آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۷۳۵۲
اقتصادی
۱۰

اقتصاد در زمان کووید 19

درس های کرونا برای کشورهای جهان

آیسان تنها (مترجم)

کووید19 رنج را در جهان گسترش داده است. این موضوعی است که همگی بر آن متمرکز شده ایم. اما آیا فقط پزشکان باید به این موضوع بپردازند؟ کووید19 اکنون رنج اقتصادی را هم در جهان گسترش داده است. به عبارتی این ویروس همان طور که تن به تن سرایت می کند، به اقتصاد کشورها هم رخنه کرده و در حال سرایت گسترده است. کافی است نگاهی به گزارش های اقتصادی کشورها بیندازیم. چندی پیش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی(OECD)، گزارش داد که برای جهان افت رشد اقتصادی پیش بینی کرده است. همچنین کمیسیون اروپا هم  هر دو کشور فرانسه و ایتالیا را در معرض ریسک فرو رفتن در رکود اقتصادی می داند. در عین حال صندوق بین المللی پول هم اعلام کرده است که بررسی ها حاکی از امکان وخیم تر شدن اقتصاد جهان است. اینکه کرونا چه بر سر اقتصاد جهان آورده و دولت ها چه راهکاری برای مقابله با آن دارند، سوالاتی است که چند نفر  از اقتصاددانان معروف جهان در کتاب الکترونیکی «اقتصاد در زمان کووید19» به آن پاسخ گفتند.

به گزارش روزنامه ایران، مرکز تحقیقات سیاست اقتصادی انگلستان به تازگی اقدام به انتشار کتاب الکترونیکی با عنوان «اقتصاد در زمان کووید19» کرده است. در این کتاب دو پژوهشگر به نام های ریچارد بالدوین و بئاتریس ودر دی مائورو اقدام به گردآوری اطلاعاتی از تعدادی از اقتصاددانان مطرح جهان کرده اند با این موضوع که آیا آسیب های اقتصادی ناشی از کرونا ادامه پیدا خواهد کرد؟ چقدر این آسیب ها زیان بار خواهند بود؟ چه مدت زمانی ادامه دار خواهد بود؟ مکانیسم سرایت اقتصادی این بحران چگونه است؟ و از همه مهم تر؛ دولت ها برای همه این موارد چه می توانند بکنند؟ این ها سوالات اساسی است که اقتصاددانان در این کتاب تلاش کردند به آن پاسخ بگویند.

در ادامه بخش هایی از این کتاب الکترونیکی را می خوانیم. دو مولف کتاب در بخش معرفی این کتاب چنین آورده اند:  پیش از کرونا  به  نظر می رسید که اقتصاد جهان در مسیر بهبود است. تنش های تجاری و سیاسی چندان بد تلقی نمی شدند، بازارهای مالی در حرکت بودند و... اکنون ولی در اثر آنچه بیماری همه گیر بر کشورها آورده است، ورق برگشته و رخوت بر اقتصاد جهان حاکم شده است. کووید 19 تاکنون ثابت کرده است که پتانسیل این را دارد که اقتصاد جهان را مختل کند.

اکنون میزان و دوام آثار اقتصادی این بیماری قابل شناسایی نیست. این بحران می تواند تیز و کوتاه مدت باشد.، مانند فرد سالمی که دچار آنفلوانزای فصلی می شود ودوران نامطبوع کوتاه مدتی را تجربه می کند ولی پس از آن با قدرت به وضعیت طبیعی برمی گردد. البته این فرض زمانی درست بود که این ویروس چینی قلمداد می شد و این کشور با قدرت هر چه تمام با آن مبارزه می کرد. اکنون ولی شرایط تغییر کرده است. کووید19 با سرعت هر چه تمام تر در حال گسترش در جهان است و درباره آینده نااطمینانی وجود دارد. با این حال روشن است که شوک اقتصادی حاصل از این بیماری همه گیر می تواند باعث بروز آسیب های طولانی مدت شود و آثار ماندگاری از خود به جای بگذارد. آثاری شاید به مراتب بزرگ تر و عمیق تر از جنگ جهانی دوم.

شوکی بر G7 به اضافه چین!

این بیماری پاندمیک، در قیاس با بحران های اقتصادی پیشین، آثار اقتصادی متفاوتی دارد. چراکه تمامی بیماری های همه گیر بعد جنگ، از قدرت های اقتصادی جهان دور بودند یا اینکه آن بیماری ها به مراتب جامعه کوچکتری را درگیر کرده اند. همین حالا تعداد مبتلایان کووید19 در جهان حدود 8 تا 9 برابر بیشتر از کل موارد ابتلا به سارس است. مجموع این وضعیت یک نتیجه دارد و آن هم این است که این بار در میان ملت های جهان، هفت قدرت برتر جهان به اضافه چین سخت ترین ضربه را از این بیماری خواهند خورد.

از 5 مارس 2020، لیست 10 کشوری که بیشترین آسیب اقتصادی را از شیوع بیماری همه گیر کووید19 دیدند، دقیقا منطبق است با لیست اقتصادهای بزرگ جهان(به استثنای هند و ایران). امریکا، چین، ژاپن، آلمان، انگلیس، فرانسه و ایتالیا، همگی در لیست 10 کشوری هستند که بیشترین آسیب را از این بیماری همه گیردیده اند. بررسی آمارهای اقتصادی مربوط به این کشورها در قیاس با کل جهان نشان می دهد که 60 درصد ازعرضه و تقاضای جهانی (تولید ناخالص داخلی)، 65 درصد از تولیدات جهانی به همراه 41 درصد از صادرات جهان مربوط به همین کشورهاست. درباره تاثیر این قدرت ها بر اقتصاد جهان مثل شایسته ای وجود دارد که می گوید اگر این کشورها عطسه کنند، جهان دچار سرماخوردگی می شود.

تولید جهانی چگونه ضربه خورد؟

این گزارش در ادامه تلاش می کند از سه جهت، ضربه هایی که تولید جهانی از کووید19 متحمل شده است  بررسی کند. به بیان این گزارش بخش عرضه، تقاضا و زنجیره تامین در اثر شیوع بیماری همه گیر دچار اختلال شده اند. همچنین طبق این گزارش گرچه بخش خدمات در کشورهای درگیر کووید19، آسیب جدی دیده است که در سالن های خالی سینما و تئاتر و همچنین در رستوران های بدون مشتری نیز قابل مشاهده است ولی بخش تولیدی در نهایت آسیب بیشتری  نسبت به بخش خدمات خواهد دید.

آثاری که کووید19 از خود بر اقتصاد بر جای می گذارد

یکی از اقتصاددانانی که اظهارات وی در این مطالعه منتشر شده است، سیمون ورن لوییس، استاد دانشگاه آکسفورد است که به صورت اجمالی به بررسی آثار کووید19 بر اقتصاد پرداخته است. از نکات برجسته یافته های وی آسیبی است که «تقاضا»، از جانب مصارف اجتماعی افراد دیده است. در ادامه بخشی از مطالب وی را می خوانیم:

 مشخص نیست کووید19 تا چه زمانی میهمان کشورهای جهان باشد. برخی پیش بینی ها آن را کوتاه مدت می دانند وبرخی دیگر هم چنین ارزیابی ندارند. با لحاظ این موضوع که این بیماری تا چه زمانی در کشورها باشد می توان دامنه ای از میزان آسیب ها را برای اقتصاد کشورها متصور بود. در هر صورت واضح است که طول این بیماری هرقدر باشد اقتصاد از آن آسیب جدی خواهد دید.

اگر بخواهیم کمترین تاثیر این بیماری را از منظر اقتصادی ارزیابی کنیم، آن «کاهش تولید به دلیل افزایش مرخصی گرفتن نیروی کار» خواهد بود. این امر تا حدی مهم است زیرا شرکت ها تا حدودی راه های جبران آن را دارند، بویژه اگر بیماری طی سه ماه گسترش یابد. یکی از راه های جبران این است که کسانی که بیمار شده اند و به سر کار خود برگشته اند، اضافه کاری کنند. این امر باعث افزایش هزینه ها و ممکن است منجر به تورم موقت شود، اما بانک های مرکزی باید آن تورم را نادیده بگیرند.

این تاثیر مستقیم «همه گیر» باعث می شود تولید ناخالص داخلی در آن سه ماه به چند درصد کاهش یابد. درصد کاهش آن، بستگی به نسبت جمعیتی که بیمار می شوند، به نرخ مرگ و میر و تعداد افرادی دارد که در تلاشند از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنند و به این دلیل کار خود را از دست می دهند.

البته تاثیر کاهش ساعت کار نیروی کار در این فصل، بر تولید ناخالص داخلی کل سال پس از همه گیری بسیار کمتر است. پیش بینی می شود که کاهش تولید کل سال در حدود یک تا دو درصد باشد. این کاهش تاثیر تا حدودی به این دلیل است که تولید پس از سه ماه همه گیری بیشتر خواهد شد چون شرکت ها، تقاضای عقب افتاده را برآورده می کنند.

اما موضوعی که نباید از آن غافل شد، تعطیلی مدارس است. تعطیلی مدارس می تواند باعث کاهش عرضه نیروی کار شود. چرا که بعضی از کارکنان مجبورند برای نگهداری از کودکان خود در خانه بمانند. اگر مدارس برای سه ماه تعطیل بمانند تاثیر کاهش نیروی کار بر تولید ناخالص داخلی تقریبا دو برابر می شود.

اما حتی اگر مدارس به مدت سه ماه (یک فصل) هم تعطیل شده و در اثر آن، خانواده های بسیاری از جمله خانواده هایی که هرگز درگیر بیماری نمی شوند، ناگزیر به ترک موقت کار خود شوند، بیشترین تاثیری که از بابت نیروی کار بر تولید ناخالص داخلی محتمل است، برای کل سال، کمتر از 5 درصد خواهد بود. هرچند که این میزان حاکی از رکودی شدید است ولی دلیلی هم وجود ندارد که بعد از پایان اتمام دوره گسترش شیوع بیماری، اقتصاد به عملکرد نرمال خود برنگردد.

تاثیر تقاضای معوق بر اقتصاد

اما کووید19 چه تاثیری بر «تقاضا»، خواهد گذاشت؟ این سوالی است که لوییس به آن چنین پاسخ گفته است: مهم ترین درسی که مطالعات مربوط به تاثیر بیماری همه گیر بر اقتصاد می گذارد این است که شیوع بیماری همه گیر فقط یک شوک تامین را بر اقتصاد تحمیل نمی کند. این بیماری می تواند یک شوک تقاضا هم باشد که بسته به نحوه رفتار مصرف کنندگان، می تواند بخش های خاصی از اقتصاد را بشدت تحت تاثیر قرار دهد. دلیل این امر آن است که امروزه بسیاری از مصارف ما جنبه اجتماعی پیدا کرده است. به این معنی که افراد کارهایی انجام می دهند یا مصارفی دارند که آنها را با افراد دیگر در ارتباط می کند، کارهایی مانند رفتن به کافه، رستوران، استادیوم فوتبال یا مسافرت. در چنین شرایطی طبیعی است که فاصله گذاری اجتماعی تقاضا در این بخش را به تاخیر می اندازد.

همچنین بخش های دیگری هم هستند که خدمات مصرفی ارائه می دهند که تماس شخصی بین افراد را به دنبال دارد، مانند کلیه خدماتی که در آرایشگاه ها ارائه می شود. تقاضا برای این بخش ها هم براحتی قابلیت موکول شدن به آینده را دارند.

نکته مهم این است که اگر افراد به نگرانی خود درباره ابتلا به بیماری ادامه داده و در اثر آن مصارف اجتماعی خود را از سر نگیرند، آثار اقتصادی حاصل از بیماری همه گیر بر کشور بسیار بیشتر از آن خواهد بود که تاکنون به آن اشاره شد چرا که بسیاری از مصارف روزانه ما جنبه اجتماعی دارد. بنابراین بزرگترین شوکی که از جانب تقاضا ممکن است بر اقتصاد تحمیل شود همین اجتناب از مصارف اجتماعی افراد است.

تاثیر سیاست های مالی و پولی بر جبران آثار شوک تقاضا

وی در ادامه سعی کرده به این پرسش پاسخ دهد که آیا سیاست های پولی و مالی حکومت می تواند در جهت کاهش مصرف عمومی اقدام کند؟ پاسخ به این سوال این است:«فقط تا حدی». چراکه افت مصرف فقط در بخش های خاصی متمرکز است. آنچه مهمتر است، پاسخ به این سوال است که چه روی خواهد داد اگر بانک ها موفق به تامین مالی بنگاه هایی نشوند که با افت تقاضا روبه رو شده اند؟ ممکن است بانک ها به این نتیجه برسند که برخی از شرکت هایی که بابت وام های پیشین خود به نظام بانکی بدهکار هستند، از عهده پرداخت تعهدات مربوط به وام های کوتاه مدت دیگری بر نمی آیند.

همان وام های اضافی که برای تعطیلی مشاغل در طول شیوع بیماری همه گیر درخواست می کنند. از این منظر می توان گفت که احتمالا شاهد ریزش بازار سهام در سراسر جهان باشیم.

برش
کمی هم از مزایای کرونا!

همچنین چارلز ویلپوز، استاد اقتصاد بین الملل در موسسه تحصیلات تکمیلی ژنو نیز در گزارشی که از مطالعات خود درباره کرونا ارائه داده، تاکید کرده است که هنوز نمی توان با قطعیت اظهار نظر کرد که بیماری کرونا یک ترس بزرگ است یا یک فاجعه بزرگ؟ بعضی از اپیدمیلوژیست ها ابراز نگرانی می کنند که ممکن است نیمی از جمعیت جهان به این بیماری آلوده شوند. اگر نرخ دو درصد مرگ و میر را برای این جمعیت در نظر بگیریم، در نهایت ممکن است حدود 78 میلیون نفر از جمعیت جهان در اثر این بیماری از بین بروند! یعنی کمی کمتر از کل جمعیت کشور آلمان ویا ترکیه و برای توصیف چنین فاجعه ای کلمه ای وجود ندارد.

در چنین شرایطی چگونه می توان درباره مزایای چنین فاجعه ای سخن گفت؟ این بیماری تاکنون فرصتی را برای آزمون دولت ها فراهم کرده است. آزمونی که می تواند عملکرد دولت ها را تست کند. حتی اگر این بیماری در کوتاه مدت هم رخت بر بندد باز هم توانسته است آیینه ای از کارایی آنها در زمان بحران را به نمایش بگذارد.

مثلا تکذیب اولیه ترامپ درباره ورود ویروس کرونا به امریکا احتمالا یکی از عواملی بود که به گسترش این بیماری در آن کشور کمک کرد. شاید سیستم بهداشت و درمان امریکا نسبت به بسیاری دیگر از کشورها مجهز باشد و این به کنترل بیماری کمک کند اما اگر فاش شود که رفتار انکار گونه رئیس جمهوری این کشور، منجر به مرگ و میر  تعداد قابل توجهی از افراد شده، برای وی بسیار بد خواهد شد. همچنین دولت های ایتالیا و کره جنوبی نیز بسیار کند واکنش نشان دادند. یا آنها از آنچه اتفاق می افتد آگاه نبودند یا از اینکه در اثر بی کفایتی یا بی رحمی اهمال کرده اند. در هر حال رفتار آنها در گسترش بیماری در کشورشان موثر بوده است. در فرانسه نیز اکنون می بینیم که اتحادیه های کارگری  بلافاصله دولت رامقصرکمبود منابع دانستند، که سریع، با زور و شفاف عمل نمی کند. اختلافات در کشوری که عمیقا تقسیم شده است، افزایش خواهند یافت.

در ژاپن نیز تجربه کشتی مسافر بری این کشور نمونه خوبی از کارایی دولت این کشور برای مدیریت بحران بیماری کرونا بود. شگفت آور است ولی مسئولان بهداشتی در ژاپن به طور رسمی اعلام کردند که به دلیل کمبود تجهیزات، تنها اقلیتی از مسافران را آزمایش کردند. ژاپن در این موضوع عملکردی شبیه به یک کشور فقیر که از تجهیزات کافی برخوردار نیست از خود نشان داده است. مشکل این کشور نخبگان سیاسی کوته فکر و نظام بوروکراسی آلوده به مجموعه ای از عادات بد بوده است، همان طور که فاجعه فوکوشیما نیز آن را فاش کرده است.

در مقابل این کشورها می توان مثلا به عملکرد سوئیس به عنوان یک کشور موفق اشاره کرد. به محض اینکه در این کشور دو نفر مبتلا به کووید 19 شناسایی شد، دولت اقدام به آغاز آزمایش افراد کرد و همچنین تجمعات بالای 1000 نفر را نیز لغو کرد. در عین حال  سریعا نمایشگاه های لوکس این کشور از جمله نمایشگاه ساعت های گران قیمت را تعطیل کرد. این تجربه از این جهت جالب است که مردم سوئیس به این مشهورند که غالبا به جز در«سرازیری های اسکی» مردم کندی هستند. حالا ولی واکنش فوری آنها به ورود کووید 19 به کشورشان قابل توجه است.

این استاد دانشگاه در بخش پایانی مطالعه خود آورده است که اپیدمیولوژیست ها اکنون بیش از همه نگران شیوع بیماری در کشورهای فقیر و همچنین کشورهایی هستند که گرچه در رشد اقتصادی و گسترش تجارت به دستاوردهایی رسیده اند ولی زیرساخت های بهداشتی نامناسبی دارند. به گفته «ویلپوز»، اقتصاددانان توسعه سال هاست که به ارتقای زیرساخت های بهداشت عمومی و خصوصی تاکید می کنند و اکنون نوبت آن رسیده که آنها اثبات کنند که ادعای آنها درست است. این اپیدمی عاقبت به پایان می رسد و آنچه کشورها انجام داده اند به عنوان تجربیات خوب و بد آشکار خواهد شد. به عبارتی با از بین رفتن جان های بسیاری حقایق روشن می شود. این امیدواری وجود دارد که این فاجعه منجر به آن شود که حقایق آنگونه که هستند دیده شوند و مشکلاتی که در هر کشوری وجود دارد با مرتبط کردن موضوع به بیگانگان و سرزنش کردن آنان نادیده گرفته نشود. به هر حال اگر درس هایی که باید از نتایج این بیماری همه گیر بگیریم، فراموش شوند، شکست غم انگیزی خورده ایم!