آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۵۶۶۵
رسانه
۵

گفت و گو با تهیه کننده برنامه «خرم شهر» شبکه سلامت

قصه های خرم شهر

گفتگو: زینب علیپور طهرانی

همه ما قصه گویی را دوست داریم و علاقه مند به شنیدن داستان زندگی آدم های اطراف مان هستیم. البته از شنیدن داستان زندگی افرادی که می شناسیم یا به اصطلاح سلبریتی ها بیشتر لذت می بریم. شاید به همین دلیل است که در ماه رمضان اغلب برنامه های تلویزیونی روایتگر قصه زندگی آدم های مختلف هستند. شبکه سلامت مدتی است در کنار رسالتی که دارد، اقدام به تولید برنامه های مخاطب پسندی کرده است ازجمله برنامه «خرم شهر» با اجرای محمدحسین امیدی که هر روز ساعت 19 پخش می شود. به همین بهانه با علی رجبی، تهیه کننده این برنامه گفت وگو کردیم که در ادامه می خوانید.
این قصه همچنان ادامه دارد

پیشنهادهایی دراین باره شده که ممکن است برنامه بعد از ماه رمضان هم ادامه داشته باشد.چون به زعم ما و برخی از همکاران و حتی مهمانانی که به برنامه دعوت شده اند، می توانست پربیننده ترین برنامه ویژه افطار ماه رمضان باشد. چون شنیدن داستان زندگی آدم ها هیچ وقت قدیمی نمی شود و به تکرار نمی افتد و همچنان برای مخاطب جذابیت دارد. با این حال شاید برنامه در یک فرمت دیگر و در یک شبکه دیگر ادامه پیدا کند و ما هم زمان بیشتری برای تولید داشته باشیم تا بازخوردهای بهتر و بیشتری از مخاطبانمان بگیریم.

ناگهان به سلامت آمدیم

طرحی که ما به تلویزیون ارائه داده بودیم با برنامه ای که تولید شد تفاوت های بسیاری داشت. اما طی جلسات و مشورت ها و به دلیل زمان کمی که برای تولید برنامه پیش رو داشتیم، درنهایت چهار روز مانده به رمضان تولید را آغاز کردیم و خروجی کار همین شد که از ابتدای ماه رمضان روی آنتن است.ضمن این که شبکه ما جابه جا شد و از یکی از شبکه های سراسری به شبکه سلامت آمدیم.البته حدود چهار ماه قبل در تدارک ساخت برنامه بودیم و تحقیق و پژوهش و انتخاب سوژه ها از همان موقع آغاز شده بود.اما ساخت آیتم ها چند روز پیش از ماه رمضان آغاز شد و به همین دلیل خیلی کار فشرده و سختی را پیش رو داشتیم و همزمان با پخش برنامه در حال تولید آیتم ها نیز هستیم. با توجه به این که برخی آیتم ها در شهرستان ساخته می شود. کار سخت تر و فشرده تر شده است.

از طلبگی تا بازیگری

یکی از دلایلی که باعث شد ما در هر برنامه میزبان دو مهمان باشیم که یکی از آنها قطعا یکی از چهره های سرشناس است، این بود که شبیه برنامه های ویژه افطار شبکه های دیگر نباشیم و سراغ چهره هایی رفتیم و با آنها درباره بخشی از زندگی شان گفت وگو کردیم که کمتر کسی می دانست.سعی کردیم در این برنامه موقعیت درام ایجاد کنیم.یعنی هر دو مهمان برنامه به نوعی مشترکاتی با هم دارند. ما تیم تحقیق و پژوهشی داریم که متشکل از اهالی رسانه و خبرنگاران حوزه اجتماعی هستند ودرباره زندگی سوژه های برنامه و به خصوص مهمانان هنرمند یا افراد سرشناس تحقیق می کردند و تقریبا آنچه را تابه حال بازگو نکرده بودند، در این برنامه بیان می کردند. به عنوان مثال دریکی از برنامه های خوبی که داشتیم، طلبه جوانی مهمان برنامه بود که در تبریز کارهای جهادی انجام می داد. متوجه شدیم او تحصیلاتش را در رشته مهندسی رها کرده و طلبه شده. برای مهمان دیگر امین زندگانی را پیدا کردیم که در مقطعی دنبال طلبگی بوده و بعد بازیگر شده و از این اشتراک در برنامه استفاده کردیم. اتفاقا خود آقای زندگانی روی آنتن شوکه شد که ما از این موضوع مطلع بودیم.

شهرزیبایی که خرم شهر شد

در کنار نام «خرم شهر» عنوان دیگری هم با نام «شهر زیبا» برای برنامه پیشنهاد شده بود. اما داستان از این قرار بود که به خاطر این که برنامه روی آنتن شبکه سلامت است هر روز داستان پرستاری را داریم که در دوران کرونا خاطرات و درد دلی داشته. همچنین هر روز آیتمی از گروه های جهادی داریم که در دوران کرونا به مردم کمک می کردند، می خواستیم بگوییم این دو قشر شهر را زیبا می کنند و بر این اساس عنوان برنامه را «شهرزیبا» بگذاریم که در نهایت به خرم شهر رسیدیم. در دکور هم سعی کردیم این المان ها را رعایت کنیم. علاوه بر این که برنامه روزی تمام می شود که مصادف با سوم خرداد و فتح خرمشهر است، پس این عنوان مناسبت تری برای برنامه بود.

هنرمندانی که وارد میدان شدند

یکی از اهداف برنامه در انتخاب مهمان های هنرمند این بود که سراغ افرادی رفتیم که در کنار بخشی از زندگی شان که تاکنون برای مردم تعریف نکرده بودند، کار مفیدی هم انجام داده بودند. مثل هنرمندانی که در ایام کرونا اقداماتی انجام داده بودند و افرادی نبودند که صرفا در فضای مجازی پست بگذارند یا غر بزنند. به نوعی وارد میدان شده و دست به کار شده باشند. تا به امروز هم با توجه به شرایط تولید و شبکه و زمان پخش خوشبختانه با استقبال خوبی از جانب مخاطبان برنامه رو به رو شدیم. ضمن این که ما هیچ هزینه ای برای تبلیغات در فضای مجازی انجام نداده ایم. با این حال خوشحالیم که برنامه دیده شده و مورد توجه قرار گرفته است.

از «پارک شهر» به «خرم شهر»

محمدحسین امیشدی که اجرای برنامه را به عهده دارد، حدود 12 سال است در برنامه های خوب و پرشنونده رادیو فعالیت می کند. به عنوان مثال گوینده برنامه پارک شهر رادیو تهران است که جزو برنامه های پرمخاطب رادیو به حساب می آید. ما برای انتخاب مجری برنامه دنبال چهره جوان و جدیدی برای مردم بودیم که البته در این زمینه باتجربه هم باشد و بتواند از پس اجرای برنامه بربیاید. اما به دنبال این نبودیم تا مجری ای را انتخاب کنیم که مردم به خاطر او برنامه را ببینند، چون هدفمان از ابتدا این بود که موضوع و محتوای برنامه، مخاطب را پای تلویزیون بنشاند، نه شهرت و محبوبیت مجری و مهمانانی که دعوت می شوند. به همین دلیل در انتخاب مجری به محمدحسین امیدی رسیدیم که نخستین اجرای تلویزیونی اش را تجربه می کرد و خوشبختانه خیلی خوب هم از پس اجرای برنامه برآمد.

درد دل های کرونایی

ابتدای هر قسمت از برنامه خرم شهر آیتمی وجود دارد که مربوط به یکی از مشاغلی است که کرونا روی آن تاثیر گذاشته است. به عنوان مثال خبرنگار، آرایشگر، پزشک اورژانس که مخاطب پای درد دل آنها می نشیند. این آیتم یکی از پرمخاطب ترین آیتم های این برنامه است. نکته مهم درباره این برنامه حضور تیم های جهادی شهرستانی در آیتم هاست و گروه تولید خود را محدود به شهر تهران نکرده است. یکی دیگر از ویژگی های این برنامه تیتراژهایی است که با صدای مصطفی پاشایی و مناجات محمدحسین پویانفر ابتدا و انتهای برنامه پخش می شود و مورد توجه هم قرار گرفته است.