آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۱
دانشگاه
۸

میزان رشد علمی ایران در سال 2019 میلادی

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: کشورهای چین، ایران و ترکیه در سال 2019 میلادی بالاترین نرخ رشد علمی را به خود اختصاص دادند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام به تاثیر احتمالی تحریم ها بر رتبه بندی بین المللی دانشگاه های ایران اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از مهم ترین مسایلی که در آزمایشگاه های تحقیقاتی کشور وجود دارد، تجهیزات است که درحال حاضر بسیاری از دانشگاه ها تجهیزاتی سفارش داده اما هنوز آن را دریافت نکرده اند.

وی افزود: دستیابی به مواد اولیه و تجهیزات برای انجام تحقیقات به میزان کم یا به سختی صورت می گیرد که باعث کاهش میزان فعالیت های علمی می شود.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، دیگر مشکلات پیش روی محققان را محدودیت های آنان برای شرکت در کنفرانس های بین المللی، ارایه مقالات یا چاپ آن در نشریات بین المللی عنوان کرد.

نامبرده به رشد علمی ایران در سال های 2018 و 2019 با وجود تحریم ها اشاره کرد و گفت: با وجود این محدودیت ها، رشد علمی ایران در سال 2019 نسبت به 2018 افزایش داشت و به چیزی حدود 9.59 درصد در مقایسه با سال 2018 رسید.

این مسئول پایگاه استنادی علوم جهان اسلام درباره میزان تولید علم ایران در سال 2019 اظهار داشت: در میان 25 کشور برتر دنیا در زمینه تولید علم، کشورهای چین با 11.9 درصد، ایران 9.59 درصد و ترکیه 6.25 درصد بالاترین نرخ رشد را داشته اند.

وی درباره سهم ایران در تولید علم دنیا در 20 سال گذشته، خاطرنشان کرد: سهم ایران در تولید علم 20 سال قبل فقط یک دهم درصد بود و در حال حاضر این سهم به 2 درصد رسیده است. کشورهای اسلامی در 20 سال گذشته تاکنون سهم 10 درصدی از تولید علم به خود اختصاص دادند که در این میان، سهم ایران از این میزان 2 درصد است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، وضعیت ایران را از نظر تولید علم مناسب ارزیابی کرد و ادامه داد: ایران در زمینه فناوری نانو سرمایه گذاری های مناسبی انجام داد و با ایجاد گفتمان، ستاد نانو در دفتر ریاست جمهوری تاسیس و با حمایت از مباحث علمی و کاربردی، ایران در این زمینه صاحب نظر شد.

نامبرده رتبه ایران در عرصه فناوری های نانو را چهارم در دنیا عنوان کرد و گفت: اگر توجه ایران به سایر علوم به همین صورت باشد و هر 2 بعد کمی و کیفی مورد توجه قرار گیرد شاهد توسعه و شکوفایی علمی کشور خواهیم بود.

به نقل از ایرنا، تاسیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در چهارمین نشست آموزش عالی و تحقیقات علمی کشورهای اسلامی در اکتبر 2008 در باکو پایتخت آذربایجان به تایید رسید و بر این اساس دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی کشورهای اسلامی موظف به همکاری با این پایگاه هستند.

در سال 1387 شورای گسترش آموزش عالی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایجاد این پایگاه به صورت یک موسسه پژوهشی مستقل، اساسنامه و تشکیلات سازمانی آن را تصویب کرد. هم اکنون تمام کشورهای اسلامی در پنج منطقه مختلف از جمله جنوب شرقی آسیا، کشورهای عربی، کشورهای اسلامی غیر عربی قاره آفریقا، کشورهای آسیای مرکزی و منطقه قفقاز و سایر کشورهای اسلامی در منطقه خاورمیانه، اروپا و آمریکای جنوبی امکان بهره برداری از خدمات ISC را دارند.

برخی فعالیت های مهم این پایگاه از بدو تاسیس تاکنون عبارتند از:

- نمایه سازی نشریات معتبر کشورهای اسلامی در تمام حوزه های موضوعی و به زبان های مختلف به منظور ایجاد یک شبکه علمی در جهان اسلام.

- ارزیابی مستمر نشریات با هدف ارتقاء شبکه علمی کشورهای اسلامی.

- پایش مستمر جایگاه علمی کشورهای مختلف دنیا و به خصوص کشورهای اسلامی به منظور اطلاع از شکاف ها و نقاط قوت و ضعف کشورهای اسلامی در حوزه های مختلف علمی.

- رتبه بندی و ارزیابی دانشگاه های دنیا، کشورهای اسلامی و نیز کشور بر اساس شاخص های مصوب.

- تهیه گزارش های مختلف در حوزه علم و فناوری کشورها و نیز دانشگاه های کشورهای اسلامی و برگزاری کارگاه های ارتقای اثربخشی پژوهش در دانشگاه ها و موسسات پژوهشی.