آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۳
سیاست گذاری
۶

بررسی آمارهای وزارت بهداشت و درمان نشان می دهد: کانون جدید بیماری کرونا

دنیای اقتصاد : آمارهای وزارت بهداشت و درمان نشان می دهد که استان خوزستان در وضعیت قرمز قرار گرفته و به عنوان کانون جدید بیماری کرونا در کشور معرفی شده است. براساس آمارهای وزارت بهداشت و درمان، روز گذشته براساس معیارهای تشخیصی 2111 بیمار جدید مبتلا به کووید-19 در کشور شناسایی شد و از بین مبتلایان جدید، 424 مورد بستری و یک هزار و 687 مورد سرپایی بودند. همچنین روز گذشته میزان فوتی های روزانه ناشی از کرونا به 62 نفر رسید.وزارت بهداشت و درمان روز گذشته اعلام کرد که میزان مبتلایان جدید کرونا به رقم 2111 نفر رسیده است.

این برای دومین روز متوالی است که میزان مبتلایان جدید بالای 2 هزار نفر ثبت شده است. البته روز گذشته میزان مبتلایان به میزان 8 درصد در یک روز کاهش داشت، اما نسبت به هفته قبل 43 درصد به میزان مبتلایان افزوده شده است. در مجموع میزان کل مبتلایان در ایران به رقم 124 هزار و 603 نفر رسیده است. با این رقم ایران از لحاظ میزان مبتلایان در رده دهم دنیا قرار گرفته است. ترکیه با شناسایی 150 هزار نفر در رتبه نهم قرار گرفته است، هند نیز تاکنون 102 هزار بیمار را شناسایی کرده و در رتبه یازدهم پس از ایران قرار دارد. روز گذشته میزان آزمایش های صورت گرفته در ایران 14 هزار و 536 عدد بود. بر این اساس در روز گذشته نسبت افراد مبتلای جدید به آزمایش های صورت گرفته به رقم 5/ 14 درصد رسید. این موضوع نشان می دهد که از هر 100 آزمایش انجام شده در ایران کمتر از 15 نفر با علامت مثبت شناسایی شده اند. در نتیجه تعداد کل آزمایش های صورت گرفته تا روز گذشته در ایران به بیش از 716 هزار عدد رسیده است بنابراین می توان عنوان کرد که در حال حاضر کمتر از یک درصد از جمعیت کشور تست شده اند. ایران به ازای هر یک میلیون نفر از 8 هزار و 540 نفر آزمایش گرفته است، این رقم برای ترکیه حدود 20 هزار نفر و برای آلمان 37 هزار نفر است. بیشترین رقم تست نسبت به جمعیت، در اسپانیا بوده که این کشور به ازای هر یک میلیون نفر از 65 هزار نفر از جمعیت خود تست کرونا گرفته است. حتی آمریکا نیز سطح تست کمتری داشته و از یک میلیون نفر، حدود 37 هزار تست انجام داده است. اما با توجه به جمعیت این کشور بیشترین تست در آمریکا ثبت شده است. در مجموع در آمریکا 12 میلیون تست و در روسیه 7 میلیون تست انجام شده است. نکته قابل توجه در آمار روسیه این است که این کشور حدود 300 هزار مبتلا را شناسایی کرده، اما کل فوتی های این کشور 2 هزار و 837 نفر بوده است. ایران نیز با ثبت 62 فوتی در روز گذشته میزان فوتی های خود را به رقم 7 هزار و 119 نفر رسانده و در جدول فوتی ها در رتبه نهم قرار گرفته است. همچنین براساس آمارهای روز گذشته 2 هزار و 698 نفر از بیماران در ایران در وضعیت شدید این بیماری قرار گرفته اند. از حیث بیماران بدحال، ایران پس از آمریکا و برزیل در رتبه سوم قرار دارد. روسیه، فرانسه، انگلیس و اسپانیا بیماران بدحال کمتری نسبت به ایران دارند.

وضعیت قرمز خوزستان

طبق اعلام وزارت بهداشت و درمان تقریبا 25 درصد از بیماران جدید مربوط به استان خوزستان است، این در حالی است که این استان 6 درصد جمعیت کل ایران را تشکیل می دهد، در نتیجه این استان نسبت به جمعیت  مبتلایان بالایی را ثبت کرده است. اگرچه که این استان در اوایل شیوع این بیماری، جزو استان های کم خطر به شمار می آمد، اما پای این بیماری به خوزستان دیر باز شده و حالا شرایط به نحوی است که 2 هزار بیمار فعال در این استان وجود دارد. هر چند که مسوولان عنوان کردند در روزهای اخیر از شدت این بیماری در استان خوزستان، کاسته شده است، اما محدودیت های رفت و آمد در بسیاری از شهرهای این استان برقرار است. براساس گزارش ها، میزان مراجعات به بیمارستان پس از لغو محدودیت ها در انتهای فروردین ماه افزایش یافت و این موضوع نشان می دهد که شرایط خوزستان، متفاوت از سایر استان های کشور است. روز گذشته، مسوولان وزارت بهداشت اعلام کردند که در 24 ساعت گذشته در 10 استان فوتی گزارش نشده و در 6 استان یک مورد فوتی گزارش شده است. همچنین برخی گزارش ها حاکی از آن است که میزان فوتی های تهران در سه روز اخیر کمتر از 10 نفر بوده است. این موضوع نشان می دهد که مرکز ثقل کرونا از استان های مرکزی کشور به استان های مرزی منتقل شده است. البته مسوولان هشدار داده اند که هیچ شهر یا استانی در وضعیت سفید قرار ندارد، از سوی دیگر شیوع بیماری در استان خوزستان نشان می دهد که گرما اثری در کنترل این بیماری ندارد، در نتیجه تنها عاملی که می تواند این بیماری را از پای درآورد، تولید واکسن و در اختیار مردم دنیا قرار دادن آن است.

تولید واکسن و داروی کرونا

روز گذشته اخبار امیدوارکننده ای مبنی بر تولید واکسن در یکی از شرکت های آمریکا منتشر شد. بر این اساس، کارخانه مدرنا آمریکا تاکید کرده که این واکسن روی 8 نفر آزمایش شده و بدن این افراد توانسته پادتن های خنثی کننده ویروس کرونا را تولید کند. این شرکت می گوید واکنش بدن این 8 نفر، مشابه واکنش سیستم ایمنی بدن کسانی بوده که به ویروس جدید کرونا مبتلا شده بودند. این شرکت ادعا کرده که مرحله بزرگ تر این آزمایش که می تواند نشان دهد آیا تزریق این واکسن واقعا می تواند از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری کند، 40 روز دیگر آغاز خواهد شد. قرار است در این مرحله 45 نفر این واکسن را دریافت کنند، مدرنا می گوید امیدوار است بتواند مراحل گسترده تر آزمایش این واکسن را در ماه جولای آغاز کند و همزمان از اکنون برای تولید انبوه آن سرمایه گذاری می کند. از سوی دیگر، روز گذشته اخباری مبنی بر کشف یک داروی موثر چینی برای مقابله با کرونا مطرح شد. به گزارش یورونیوز، دانشمندان چینی مدعی شدند دارویی را تولید کرده اند که افزون بر کوتاه کردن دوره درمان ابتلا به بیماری کووید-19 موجب افزایش ایمنی کوتاه مدت بدن در برابر ویروس کرونا می شود.سنی شی، مدیر مرکز نوآوری ژنتیکی دانشگاه پکن با اعلام این خبر به خبرگزاری فرانسه گفت که نتایج آزمایش این دارو بر موش های آلوده به ویروس کرونا تنها پس از پنج روز مثبت بوده و برنامه ریزی برای کارآزمایی بالینی آن به سرعت در حال انجام است. به گفته او این دارو بر پایه پادتن (آنتی بادی)ای که از 60 بیمار بهبودیافته تهیه شده بود، ساخته شده و نتایج اولیه آزمایش آن روز یکشنبه در نشریه علمی سل (Cell) منتشر شده است. استفاده از پادتن روش درمانی جدیدی نیست و پیش تر نیز در معالجه چند ویروس دیگر از جمله اچ آی وی، ابولا و سندرم تنفسی خاورمیانه یا مرس (MERS) نتایج موفقیت آمیزی داشته است.