آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۷۳۵۲
اقتصادی
۱۰

نقدینگی کشور به 2 هزار و 470 هزار میلیارد تومان رسید

رئیس اتاق تهران با بیان اینکه نقدینگی کشور به 2 هزار و 470 هزار میلیارد تومان رسیده است، گفت: تجربه شیوع ویروس کرونا و مدیریت پس از آن نشان داد که اقتصاد ایران بدون بوروکراسی هم قابل اداره است.

مسعود خوانساری در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با بیان اینکه نقدینگی کشور به 2 هزار و 470 هزار میلیارد تومان رسیده است، گفت: این نقدینگی همانند بارشی است که

هر جا فرود آید ، می تواند آنجا را تخریب یا احیا کند؛ همان طور که اکنون اثرات ورود آن به بازار سرمایه را شاهد هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: افزایش قیمت طلا، سکه، ارز و خودرو اثرات افزایش نقدینگی است؛ این در شرایطی است که در بودجه سال 99 کسری بزرگ 120 هزار میلیارد تومانی پیش بینی شده است که با توجه به وقوع پدیده کرونا و کاهش بی سابقه قیمت نفت، شرایط سختی در مقابل اقتصاد ایران قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: صادرات غیرنفتی کشور به دلیل مجموعه شرایط پیش روی اقتصاد جهانی، بشدت با محدودیت مواجه است و بر این اساس، پیش بینی ما این است که با کسری بودجه بسیار بالا مواجه باشیم. خوانساری با تاکید بر ضرورت مدیریت آثار شیوع ویروس کرونا بر بخش های مختلف اقتصاد ایران خاطرنشان کرد: شیوع ویروس کرونا سبب شد تا بتوانیم بخشی از واقعیت های اطراف خود را مشاهده کنیم که نمونه آن، کوچک سازی دولت است، به نحوی که دولت می تواند با هزینه و تعداد نیروی انسانی کمتر اداره شود و حتی هیچ خللی هم در ارائه خدمات دولت پیش نیاید.

وی از حذف بوروکراسی های زائد در سایه شیوع ویروس کرونا خبر داد و گفت: با چابکی که در تصمیم گیری های مرتبط با مدیریت اوضاع مخرب کرونا صورت گرفت، برخی از بوروکراسی های اداری حذف شد که نمونه آن، تولید الکل بود که بسرعت ظرف چند ساعت، دولت مجوز تغییر خطوط تولیدی را صادر کرد که این نشان می دهد اگر بخواهیم می توانیم اقتصاد را بدون بوروکراسی و قواعد زائد اداره کنیم.

خوانساری گفت: همان اموری که ممکن است در چند ماه از سوی دولت مورد موافقت برای فعالیت قرار گیرند، تنها ظرف چند ساعت مورد تصمیم گیری واقع می شود، پس باید این روند را در ادامه مسیر اقتصاد ایران در سال 99 نیز ادامه داد. وی با بیان اینکه اکنون، تنها منبع درآمدی صادرات غیرنفتی کشور است، خاطرنشان کرد: مذاکراتی با سرپرست جدید وزارت صنعت صورت گرفته که بر اساس آن قرار بر این شد که بخش خصوصی طرف مشورت قرار گیرد و هر تصمیمی با حضور نمایندگان تشکل های اقتصادی صورت گیرد.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی تهران، بازار بورس هم اکنون در حال رشد بسیار مناسبی است و از اسفندماه 20 هزار میلیارد تومان خرید و فروش در آن صورت می گیرد که این رقمی بی سابقه است؛ بنابراین دولت باید مراقبت لازم برای ادامه این روند را صورت دهد.

وی اظهار داشت: از دولت انتظار داریم که عرضه سهام اولیه را در بورس بیشتر کند تا عمق بازار سرمایه افزایش پیدا کند؛ ضمن اینکه حباب نیز برطرف شود. خوانساری معتقد است که دولت بیشتر به عرضه سهام مالکیتی می پردازد و کمتر سهام مدیریتی عرضه می کند که باید این موضوع نیز مدنظر قرار گیرد.

وی اظهار داشت: افزایش بی سابقه تعداد سهامداران در بازار سرمایه یک امر توامان منفی و مثبت است، پس باید مراقبت لازم را صورت داد.