آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۷۳۵۲
اقتصادی
۸
خبر روز

قیمت جدید خودروهای داخلی مشخص شد

قیمت جدید محصولات ایران خودرو و سایپا بر اساس جدیدترین دستورالعمل شورای رقابت مشخص شد. با ابلاغیه شورای رقابت تکلیف شرکت های خودروسازی مشخص و از این پس کسانی که خودرو ثبت نام می کنند بایستی با قیمت های جدید(برخی از آنها در جدول اشاره شده است) خرید خود را انجام دهند؛ با تعیین تکلیف قیمت کارخانه ای، نمایشگاه داران و فعالان بازار خودرو هم ملزم به این هستند که خودروهای خود را تنها 10 درصد بالاتر از قیمت مصوب شورای رقابت به مردم بفروشند و اگر مجموعه ای از این امر تخطی کند، سازمان های نظارتی پاسخگو هستند. البته باید دید که شرکت های خودروسازی با قیمت های جدید شورای رقابت موافق هستند و می توانند با قیمت های اعلامی به تولید بپردازند و از سویی فعالان بازار به فروش 10 درصد از قیمت کارخانه تمکین خواهند کرد؟

به گزارش فارس، به گفته رضا شیوا رئیس شورای رقابت، محصولات ایران خودرو به طور متوسط 10 درصد و محصولات سایپا هم 23 درصد افزایش قیمت دارند، دلیل اینکه قیمت محصولات ایران خودرو نسبت به سایپا رشد کمتری دارد این است که ایران خودرو در بهمن 97 قیمت محصولات خود را افزایش داده بود.

بر اساس دستورالعمل جدید شورای رقابت، قیمت هر دستگاه سایپا 131 معادل 37 میلیون و 400 هزار تومان و هر دستگاه پژو 405 بنزینی 54 میلیون و 700 هزار تومان تعیین شده است.

با توجه به قیمت گذاری صورت گرفته، شروط عرضه خودرو هم در این ابلاغیه تاکید شده است. بر این اساس به منظور دسترسی عادلانه و بدون تبعیض به بازار، فروش خودرو به صورت مزایده یا فروش به قیمت کارشناسی مجاز نیست مگر پس از تایید و اخذ مجوز از شورای رقابت.

همچنین تمام فروش های مستقیم به مصرف کننده نهایی با کد ملی و شرایط تضمین شده صورت گیرد و از هر گونه فروش و عرضه خارج از این رویه (از جمله در قالب سبد محصول نمایندگی ها) خودداری شود.

شرط دیگر این است که خودروسازان ضمن اخذ گواهی استاندارد تامین قطعات مربوط به خودروهای تولیدی یا فروش رفته خود را برای حداقل سه سال از تاریخ فروش، تضمین کنند. از سویی در ابلاغیه شورای رقابت عنوان شده با هر کد ملی فقط امکان ثبت نام و خرید یک دستگاه خودرو از خودروسازان مجاز است، در غیر اینصورت قرارداد از سوی خودرو ساز به صورت یک طرفه، لغو می شود.

در این میان مشتریانی که در 36 ماه اخیر اقدام به خرید خودرو از شرکت های خودرو سازکرده اند، مجاز به ثبت نام نیستند، در غیر اینصورت، قرارداد به صورت یک طرفه از سوی شرکت فروشنده لغو و وجه پرداختی نیز برگشت داده می شود.

نکته دیگر اینکه در مورد خودروهایی که تاکنون شورای رقابت مشمول شرایط انحصاری تشخیص نداده است یا آنهایی که از شمول دستورالعمل خارج کرده است، در شرایط فعلی و با توجه به ممنوعیت کلی واردات خودرو، بازار این خودروها نیز از شرایط بازار انحصاری برخوردار شده است.