آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۳
بازار دیجیتال
۱۷

روی خط

حجم بازار تلکام ایران به 50 هزار میلیارد تومان رسید

ایسنا : وزیر ارتباطات گفت: حجم بازار حوزه تلکام به 50 هزار میلیارد تومان رسید.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اقتصاد دیجیتال را دارای سه لایه از قبیل هسته، محدود و وسیع برشمرد و گفت: لایه اول مربوط به هسته اقتصاد دیجیتال است. این لایه بیشتر به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، فعالیت اپراتورهای مخابراتی و ارتباطی، تولید و صادرات نرم افزار، سخت افزار، تولیدات داخلی و بازرگانی این تولیدات و بخش خدمات حوزه آی سی تی ربط پیدا می کند. وی افزود: لایه دوم (محدود) اقتصاد پلت فرمی و (وسیع) دیجیتالی شدن فرآیندها مثل کشاورزی، بهداشت، انرژی و بسیاری از حوزه های دیگر در لایه سوم قرار می گیرند. مجموع اندازه هسته اقتصاد دیجیتال در ایران چهار درصد و لایه دوم و سوم در مجموع 5/ 2 درصد شده است.

به گفته آذری جهرمی، سال 1395 سهم اقتصاد بخش تلکام که جزو هسته بود به تنهایی در تولید ناخالص داخلی 75/ 1 درصد بود که امسال به 5/ 2 درصد رسیده است. حجم بازار حوزه تلکام در ابتدای دولت یازدهم 19 هزار میلیارد تومان، ابتدای دولت دوازدهم 36 هزار میلیارد تومان و امسال به 50 هزار میلیارد تومان رسیده است. افزایش حجم حوزه بازار تلکام از 36 به 50 هزار میلیارد تومان در 2 تا 5/ 2 سال گذشته ناشی از توسعه بازار بوده است. 

آذری جهرمی ادامه داد: رشد و توسعه خوبی در حوزه «3G» و «4G» طی دولت دوازدهم در کشور اتفاق افتاد؛ به نحوی که 100 درصد شهرها و 87 درصد روستا هابه «3G» و «4G» متصل شدند. این عدد تا پایان امسال در روستاهای بالای 20 خانوار به 100 درصد می رسد. اینها همان استراتژی توسعه بازار بود که اقتصاد را بزرگ کرد. وی با بیان اینکه سهم بخش خدمات 4/ 0 درصد بود که اکنون به 8/ 0 درصد رسیده است، اضافه کرد: استارت آپ ها در این رسته قرار می گیرند که در طول 5/ 2 سال گذشته رشد 100 درصدی را تجربه کرده اند.

 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: هم اکنون 5 هزار استارت آپ در سامانه نوآفرین سازمان فناوری اطلاعات ثبت و درحال فعالیت اقتصادی هستند. این کسب و کارها ضمن ایجاد اشتغال بستر خدمات را در حوزه های مختلف برای مردم فراهم می کنند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه مجموع اندازه اقتصاد دیجیتال کشور 5/ 6 درصد است، افزود: هم اکنون متوسط هسته اقتصاد دیجیتال در دنیا 5/ 4 درصد است. وی یادآورشد: هسته اقتصاد دیجیتال در آمریکا و چین به ترتیب 6 و 9/ 6 درصد است؛ آن هم به واسطه تولید تجهیزات سخت افزاری وسیعی که در این حوزه دارند.

 
دادگاهی با هیات منصفه مجازی برگزار شد

مهر : همزمان با شیوع ویروس کرونا که جلوی برگزاری دادگاه های حضوری را گرفته است، دادگاهی در تگزاس برای اولین بار یک جلسه محاکمه را با حضور مجازی اعضای هیات منصفه برگزار کرده است.

برگزاری این دادگاه مجازی با استفاده از نرم افزار زوم انجام شده و شیوه انتخاب اعضای هیات منصفه این دادگاه از طریق یوتیوب به طور زنده پخش شده است. اعضای هیات منصفه این دادگاه به طور مستقیم استدلال های دو طرف دعوا را از طریق اینترنت شنیدند و در نهایت نظر خود را صادر کرده و در اختیار قاضی قرار دادند. البته این نظر الزام آور نیست و در نهایت قاضی دادگاه در این مورد تصمیم گیری می کند. 

در نهایت چنین تصمیم گرفته شد که این منازعه حقوقی از طریق وساطت و مصالحه به نتیجه برسد. تا به حال جلسات استماع دادگاه ها در 39 ایالت آمریکا به صورت مجازی برگزار شده، اما تشکیل جلسات هیات منصفه برای گوش کردن به محتوای این جلسات با توجه به تعداد زیاد این افراد و نیز آسیب پذیری های امنیتی نرم افزارهایی مانند زوم چالشی جدی است. پیش از این در ایالت های آریزونا و ایندیانا هم اقداماتی بدین منظور انجام شده بود.

 
گوشی نسل پنجم جدید هوآوی از راه رسید

مهر : هوآوی تازه ترین گوشی از خانواده گوشی های نسل پنجم خود موسوم به پی 40 لایت 5 جی را عرضه کرده است. این گوشی شباهت های زیادی به گوشی نوا 7 اس ای دارد. P40 lite 5G چهارصد یورو قیمت دارد و یکی از ارزان قیمت ترین گوشی های نسل پنجم محسوب می شود. عرضه رسمی این گوشی از 10 روز آینده شروع می شود. این گوشی دارای نمایشگر 5/ 6 اینچی از نوع FHD+ و دوربین سلفی 16 مگاپیکسلی است. دقت دوربین اصلی این گوشی برابر 64 مگاپیکسل بوده و سه دوربین دیگر با دقت های 8، 2 و 2 مگاپیکسل برای آن در نظر گرفته شده است. پردازنده Kirin 820 5G، 6 گیگابایت رم و 128 گیگابایت حافظه داخلی از جمله دیگر امکانات این گوشی است که البته امکان نصب کارت حافظه نیز روی آن وجود دارد. یک باتری 4 هزار میلی آمپری برای این گوشی در نظر گرفته شده و رابط کاربری EMUI 1/ 10 هوآوی روی این گوشی هم نصب شده است.