آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۶۵۲
سیاست
۲
چهره روز

علی لاریجانی در دفاع از مجلس دهم: چرا مذاکرات شورای نگهبان، مجمع تشخیص و قوه قضاییه علنی نیست؟

شفافیت در رای نمایندگان؛ شاید کلیدواژه یکی از سنگین ترین و جدی ترین فشارها علیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی باشد. نمایندگان اصولگرا و نزدیک به جبهه پایداری درست در روزهایی که لوایح در ارتباط با گروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF در پارلمان مطرح شده بود، به منظور جلوگیری از تصویب این لوایح با استفاده از کلیدواژه به اصلاح طلبان و اعتدال گرایان مجلس دهم تاختند و آنان را مخالف شفافیت معرفی کردند ولی در نقطه مقابل اصلاح طلبان با یادآوری فشارهای پیدا و پنهان به نمایندگان، این طرح را سیاستی برای زمین گیرسازی پارلمان عنوان کردند و در نهایت اعضای فراکسیون امید با تصویب دوفوریت طرحی در مسیر ایجاد شفافیت نه فقط در پارلمان بلکه در مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان و شوراهای عالی گام برداشتند. علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی روز گذشته و در جریان آخرین گفت وگوی تلویزیونی خود در قامت رییس قوه مقننه به این مساله اشاره کرد و با انتقاد از فشارها به پارلمان با رمز شفافیت گفت: «تمام مذاکرات مجلس علنی است و صحبت موافقان و مخالفان پخش می شود و تنها رای نمایندگان مطابق آیین نامه مکشوف نیست. مذاکرات سایر دستگاه ها چگونه پخش می شود؟ آیا مذاکرات مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان به صورت مستقیم پخش می شود؟ همه جزو یک حکومت هستیم و نمی توان گفت رادیو و تلویزیون مردمی نیست.» رییس قوه مقننه در ادامه با اشاره به برگزاری محرمانه جلسات قوه قضاییه خاطرنشان کرد: «تنها صحبت های رییس قوه قضاییه از صدا و سیما پخش می شود، آیا صحبت سایر افراد حاضر در جلسات قوه قضاییه به صورت مستقیم از رادیو و تلویزیون پخش می شود، آیا جلسات شوراهای موجود در رادیو و تلویزیون مانند شورای معاونین، سیاستگذاری و... برای مردم پخش می شود؟ من با شفافیت آرا مخالف نیستم ولی ابتدا باید تلاش شود سایر دستگاه ها نیز همانند مجلس شفاف باشند و حداقل مذاکرات آنها پخش شود؛ پس از این مرحله باید به دنبال اجرایی کردن گام بعدی بود، نمی توان در حکومت یک بام و دو هوا باشیم. نباید سایر دستگاه ها در نهایت اختفا باشند و تنها یک خبر از آنها پخش شود، اما در مورد مجلس به رغم شفافیت بسیاری که هم اکنون وجود دارد، به دنبال شفافیت بیشتر باشیم.»

 باید مصلحت را در نظر گرفت

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه به برخی فشارهای وارده در حوزه های انتخابیه کوچک تر به نمایندگان اشاره کرد و گفت: «از آنجا که برخی نمایندگان از شهرهای کوچک وارد مجلس می شوند و در برخی موارد بخش قدرتمندی در شهرها حضور دارند که به نمایندگان فشار می آورند و نماینده هنگام رای دادن باید مصلحت کشور را در نظر گرفته و بین خود و خدای خود رای دهد، ممکن است اگر آرا به صورت شفاف باشد، مانع تصمیم گیری درست شده و نماینده به لغزش بیفتد.» او همچنین ادامه داد: «ممکن است برخی نمایندگان زور نپذیرند، اما شرایط در شهرهای کوچک متفاوت است، هر عملی که نماینده را از رابطه ای که با خدا دارد و رای دادن برای مصالح مملکت بازدارد، به ضرر است.» لایجانی در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه «برخی معتقدند شفاف نبودن آرا منجر به برخی لابی گری ها می شود»، به راهکارهای حل این معضل اشاره و خاطرنشان کرد: «اگر انتخابات از سطح خرد به کلان برسد و احزاب قوی تر شوند این مشکلات برطرف می شود؛ زیرا احزاب برابر فشار افراد سینه سپر می کنند.»

مجلس حق داشت ناراحت باشد

رییس قوه مقننه در بخش دیگری از اظهارات خود به مساله اصلاح قانون انتخابات و اتهامات اخیر دبیر شورای نگهبان به پارلمان اشاره کرد و گفت: «بنده در همین موضوع به صورت تلفنی با حضرت آیت الله جنتی صحبت کردم و گفتم که چنین بحثی وجود دارد. آقای کدخدایی هم قبول داشتند و همکاری هم کردند. بر اساس این قانون، سطح انتخابات عوض شد و از حوزه خرد بالا آمد. 2 سال زمان برد و بعد در مجلس قانون آن تصویب شد، اما یک مرتبه شورای نگهبان اصل موضوع را به هم زد و گفت قسمت های مربوط به شفافیت مالی درست است. مجلس حق داشت ناراحت شود. البته ما آن قسمت شفافیت مالی را تصویب کردیم و نمی دانم گلایه برای چیست.»

می گفتیم حقوقدانان شورای نگهبان مشکل فساد دارند، خوب بود؟

لاریجانی در ادامه به بگومگوهای ایجاد شده میان شورای نگهبان و مجلس اشاره و اظهار کرد: «بگومگوهای اخیر هم مربوط به همین انتخابات و ردصلاحیت هاست. در این شرایط باید به همه وجوه توجه کرد. جایگاه شورا باید حفظ شود و مورد احترام و دفاع است و نباید به آن اسائه ادب بشود. مجلس هم همین طور.» رییس دهمین دوره مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: «درباره ردصلاحیت ها، شورای نگهبان فصل الخطاب است، البته این نقد را دارم که در برخی جاها دقیق عمل نشد. اگر ما راجع به حقوقدان ها همین کار را می کردیم و بعد می گفتیم مشکل فساد دارند، خوب بود؟ ولی مجلس با متانت رفتار کرد. در هر صورت این مسائل گذشته است و دو طرف باید از این موضوعات عبور کنند.» او درباره مقصد بعدی خود بعد از ریاست مجلس نیز گفت: «خانه اصلی ما دانشگاه است. برحسب ضرورتی که وجود داشت به رادیو و تلویزیون و بعد هم دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و مجلس آمدیم و راضی هم هستیم. وظیفه مان خدمت به انقلاب است. از مجلس هم خیلی درس آموختم. در این مدت تلاش کردم مشکلات مردم رفع شود، ولی خانه اصلی ما دانشگاه است و به آنجا برمی گردم.»