آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۶۵۲
جهان
۵
گزارش روز

رییس جمهور امریکا سازمان بهداشت جهانی را تهدید کرد

فرار رو به جلوی ترامپ

میثم سلیمانی

دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا خود را وارد کارزاری کرده است که به نحوی از طریق آن قصد دارد با چالشی که در داخل با آن مواجه شده مبارزه کند. دونالد ترامپ این مسیر را از طریق حمله به سازمان بهداشت جهانی دنبال می کند. ترامپ که چندی پیش اعلام کرده بود سهم امریکا از بودجه سازمان بهداشت جهانی را به طور موقت قطع خواهد کرد، حالا طی نامه ای این سازمان را به قطع کامل همکاری و کمک مالی تهدید کرده است. در نامه تهدیدآمیزی که ترامپ به این سازمان ارسال کرده، سازمان بهداشت جهانی را به اشتباه در مدیریت و عدم استقلال از چین متهم کرده است. متن این نامه به گونه ای است که می توان گفت ترامپ به نحوی این سازمان را به همراه چین متهم اصلی شیوع کرونا در جهان خوانده است. 

به نوشته NBC دونالد ترامپ روز دوشنبه به وقت امریکا رسما تهدید کرد که سهم بودجه ایالات متحده برای سازمان بهداشت جهانی را به صورت دایمی متوقف خواهد کرد. او همچنین مدعی شد، اشتباهاتی که این آژانس مرتکب شده باعث اشتباهات در برخورد با ویروس کرونا شده است. دونالد ترامپ عکس نامه خود به این سازمان را در صفحه کاربری اش در توییتر قرار داد. این نامه به طور مستقیم برای دبیرکل سازمان بهداشت جهانی ارسال شده است. ترامپ این سازمان را متهم کرده که به دلیل عدم استقلال از چین هشدار لازم در بحث مبارزه با کرونا را نداده است. 

شیوع ویروس کرونا از ووهان چین آغاز شد. به گفته دانشگاه جان هاپکینز تاکنون بیش از 318000هزار نفر بر اثر کرونا در سراسر جهان جان خود را از دست داده اند. بر اساس آخرین آماری که در اختیار NBC قرار گرفته در ایالات متحده تاکنون بیش از 91هزار نفر جان باختند. 

در این نامه آمده است: «مشخص است که خطاهای مکرر از سوی شما و سازمان شما در پاسخ به این بیماری، برای جهان بسیار پرهزینه بوده است. تنها راه پیش رو برای سازمان بهداشت جهانی این است که واقعا بتواند استقلال از چین را نشان دهد.» 

به نظر می رسد دونالد ترامپ توقعاتی از سازمان بهداشت جهانی دارد که اصلا در حدود اختیارات آن نیست. کارشناسان عنوان کردند که سازمان بهداشت جهانی برای اینکه بتواند دولت های خارجی را مجبور به فاش کردن اطلاعات پزشکی یا باز کردن درهای بیمارستان ها و آزمایشگاه ها به روی کارشناسان خود کند هیچ گونه اختیاری ندارد. 

ماه گذشته ترامپ اعلام کرد که ایالات متحده پرداخت بودجه به سازمان جهانی بهداشت را به شکل موقت، متوقف خواهد کرد. رییس جمهور امریکا اعلام کرد که این کشور به صورت سالانه 500 میلیون دلار به این سازمان پرداخت می کند. ایالات متحده بزرگ ترین همکار سازمان بهداشت جهانی در بین 196 کشور جهان است و تقریبا 15درصد از بودجه این آژانس را نیز تامین می کند. 

در نامه ترامپ همچنین آمده است که دولت او در حال گفت وگو با این سازمان است، اما قصد دارد اقدامات لازم را هرچه سریع تر اجرایی کند. در این نامه بسیاری از مسائلی که ترامپ قبلا مطرح کرده بود را مجدد بر آن تاکید کرده است. در این نامه همچنین آمده است که من 30 روز به این سازمان فرصت خواهم داد که پیشرفت قابل توجه و اساسی در تعهدات خود انجام دهد و اگر این اتفاق رخ ندهد توقف بودجه این سازمان به شکل دایمی درخواهد آمد و عضویت امریکا نیز یک بار دیگر مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این اقدام امریکا به شکل قابل توجهی بودجه سازمان بهداشت جهانی را تحت تاثیر قرار می دهد و این موضوع به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. دکتر پاتریس هریس، رییس انجمن پزشکی امریکا می گوید: کاهش بودجه سازمان بهداشت جهانی، به جای تمرکز روی راه حل ها یک اقدام خطرناک در یک لحظه خطرناک برای جهان است. 

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز در ماه آوریل عنوان کرد که زمان برای مرور اقدامات و آموختن درس ها از بحران بعدتر وجود خواهد داشت، اما این زمان در یک بحران نیست. 

او همچنین در بیانیه ای گفت: اکنون زمان مناسبی برای کاهش منابع سازمان بهداشت جهانی یا هر سازمان بشردوستانه دیگری که در حال مبارزه با ویروس محسوب می شود، نیست. 

چین با قاطعیت بارها پنهانکاری در خصوص جزییات مربوط به نحوه شیوع کرونا را پنهان کرده است. سازمان بهداشت جهانی نیز از واکنش و پاسخ خود به این ویروس دفاع کرده و گفته که با اولین علایم همه گیری این بیماری در ووهان اقدامات فوری در این زمینه را انجام داده است. در هفتاد و سومین مجمع جهانی بهداشت، حداقل 116 کشور از پیش نویس قطعنامه ای حمایت کردند که قرار است ارزیابی بی طرفانه و مستقل و جامع از عملکرد سازمان بهداشت جهانی در طول همه گیری انجام دهد. همچنین این تحقیقات بناست منشا ویروس را شناسایی کند. دبیرکل سازمان بهداشت جهانی از این قطعنامه که خواستار تحقیقات مستقل است، استقبال کرد و گفت: ارزیابی بی طرفانه، مستقل و جامع در سریع ترین زمان ممکن اتفاق خواهد افتاد. 

آنتونیو گوترش نیز خواستار وحدت بین ملت هایی بود که با همه گیری مبارزه می کنند. او گفت: یا ما در کنار هم می ایستیم یا از هم جدا می شویم.

چین در واکنش به نامه رییس جمهور امریکا اعلام کرد که دونالد ترامپ و ایالات متحده در تلاش هستند تا اشتباهات خود در واشنگتن در بحث مهار ویروس کرونا را به دیگران نسبت دهد. سخنگوی وزارت خارجه چین به خبرنگاران گفت: ایالات متحده در تلاش است تا برای فرار از مسوولیت و پذیرش اشتباه از چین استفاده کند. 

نکته در خصوص دونالد ترامپ دقیقا در همین جاست. ترامپ هر زمان و هر جایی با بحران روبه رو می شود، تلاش می کند تا بحرانی خودساخته را ایجاد کند تا از بحران به وجود آمده به نحوی فرار کند. از سوی دیگر شاید دونالد ترامپ تصور می کند این سازمان های بین المللی بدون امریکا نمی توانند دوام آورند، اما روزی خطرناک خواهد بود که امریکا کمک های خود را قطع کند و این سازمان ها به کار خود ادامه دهند و آن زمان است که امریکا بیش از هر زمان نفوذ و بازیگری خود در عرصه بین المللی را از دست می دهد و این موضوع می تواند بسیار نگران کننده باشد. امریکا پرنفوذ ترین کشور در نهادهای بین المللی است و خروج از آنها چیزی جز کاهش نفوذ نیست. لازم به ذکر است امریکا بودجه را نه برای توسعه این نهادها بلکه برای نفوذ خود هزینه می کند و نتیجه کمک چیزی جز کاهش نفوذ امریکا نخواهد بود.