آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۳
استان ها
۱۹

خبر

مدیرعامل شرکت گاز استان اعلام کرد: 63 هزار مشترک جدید گاز در مازندران

دنیای اقتصاد - ساری - رقیه سامع : مدیرعامل شرکت گاز استان مازندران اظهار کرد: در سال 98 با برنامه ریزی های به عمل آمده بیش از 63 هزار مشترک جدید از گاز طبیعی بهره مند شدند.

جعفر احمدپور با اعلام این خبر افزود: با جذب این تعداد مشترک جدید مجموع مشترکان گاز طبیعی در مازندران به یک میلیون و 443 هزار مشترک افزایش یافته است. احمدپور با بیان اینکه اکنون 59 شهر و 2 هزار و 283 روستای مازندران از گاز برخوردار هستند، گفت: با بهره مندی مشترکان جدید درصد بهره مندی گاز خانوارهای مازندران به بالای 98 درصد رسیده است. وی گفت: اکنون شبکه گاز به دورترین و صعب العبورترین نقاط استان مازندران رسیده و بیش از 21 هزار کیلومتر عملیات شبکه گذاری در استان اجرا شده است. احمدپور خاطرنشان کرد: عملیات گازرسانی به 212 روستای مناطق کوهستانی نیز درحال اجرا است و 417 روستا در مرحله مطالعات گازرسانی قرار دارند. وی تصریح کرد: اکنون 9/ 99درصد جمعیت شهری و 94 درصد جمعیت روستایی استان از نعمت گاز بهره مند هستند. وی در ادامه از اجرای 600 کیلومتر شبکه در سال گذشته خبر داد و گفت: در سال 98 برای گازرسانی به 150 روستا برنامه ریزی صورت گرفته بود که برای تحقق این هدف استراتژیک این حجم لوله گذاری صورت گرفته است. احمدپور دلیل طولانی شدن گازرسانی به مناطق باقی مانده را افزایش هزینه سرمایه گذاری و بالا رفتن قیمت اجناس مصرفی طرح ها، نوسانات ارزی و مبلغ قرارداد پیمانکاران اعلام کرد و گفت: وزارت نفت برای جلوگیری از تعطیلی فعالیت پیمانکاران، هزینه سرمایه گذاری در استان را تا 2 برابر افزایش داد.   احمدپور افزود: شرکت گاز استان مازندران سال گذشته 8 میلیارد و 700 میلیون مترمکعب گاز به مشترکان این استان تحویل داده است. وی با بیان اینکه میزان مصرف گاز طبیعی در استان روند کاهشی داشت، گفت: میزان مصرف گاز طبیعی در استان در سال 98 به نسبت مدت مشابه در سال 97 به علت اعمال محدودیت در مصرف صنایع، حدود 15 درصد کاهش داشته است. احمدپور تصریح کرد: شرکت گاز استان مازندران در سال 98 به منظور کمک به اقتصاد کشور و رونق تولید، با گازدار کردن 341 واحد صنعتی، موجب برگشت 5/ 6 میلیون لیتر سوخت مایع به ذخایر نفتی کشور شد.

تعداد مشترکان گاز گلستان از 586 هزار مشترک گذشت

دنیای اقتصاد - گرگان : مدیرعامل شرکت گاز استان گلستان گفت: با جذب 18 هزار مشترک در سال 98 ، شمار مشترکان گاز طبیعی استان از مرز 586 هزار گذشت. محمد رحیم رحیمی افزود: از 18 هزار و 420 مشترک جدید گاز تعداد 10320 مشترک شهری و 8100 مشترک نیز روستایی هستند. وی تصریح کرد: تاکنون 586 هزار و 836 مشترک در استان مصرف کننده گاز طبیعی بوده که 357 هزار و 191 مشترک شهری و 229 هزارو 645 مشترک نیز روستایی هستند. مدیرعامل شرکت گاز گلستان تصریح کرد: گرگان با جذب بیش از 159 هزار و گنبد با 105 هزارمشترک بیشترین حجم مشترکان جذب شده استان را دارند.

سرمایه گذاری در طرح های زیربنایی آذربایجان شرقی

دنیای اقتصاد- تبریز- رعنا نیک رفتار : رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی به تشریح آخرین وضعیت طرح های زیربنایی استان پرداخت و گفت: نیمی از طرح های آزادراهی کشور در آذربایجان شرقی اجرا می شود. داود بهبودی اظهار کرد: 50 درصد از پروژه های آزادراهی که در کل کشور اجرا می شود متعلق به استان و شامل 6 قطعه «مراغه- هشترود»، «تبریز- ارومیه»، «رینک دوم تبریز»، «مرند- تبریز- بازرگان»، «خواجه- ورزقان» و آزادراه «تبریز- سهند» است. وی افزود: مجموعه سرمایه گذاری های صورت گرفته در این طرح های آزادراهی حدود 7 هزار میلیارد تومان و نزدیک به 50 درصد آن آورده بخش خصوصی است.

بهبودی با بیان اینکه یکی از الزامات توسعه توجه به طرح های زیربنایی است که در این عرصه توسعه شبکه راه ها، حمل ونقل و ترانزیت حرف اصلی را می زند، تصریح کرد: اکنون حدود 6 هزار کیلومتر راه همسنگ در آذربایجان شرقی وجود دارد که شامل آزادراه، بزرگراه، راه اصلی و راه روستایی است. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی اعلام کرد: در فصل کاری سال 98-97 حدود 240 کیلومتر به مجموعه شبکه آزادراهی، بزرگراهی و راه اصلی استان، 370 کیلومتر به راه های روستایی و 140 کیلومتر به مجموعه راه آهن استان اضافه شد. بهبودی اظهار کرد: در سال گذشته روی محورهای پرترافیک استان و طرح های نیمه تمام عمرانی تمرکز زیادی داشتیم به طوری که با تکمیل قطعه 4 آزادراه تبریز- ارومیه حدود 34 کیلومتر به راه های استان اضافه و همانطور که شاهد بودیم عملیات اجرایی قطعه ششم این آزادراه نیز به طول 32 کیلومتر با حضور وزیر راه وشهرسازی آغاز شد. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی ادامه داد: در سال 98 همچنین بیش از 30 کیلومتر از جاده تبریز- اهر تکمیل شد و امیدواریم در سال جاری 12 کیلومتر باقی مانده نیز به اتمام برسد و جاده کاملا شکل بزرگراهی به خود گیرد. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی ادامه داد: در زمینه حمل ونقل درون شهری، فاز 3 قطار شهری تبریز (به طول 6 کیلومتر) و خط یک (به طول 17 کیلومتر) از ایستگاه ائل گلی تا لاله به بهره برداری رسیده و مسافرگیری این محور شروع شده است و عملیات احداث خط 2 نیز ادامه دارد. وی اعلام کرد: در سال 99 برای نخستین بار احداث خط 3 متروی تبریز در قانون بودجه درج شد و عملیات اجرایی آن به زودی آغاز خواهد شد و به این ترتیب شبکه درون شهری کلان شهر تبریز به یک استاندارد قابل قبول خواهد رسید.

افزایش تعداد مبتلایان به کووید 19 در خراسان شمالی

دنیای اقتصاد - بجنورد : سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: با اعلام نتایج قطعی آزمایش های انجام شده، تا ظهر 27 اردیبهشت، 1576 نفر در خراسان شمالی به ویروس کرونا مبتلا شده و تعداد فوتی ها نیز به 106 نفر افزایش یافت. دکتر سید احمد هاشمی در توضیح آمار مبتلایان قطعی این بیماری به تفکیک شهرستان ها نیز اظهار کرد: در شهرستان های بجنورد 774 نفر، اسفراین 172 نفر، شیروان 189 نفر، فاروج 105 نفر، مانه و سملقان 156 نفر، جاجرم 48 نفر، گرمه 33 نفر و راز و جرگلان 99 نفر به طور قطعی به بیماری کووید 19 دچار شده اند.