آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۶۵۲
سیاست
۲
قضا

سخنگوی دستگاه قضا خبر داد: 61 ماه حبس در انتظار 2 نماینده، حکم اعدام برای زوج اخلالگر و استعفای ناگهانی وکلای طبری

سخنگوی دستگاه قضا در بیست و ششمین نشست خبری اش روز قدس را روز اسلام، مسلمانان و مردم فلسطین نامید و گفت: «روز قدس امسال چه شهرها سفید و زرد و قرمز باشد و در قرنطینه خانگی باشیم یا نباشیم و به خیابان ها بیاییم یا نیاییم و نماز جمعه داشته باشیم یا نه؛ نفرین و مرگ بر اسراییل لرزه بر رژیم غاصب خواهد انداخت.» به گفته غلامحسین اسماعیلی، روز قدس امسال پیوند مردم مسلمان با فلسطینیان تقویت می شود و پشت امریکای جنایتکار را به خاک می زنیم و نابودی آنها را فریاد می زنیم و ما هر سال در روز قدس به نابودی اسراییل نزدیک می شویم.

صدور حکم اعدام برای زوج اخلالگر اقتصادی 

او در این نشست خبری که با حضور تعداد محدود و مشخصی از رسانه ها برگزار شد، به صدور حکم اعدام برای یک زن و شوهر در پرونده ای اقتصادی خبر داد و گفت: «این پرونده بیش از 50 متهم داشت، کیفرخواستی برای 43 نفر صادر و به دادگاه ارسال شد که 34 نفر از اخلالگران محکوم شدند. 

در این پرونده که یک پرونده تلفیقی بین اخلال در نظام ارزی و نظام اقتصادی خودرو است، وحید بهزادی فرزند ابوطالب و همسر او خانم نجوا لاشیدایی هر دو به جرم مشارکت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی منجر به قاچاق ارز، از طریق ثبت سفارشات صوری، اخلال در نظام توزیعی نیازمندهای عمومی کشور از طریق پیش خرید بیش از 6700 دستگاه خودرو از شرکت سایپا، مشارکت در عملیات پولشویی به میزان 32 هزار میلیارد ریال و موضوعات مربوط به سکه که از منزل متهمه 24 هزار و 700 سکه تمام بهار و یکصد کیلو طلا کشف شده بود، محکوم به اعدام شدند و این حکم قابل تجدیدنظرخواهی در دیوان عالی کشور است.»

61 ماه حبس برای 2 نماینده 

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه از صدور احکامی دیگر در همین رابطه خبر داد که حکم 2 نماینده مجلس که سال گذشته به دلیل اخلال در بازار خودرو بازداشت شده بودند هم در میان آنها بود. بر اساس گفته اسماعیلی، محمد عزیزی نماینده اصولگرای ابهر در مجلس و فریدون احمدی نماینده اصولگرای زنجان در مجلس به جرم معاونت در اخلال در نظام توزیعی هر یک به 61 ماه حبس محکوم شدند.

حکم تخلیه منازل صادر نمی شود

سخنگوی قوه قضاییه در بخش دیگری از این نشست خبری اعلام کرد که باتوجه به وضعیت فعلی دستوری درباره عدم صدور حکم تخلیه منازل صادر و به همه مراجع قضایی ابلاغ شده است. او همچنین درباره حکم تخلیه قراردادهای منقضی اجاره در برخی مراجع قضایی گفت که به همه واحدهای قضایی ابلاغ شد در ارتباط با قراردادهای اجاره ای که موعد اجاره آنها منقضی شده نه حکم تخلیه صادر و نه حکم تخلیه ای اجرا شود و این دستور برای همه واحدهای قضایی لازم الاجراست. 

نکته دیگری که اسماعیلی درباره آن توضیح داد، آخرین وضعیت اعطای مرخصی به زندانیان در ایام کرونا بود. به گفته او، در بخشنامه ای که از سوی رییس قوه قضاییه صادر شده تکلیف بسیاری از زندانیان مشخص شده است و عده ای از زندانیان مشمول عفو شدند. او گفت: «عده ای هم بنا بر جرمی که انجام دادند و مخاطراتی که آزادی طولانی مدت آنها ممکن است داشته باشد، برابر برنامه زمانبندی و به لحاظ نوبت بندی امکانات مربوط به قرنطینه، بخشنامه کاملی صادر شده است.»

یک استعفای مصلحتی؟

اسماعیلی همچنین درباره برگزاری دادگاه اکبر طبری که قرار بود 30 اردیبهشت ماه برگزار شود، چنین توضیح داد: «دادگاه برگزار نشد.  بر اساس وعده و جدول برنامه ریزی قانونی وقتی پرونده به دادگاه کیفری یک بیاید باید خوانده شود و بعد وکلا آن را بخوانند و ما جدول دادگاه را لحاظ کردیم و قرار بود 30 یا 31 اردیبهشت دادگاه برگزار شود اما در آخرین روزی که وکلای پرونده باید نظر می دادند و در پایان مهلت نقایص پرونده را اعلام می کردند، به جای اینکه بگویند پرونده نقص دارد یا خیر، هر دو وکیل اعلام استعفا کردند و با استعفای این دو وکیل دادگاه مجبور شد که 10 روز وقت دهد که اگر متهم وکیل دیگری می خواهد تعیین کند، والا وکیل تسخیری اعمال می شود. احتمالا در دهه دوم یا سوم خرداد جلسه دادگاه برگزار شود.» او تاکید کرد که این اقدام وکلا جای تامل دارد و این موضوع را ارزیابی می کنیم، زیرا این اقدام وقت دادرسی را تعویق انداخت.

سخنگوی دستگاه قضای تحت امر سیدابراهیم رییسی در این نشست خبری، دستگیری یکی از اساتید دانشگاه شهید بهشتی در دانشگاه را تکذیب کرد و گفت: «دستگیری در دانشگاه انجام نشده و بازداشتی در خارج از دانشگاه بوده است.» بر اساس توضیحات او، حضور ضابطان در دانشگاه برای این بود که پس از بازداشت فرد اقرار کرده که بخشی از اسناد مجرمانه را در اتاق کارش در دانشگاه دارد و برای دستیابی به این اسناد، آنها را از اتاقش برداشتند و این گونه بود که سرو صدا راه انداختند.

یک بازداشتی در ماجرای اسقاط هواپیمای اوکراینی

نکته دیگری که غلامحسین اسماعیلی در این نشست خبری اعلام کرد، بازداشت یک نفر در رابطه با اسقاط هواپیمای ایران-اوکراین بود. او که چند ماه پیش در یکی دیگر از نشست های خبری اش خبر از بازداشت چند نفر در رابطه با اسقاط این هواپیما داده بود، دیروز اعلام کرد که افراد دیگری که در این رابطه بازداشت شده بودند، بعد از اتمام تحقیقات آزاد شده اند. اسماعیلی البته با اشاره به اینکه تحقیقات در این زمینه ادامه دارد از  شکایت تعدادی از خانواده های شهدای حادثه اسقاط هواپیمای اوکراینی هم خبر داد.  سخنگوی دستگاه قضا در این نشست خبری از ایجاد شورای حل اختلاف فرهنگ و رسانه هم خبر داد و گفت: «این شورا صلاحیت حقوقی و کیفری دارد. بخشی از آن ناظر به اختلاف طرف های قرارداد در خود شورا و پرونده های کیفری قابل گذشت است که به شورای حل اختلاف برای صلح و سازش فرستاده می شوند و برخی اتهامات فرهنگ و رسانه قابل گذشت نیست که جرایم غیرقابل گذشت، قابل طرح در شورای حل اختلاف نیستند.»