودرو به تحمل 15سال حبس محکوم شده است.

محمد عزیزی، فرزند کتابعلی، نماینده مجلس شورای اسلامی به جرم معاونت در اخلال در نظام توزیعی خودرو به تحمل 61ماه حبس تعزیری محکوم شده است. فریدون احمدی، فرزند ابوذر، نماینده مجلس شورای اسلامی به جرم معاونت در اخلال در نظام توزیع خودروها به تحمل 61ماه حبس تعزیری محکوم شده است.