آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۵۶۶۵
ورزش
۴

اجرای قانون جدید در فدراسیون جهانی تکواندو و نگرانی های متفاوت

خوش به حال قهرمانان

مازیار فیروزی

قانون جدید فدراسیون جهانی و نگرانی تکواندوکاران ایرانی؛ چند روز پیش بود که خبر رسید فدراسیون جهانی ضریب امتیاز مسابقات جهانی و گرندپری ها را افزایش داده است. اتفاقی که باعث می شود ورزشکارانی که در این مسابقات نتایج ضعیفی می گیرند، کار سخت تری برای رسیدن به المپیک داشته باشند.

سه شنبه شب بود که جلسه ای غیرحضوری و به صورت آنلاین برگزار شد که مهم ترین تصمیم گرفته شده در آن که به صورت الکترونیکی رای گیری شد، این بود که 2 امتیاز به قهرمانی جهان، فینال گرندپری و مسابقات گرندپری اضافه شد. یعنی از این پس امتیاز رقابت های قهرمانی جهان از 12 به 14، فینال گرندپری از 8 به 10 و سری رقابت های گرندپری از 4 به 6 ارتقا پیدا کرد.

این دو امتیاز چه تاثیری دارد؟

اضافه شدن 2 امتیاز به این مسابقات مهم نتایج زیر را در پی خواهد داشت.طلای قهرمانی جهان 140 امتیاز،طلای فینال رقابت های گرندپری 100 و هر چهار مرحله گرندپری ها که در طول سال برگزار خواهد شد نیز 60 امتیاز برای نفر نخست ثبت خواهد کرد. نفرات دوم به بعد نیز امتیازاتی متناسب با جایگاه خود در رده بندی دریافت می کنند.

نگرانی تکواندو کاران غیر قهرمان!

این تغییر امتیاز که از سوی فدراسیون جهانی اعلام شده است برای آنهایی که معمولا روی سکوی قهرمانی می روند چندان تفاوتی را ایجاد نمی کند و حتی باعث می شود تا فاصله را با رقبای پایین تر خود بیشتر کنند،به همین دلیل هم هست که آنها نگران این اتفاق نیستند اما سایر ورزشکاران که تا رسیدن به مراحل یک چهارم مبارزه می کنند، این افزایش امتیازات می تواند تاثیر زیادی روی ارتقای رنکینگ آنها داشته باشد.

فریبرز عسگری: به نفع قهرمانان است

پس از اعلام این قانون فریبرز عسگری سرمربی تیم ملی تکواندو در این باره اظهار نظر جالبی می کند. او می گوید که این اتفاق باعث می شود تا حاشیه امنیت برای آنها که در صدر رنکینگ هستند بیشتر شود: «این اتفاق به سود قهرمانان است. آنهایی که می خواهند تازه وارد رنکینگ بشوند کار سختی خواهند داشت. البته نباید استثناهای تکواندو را نادیده گرفت که سطح فنی بالایی دارند و تازه وارد می شوند و با کسب این امتیازات بالا، خود را به رده های بالای جدول می رسانند.»

رضا مهماندوست: این قانون ظلم است

رضا مهماندوست سرمربی سابق تیم ملی تکواندو هم درباره این قانون جدید نظرش را می گوید:«از نظر من تغییر امتیازها نباید چندان تاثیر گذار باشد و برای این حرفم دلیل دارم.خب آن که در ورزش نخبه است و سطح فنی بالایی دارد می تواند به حد نصاب ها برسد.در ورزش قهرمانی همه چیز بستگی به تلاش، برنامه ریزی، تمرینات، فدراسیون و...دارد.»

مهاندوست ادامه داد: فکر می کنم اجرای این قانون برای فدراسیون جهانی یک منبع درآمد خوب است. آنهایی که در گرندپری ها و مسابقات جهانی مدال و امتیاز نمی گیرند مجبور هستند ورزشکاران خودشان را به مسابقات بیشتری اعزام کنند تا بتوانند این امتیازات از دست رفته را جبران کنند.من فکر می کنم این ظلم به کشورهایی است که از لحاظ مالی در پایین ترین سطح هستند.به نظرم سیاست فدراسیون جهانی فقط برای کسب درآمد است؛ چرا که هر تورنمنت ثبت نام دارد، هزینه های جانبی و خیلی چیزهای دیگر.»