آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۶۵۲
سیاست
۳
دولت

در نشست رییس جمهوری با کنشگران سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا چه گذشت

از برجام تا حصر

 حسن روحانی در جریان نشست های رمضانی، بعدازظهر دوشنبه با جمعی از فعالان و کنشگران سیاسی دیدار و گفت وگو کرد. 15 فعال سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا در این نشست با رییس جمهوری گفت وگو کردند. همچنین محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهوری نیز از هیات دولت در این دیدار حضور داشتند و جلسه را فریدون وردی نژاد اداره کرد. علی شکوری راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت و از حاضران در این جلسه دیروز به صورت مفصل در گفت وگویی با «جماران» جزییاتی از این دیدار را شرح داد. به گفته این فعال سیاسی، غلامرضا مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که از قضا در شورای فقاهتی بانک مرکزی هم عضویت دارد 10 محور از تصمیماتی که در این شورا اتخاذ شده را شرح داد. مصباحی مقدم در گفت وگویی با تسنیم مطرح کرده بود که در این نشست به تحزب و اهمیت آن نیز علاوه بر مسائل اقتصادی اشاره کرده است. 

همچنین به گفته شکوری راد، الهام امین زاده هم که در دولت یازدهم معاون حقوقی رییس جمهوری بود بر پیگیری موضوع حقوق شهروندی تاکید کرده و بهزاد نبوی از دیگر اعضای حاضر در جلسه، محور صحبت های خود را برجام قرار داده است. او در این گفت وگو تاکید داشته که دولت نباید به هیچ وجه از برجام خارج شود و البته ابتدا باید سیاست خارجی را سر و سامان دهد و بعد به باقی قضایا رسیدگی کند. محسن رفیق دوست، اولین وزیر سپاه و رییس اسبق بنیاد مستضعفان نیز که سال هاست به کار اقتصادی مشغول است و تا حدی از فضای سیاسی دور نیز به برداشتن موانع تولید اشاره کرد. آن طور که دبیرکل حزب اتحاد ملت گفته حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران در این نشست طرحی برای جمع آوری سکه و ارز از دست مردم ارایه کرد و البته در مورد بورس نیز اذعان کرد که اگر شرکت های بزرگ بورسی که تقریبا یک سوم سرمایه بورس را در اختیار دارند هر کدام پروژه ای تعریف کنند و برای آن پروژه ها با فروش اوراق بهادار سرمایه گذاری کنند، تحولی در بورس اتفاق می افتد. 

شکوری راد همچنین توضیح داد که احمد توکلی، نماینده اسبق مجلس پیشنهاد توزیع کارت هوشمند معیشت را مطرح کرده که چیزی شبیه به کوپن ارزاق عمومی است. زهرا ساعی، نماینده مجلس دهم نیز با تاکید بر اینکه بزرگ ترین سرمایه رضایت مردم است به حوادث آبان 98 اشاره و تاکید کرد که وقتی آمار دقیقی ارایه نمی شود، فرصت برای مدعیان 1500 کشته فراهم می شود. رمضانعلی سبحانی فر، نماینده سبزوار و البته سخنگوی حزب اعتدال و توسعه نیز نقدی در مورد بازگو نکردن اقدامات مثبت دولت داشت. الیاس حضرتی، رییس کمیسیون اقتصادی نیز کنایه ای به صداوسیما زده و گفته که باید از کرونا تشکر کرد که بالاخره صداوسیما اقدامات دولت را نشان داد. آن طور که شکوری راد توضیح داده مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در مورد لزوم کوچک سازی دولت صحبت کرد. 

علی شکوری راد در مورد اظهارات خود نیز توضیح داد و گفت که در این نشست از محصوران یاد کرده و از به حاشیه راندن چهره های محبوب سیاسی چون خاتمی یا هنری و ورزشی چون شجریان و فردوسی پور انتقاد کرده است. دبیرکل اتحاد همچنین مهم ترین مساله امنیتی سال گذشته را کاهش مشارکت مردم در انتخابات عنوان کرده و توضیح داده «عواملی که در کاهش مشارکت مردم موثر بودند در حقیقت عواملی هستند که موجب ایجاد بحران امنیتی برای کشور شده اند.» به گفته شکوری راد، رییس جمهوری نیز در این نشست کارشکنی ها و فشارهایی را بازگو کرده که عمدتا نمی خواسته در سطح جامعه بازگو شود اما اگر چنین نشستی به صورت مجازی با خبرنگاران برگزار می شد و رییس جمهوری همه حرف هایش را می زد مسلما تاثیر بیشتری داشت.